Herkes için Bilgi

Borsa Nedir?

26.02.2019
Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Şirket hissedarları, yöneticilerinin firmadaki yatırımlarının değerini maksimuma çıkarmasını ister. Yatırımlarının değeri, şirketin hisselerinin fiyatı ile belirlenir. Özel şirketler sınırlı bir hissedar kitlesine sahip olduğundan ve hisse senetleri düzenli olarak alınıp satılmadığından, hisse senetlerinin değerini belirlemek zor olabilir. Ancak birçok şirket halka açık şirketler olup, organize pazarlarda hisseleri alınıp satılır. Bu pazarlar borsa olarak adlandırılır.

Bu piyasalar likidite sağlar ve şirketin hisseleri için bir piyasa fiyatı belirler. Bir yatırımın, eş zamanlı olarak satın alabileceğiniz fiyata çok yakın bir fiyatla hızlı ve kolay bir şekilde satılması mümkünse, likit olduğu söylenir. Bu likidite, dış yatırımcılar için caziptir. Çünkü firmadaki yatırımlarının zamanlaması ve süresi konusunda esneklik sağlar. Bu pazarlardaki katılımcıların araştırılması, yatırımcıların kararlarına ilişkin görüşleri konusunda yöneticilere sürekli geri bildirim sağlayan fiyatların paylaşılmasına neden olmaktadır.

Birincil ve İkincil Borsalar

Bir şirketin kendisi yeni hisse senedi ihraç ettiğinde veya onları yatırımcılara sattığında, bunu birincil piyasada yapar. Şirket ile yatırımcılar arasındaki bu ilk işlemden sonra hisseler, şirkete dahil olmadan, yatırımcılar arasında ikincil bir piyasada işlem görmeye devam eder. Örneğin, Starbucks Coffee’nin 100 hissesini satın almak istiyorsanız, Starbucks’ın SBUX sembolü altında işlem gördüğü bir borsaya sipariş verirsiniz. Hisse senetlerini Starbucks’tan değil, Starbucks’ın hisselerini elinde tutan birinden satın alırsınız.

En Büyük Borsa

En iyi bilinen ABD borsaları ve dünyanın en büyük borsaları New York Borsası’dır (NYSE). Yatırımcılar NYSE’de her gün milyarlarca dolarlık borsa alışverişinde bulunuyorlar. Diğer ABD borsaları arasında Amerikan Menkul Kıymetler Borsası (AMEX), Ulusal Güvenlik Satıcıları Otomatik Teklif Birliği (NASDAQ) ve Ortadoğu Borsası gibi bölgesel borsalar yer almaktadır. Diğer çoğu ülkede en az bir borsa vardır. Amerika Birleşik Devletleri dışında en büyük ve en aktif borsa Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE), Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) ve Euronext’tir.

İçerik  Karantina Sürecinde Para Kazanabileceğiniz 12 Altın Yöntem

NYSE( New York Borsası)

NYSE fiziksel bir yer. NYSE’in tabanında pazar üreticileri (NYSE’de uzman olarak bilinir) alıcı ve satıcılarla bir araya gelir. Pazar, her hisse senedi için iki fiyat kaydederler. Birisi hisse senedini almaya istekli oldukları fiyat (teklif fiyatı), diğeri ise hisse senedini satmaya istekli oldukları fiyat (satış fiyatı). Eğer bir müşterinin bu fiyatlarda işlem yapmak istediği durumlarda, fiyatı (sınırlı sayıda hisseye kadar) sabittir. Bu şekilde, pazarın likit olmasını sağlarlar, çünkü müşterilerin belirtilen fiyatlardan işlem yapabilmelerine her zaman güvence verilebilir. Borsa, teklif ve talep fiyatlarının birbirinden çok uzaklaşmamasını ve büyük fiyat değişikliklerinin büyük bir sıçrama yerine bir dizi küçük değişiklikle gerçekleşmesini sağlamaya çalışan kurallara sahiptir.

Teklif-talep yayılımı, yatırımcıların işlem yapmak için ödemeleri gereken bir işlem maliyetidir. NYSE gibi bir fiziksel pazardaki uzmanlar, ticaretin diğer tarafını müşterilerinden aldıklarından, bu maliyet onlara kâr olarak tahakkuk eder. Bahsedilen fiyatı vermeye hazır kalarak likit pazar sağlamak için talep ettikleri tazminattır. Yatırımcılar ayrıca komisyonlar gibi diğer işlem maliyetlerini de öderler.

NASDAQ

Günümüz ekonomisinde borsada fiziksel bir yere sahip olmak gerekmez. Yatırımcılar telefon veya bilgisayar ağı üzerinden hisse senedi işlemleri yapabilir (belki de daha verimli). Sonuç olarak, bazı borsalar, bilgisayar ağı ve telefonla bağlanan bir satıcı veya pazar üreticisi koleksiyonudur. Böyle bir pazarın en ünlü örneği NASDAQ’dır. NYSE ve NASDAQ arasındaki önemli bir fark, NYSE’de her hisse senedinin yalnızca bir piyasa yapıcısına sahip olmasıdır. NASDAQ’da, hisse senetleri birbirleriyle rekabet eden birden fazla piyasa yapıcısına sahip olabilir. Her pazar üreticisi teklif vermeli ve NASDAQ ağında tüm katılımcılar tarafından görüntülenebilecekleri fiyatlar sormalıdır. NASDAQ sistemi önce en iyi fiyatları verir ve siparişleri buna göre doldurur. Bu süreç, yatırımcılara alım satım yapıp yapmadıklarına dair şu anda mümkün olan en iyi fiyatı garanti eder.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019