Herkes için Bilgi

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? Nasıl Oluşur?

20.05.2020
Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? Nasıl Oluşur?

Boğa ve Ayı piyasaları, mevcut yatırımcıları ve içinde bulundukları ekonomik ortamı tanımlamak için kullanılıyor olan terimlerdir. En basit anlatımı ile varlık fiyatlarındaki durumun finans piyasalarına yöne verebilecek kadar yüksek olmasına Boğa piyasası, düşüşe geçmesine ise Ayı piyasası denir.

Piyasalarda gerçekleşen güçlü düşüş ve yükselişler, yatırımcıların hisleri ve ekonomik büyüme ile yakından ilintilidir. Piyasadaki ekonomik büyüme kaynaklı bahar havası Boğa piyasasını, kara bulutlar ise Ayı piyasasını tetikler vaziyettedir.  Ekonomik büyümeden kaynaklanan iyimser havalar, daha fazla yatırımcının piyasada rol almak istemesi ile fiyatların yükselmesine sebep olur. Aynı minvalde kötü gidişatta piyasadan çekilen yatırımcılar fiyatların düşmesini tetikler.

Boğa ve Ayı piyasaları, farklı zamanlarda, basamaklarda ve uzunlukta olur. Finans piyasalarında ortaya çıkan düşüş ve yükselişlere bu isimlerin verilmesi, ilgili hayvanların doğasına uygun olarak seçilmiştir.

Ayı Piyasası Hangi Şartlarda Oluşur?

Hisse senetleri ele alınarak örnek vermek gerekirse, Ayı piyasasının oluşabilmesi için büyüme beklentilerinin tamamı ile negatif yönlü olması gerekir. Bu dönemde şirketlerin karlılık oranının azalacağı düşünülür. Karlılık oranı azalan şirketler istihdam kaybı yaşatacağından ekonomi küçülecek düşüncesi hâkim olur ve yatırımcılar piyasada işlem yapmaktan çekinirler. Bu durumda yatırımcılar piyasada hisse senedi almak yerine satmayı tercih ederler.

Ayı piyasasında yatırım yapmak için farklı stratejilere ihtiyaç vardır. Bu piyasanın ne zaman sona ereceğine dair teknik analizler yapmak gereklidir. Yatırımcıların hisse senetlerinin düşük fiyattan satın alıp, mevcut pozisyon açıklarını kapatmaları gerekir. Ayı piyasasında düşük fiyat ile alınan hisse senetleri kısa vadede al sat yapılmamalı daha uzun vadeli değerlendirilmelidir. Bunun yanı sıra, portföy çeşitlendirmesi yapmak izlenmesi gereken yollardan biridir.

Boğa Piyasası Hangi Şartlarda Oluşur?

Varlık trendlerinin bir dönem için yükselişe geçme eğiliminde olması Boğa piyasasının zemini hazırlar. Piyasanın boğa piyasası olarak tanınıp tanınmayacağı, son 1 yıl içindeki en yüksek trenlere ulaşılıp ulaşılmadığının analiz edilmesine dayanır.

Boğa piyasasında yatırımcılar ileriye dönük iyimser olacağından risk alırlar. İşsizlik seviyesinin düşük olması, büyüme hızının yüksek olması ve psikolojik açıdan yatırımcıların ekonomiye güven duyması bu piyasanın oluşmasını etkileyen en önemli faktörlerdir.

İçerik  SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

Boğa piyasalarının ortalama 9 yıl sürdüğü düşünülür. Bu nedenle Boğa piyasalarında kısa vadeli riskli işlemler yapılarak daha çok kar elde etmek istenir. Ancak her yatırımda olduğu gibi bu piyasa yatırımlarında da, uzun süreli pozisyon almak her zaman çok daha garanti sonuçlar verir. Uzun vadeli yatırımların yanı sıra düşük fiyatlı varlıkları edinmek ve portföye çeşitlendirmesi de yine bu piyasa için yatırım aşamasında göz önünde tutulması gereken bilgilerdendir.

Boğa piyasasının en güzel örneklerinden birisi,  2. Dünya savaşından güçlenerek ayrılan Amerika Birleşik Devletleri piyasasıdır. Savaş sonunda yaşanan hızlı ekonomik büyüme, uzun yıllar devam etmiş ve boğa piyasası ülke piyasalarında hâkim olmuştur.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019