Herkes için Bilgi

Leasing nedir?

04.03.2019
Leasing nedir?
Reklam

Leasing, bir malın satın alma opsiyonuyla kiralanmasıdır. Bu sebeple finansal kiralama sistemi olarak değerlendirilir; kira bitiminde malın devrini aldığınız için de aslında bir satın alma sistemidir. Birçok büyük banka leasing işlemleri gerçekleştirir. Özellikle alım gücü tek seferde ödeme yapabilecek düzeyde olmayan firmalar, finansal kiralama yöntemini tercih ederler. Bankalar leasing ödemelerini genellikle Euro veya Dolar cinsinden taksitlendirirler. Bu noktada, küresel piyasaların değişkenlerini göz ardı etmeden leasing işlemlerine yönelmekte fayda vardır.

Leasing Sisteminin Mantığı

En kaba tabirle; bir mal için ödediğiniz toplam taksit miktarı, satın aldığınızda ödeyeceğiniz tutara denk geldiğinde malın sahibi olma opsiyonu elde edersiniz. Örneğin bir iş makinası almak istiyorsunuz ve leasing işlemleri için bankaya başvurdunuz. Leasing sisteminin krediden çok da büyük farkı olmadığı için faiz yansıtılır ve devir işlemleri için ücret talebi olur. Ödeyebileceğiniz tutara göre eşit taksitler oluşturulur. İstediğiniz makineyi banka alır ve size kiralar. Nihayetinde, son taksitte göstermelik bir tutar olur. Ödediğiniz son taksit aslında satın alma noktasına gelene kadar makinenin bedelinin ödendiği anlamına gelir. Taksit 1600 Euro ise sembolik tutar da 100 Euro civarı olabilir: Bu tutar, ödeme planınıza göre şekillenir. Leasing sistemini maddeler halinde açıklarsak;

  • Firmalar yararlanır (Şahıs, Ortaklık vb.)
  • İş makinesi, tıbbi cihazlar, tekstil makineleri ve ekipmanlar gibi ticari mallar finansal kiralamanın konusunu oluşturur
  • Kiralanan malın kullanım hakkı kiracıdadır, olası (bakım, onarım vb.) masraflarını kiracı karşılar.
  • Başka bir firmanın (veya şahıs firmasının) başlattığı leasing devralınabilir

Leasing Geri Ödemeleri

Ödeme planının döviz cinsiyle belirlenmesi, leasing yöntemini tercih edeceklerin düşünmesi gereken ilk konudur. Her ay bir taksit ödeyeceğiniz için dövizin TL karşısındaki değeri önemlidir. Bu konuyu 2018 yılı Euro verileri ışığında değerlendirmek mantıklı olacaktır:

2018 yılının Ocak ayında 4,66 seviyelerinde gezinen Euro, yıl sonunda 6,06 ile gidişatını noktalamıştır. Bu süreç içerisinde 8,23 gibi uç noktalara (Ağustos 2018’de) ulaşan Euro, finansal kiralama taksiti ödeyenleri adeta pişman etmiştir.

Yüksek maliyeti olan makine ve cihazlar için TL taksitli kredi alamayabilirsiniz. Bu noktada alternatif olarak karşınıza finansal kiralama (leasing) çıkar; istediğiniz ekipmanı taksitler halinde alırsınız. Ancak küresel para piyasası TL için fazla oynaksa, dövizle borçlanmak size ayrı bir külfet oluşturacaktır. Diğer kredi yöntemleriyle kıyaslayarak seçim yapılırsa daha elverişli bir geri ödeme ortamı elde edileceği kanaatindeyiz. Finansal kiralamada şans ve öngörü etmeni işin içine biraz daha müdahil oluyor.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019