Herkes için Bilgi

Kripto Para Borsası Nedir?

10.03.2021
Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası özellikle son dönemlerde birçok farklı kripto para kullanıcısı tarafından tercih edilmektedir. İşlemlerin anlık olarak gerçekleştirilmesini sağlayan sistem, kripto paralarda gerekli olacak alım ve satım hizmetini kullanıcılarına sunar. Kripto para borsalarında işlem sırasında kullanılacak olan kripto para birimlerine sahip olmak için ise birçok farklı yöntem bulunur.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

En bilinen kripto para birimleri Bitcoin ve Etherium’dur. Bu kripto paralara hem üretim yolu ile hem de satın alma yolu ile kolayca erişmek mümkün olur. İlk çıktığı dönemlere nazaran günümüzde oldukça büyük bir kitlede artık sanal madencilik yapılmaktadır. Bu durum ise kazma gücünü düşürdüğü gibi elde edilecek olan kripto miktarını da ciddi oranda düşürmüştür. Bu nedenle üretimden ziyade artık kripto paraları elde etmek için kullanıcılar çeşitli alım satım uygulamalarını tercih etmektedir.

Kripto Para Borsalarının Çalışma Şekli Nasıldır?

Kripto para borsaları dijital hareketler üzerinden işlem yapmayı mümkün kılar. Dijital para birimlerini bu sistem üzerinden satın almak ve satmak mümkün olur.  Kripto para borsalarında işlem yapabilmek için reel para birimlerine ihtiyaç vardır. Kullanıcılar reel para birimlerini sisteme yükleyerek burada işlemlerini gerçekleştirebilir. Sistem üzerinden reel para birimlerinin kripto para birimlerine dönüşmelerinin ardından sistem üzerinden kripto para alım ve satımı yapabilirler.

Kripto Para Borsalarında İşlemler Nasıl Yapılır?

Kripto para borsaları en anlaşılır hali ile geleneksel borsalar ile benzer sisteme sahiptir. Sadece geleneksel borsalara göre en belirgin farkı bu işlemler için herhangi bir araca ihtiyaç duyulmadığıdır. Yatırımcılar sisteme erişim sağladıktan sonra kendi işlemlerini aracısız bir şekilde kendileri yapabilirler. Kripto para birimleri fiziksel anlamda herhangi bir şekilde karşılığı olmayan birimlerdir. Bu nedenden ötürü de kripto işlemleri sadece sanal bir sistem üzerinden dijital dünyada gerçekleştirilebilir.

İçerik  Chargeback (Ters İbraz) Nedir? Chargeback Prosedürleri Nasıl İşler?

Kripto Para Borsaları Hangileridir?   

Kripto para borsaları kripto paraların işlem yapılabildiği dijital borsalardır. Dünya geneline bakıldığında bu hizmeti sunan birçok dijital servisin olduğu görülür. En sık kullanılan ve kullanıcılarını memnun eden kripto para borsaları; Binance, Coinbase Pro, Kraken, Huobi Global, Bitfinex, Paribu, BTCturk, Thodex, CoinEx, XT, Parite, BitForex şeklinde sıralanabilir. Liste oldukça uzundur. Kullanıcılar inceleme yaparak kendilerine uygun olan sistemi tercih edebilirler.

Kripto Para Borsalarındaki Farklar Nelerdir?

Kripto para borsalarının her biri farklı varlık türlerinde işlem yapmaktadır. Borsalarda temel farklılıklar işlem türüne ve kullanıcı türlerine göre değişir. Bazı borsalarda reel para ile işlem yapmak mümkünken bazı kripto para borsa türlerinde reel paralar ile herhangi bir işlem yapmak mümkün değildir. Kripto para borsalarında elde edilen kripto para birimlerinin başka kripto paralar ile takas edilmesi mümkündür.

Kripto para borsalarında müşteri türleri iki türe ayrılır. Bölgesel işlemler gerçekleştiren borsalar ve belirli kitleye hitap eden borsalar şeklinde ayrılan bu sistemler arasından kullanıcılar taleplerine uygun olan sisteme kayıt olarak bu sistemin bir parçası olabilirler.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019