Herkes için Bilgi

Bitcoin’in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir ?

10.03.2021
Bitcoin’in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Bitcoini Kuran Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin para biriminin yaratıcıları tarafından kullanılan bir addır. İsmi Bitcoin ile çok fazla anılsa da, arkasındaki kişi fiziksel olarak hala bulunamadı. Farklı bir kimliğe sahip olduğu düşünülen kurucu kişi veya kişilerin bu takma adı kullandığı düşünülmektedir.

İnsanlar için Satoshi Nakamoto, kripto para biriminin görünmez yüzü olan esrarengiz bir kişidir. Hala bu ismin bir kişiye mi yoksa bir gruba mı ait olduğu öğrenilememiştir. 2008 yılında kripto para birimleri ile ilgili bir makale hazırlayıp yayınladığı bilinmektedir.

Satoshi Nakamoto’nun Tarihi

2009’da İlk bitcoin sürümünün yayınlanmasıyla, işlemlerin tümünde yer aldı. Satoshi Nakamoto ile iletişim e-posta yoluyla gerçekleştirildi. Kişisel olarak kendiyle ilgili hiçbir bilgiye ulaşılamadı. Bu sebeple kendisi esrarengiz bir şekilde kimlik bilgileri konusunda bir çok farklı teoriyi ortaya getirdi.

Nakamoto’nun Bitcoin ile bağlantısı 2010 yılında sona erdi. Kendisiyle yapılan son elektronik posta konuşmasında, bir geliştiriciye başka şeyler ile uğraştığını söyledi. Satoshi Nakamoto’nun kimlik bilgisine ulaşılamaması arkasında bir çok spekülasyona yol açtı.

Kimliği belirlenmemiş olsa da, Satoshi Nakamoto’nun kontrolünde bulunan Bitcoin’in yaklaşık 1 milyon Bitcoin’den fazla olduğu düşünülmektedir. Ne yazık ki 5.5 milyar doları aşan bu servetin hangi kişi veya kişilere ait olduğu hala bilinmiyor.

Bitcoin Blok Zincirinden Gizli İpuçları

Bitcon’in blok zinciri analizlerinde, hangi bağlantıların Nakamoto’ya ait olduğunu gösteren bazı ipuçları bulundu. Sergio Demian Lerner’ın yaptığı zincir analizine göre, Nakamoto’nun 1 milyon Bitcoini yada yaklaşık 110 milyon Abd doları olduğunu söyledi.

Bahsedilen bu bağlantıların Bitcoin’in piyasa ilk çıktığı dönemlere kadar uzandığını dile getirdi. Çünkü seneler geçince, adreslerin bazıları taşındı buda bu kişinin Satoshi Nakamoto olabileceğini göstermekteydi. Ne yazık ki bu adreslerin hiç birisi tam olarak Satoshi Nakamoto’ya bağlı olduğunu gösteren ciddi bir kanıta rastlanmadı.

İçerik  Güvenle Tercih Edebileceğiniz 7 Bitcoin Cüzdanı Türü

Ardından bir Bitcoin geliştirici yaklaşık 40 Bitcon’in (2.248.000$) Satoshi Nakamoto’nun sahip olduğu bir cüzdandan bilinmeyen başka cüzdanlara aktarıldığını söyledi. Twitter’a bomba gibi düşen bu haber sonrasında özellikle büyük dalgalanmalar ortaya çıktı.

Gerçekten Satoshi’nin olduğuna dair bir sürü haber yapılmaktadır. Bu haberler sonrasında Bitcoin piyasası derin bazı dalgalanmalar yaşadı. Bitcoin hızlı bir düşüş yaşadı, buda bu tarz spekülasyona açık haberlerin Bitcoin’i nasıl etkilediğini ortaya koydu.

Diğer kullanıcılar bu cüzdanların hiç birinin Satoshi’ye ait olmadığını söyledi. Bir çoğunun bu kadar Bitcoin’i Satoshi’nin satıp satmayacağının neden bu kadar önemli olduğunu sordu. Çünkü BTC Merkezi bir oterite olmadan işlemlerini yürütüyordu. Bitcon’in Satoshi veya kim olursa olsun herhangi bir kişinin eylemlerine göre şekil almaması gerekmekteydi.

Bu haberler çok fazla ortaya çıkınca Bitcoin’in piyasa değeri %5 seviyesinde geriledi. Buda bu tarz kripto para birimlerinin bazı spekülatif eylemlerle nasıl yara verilebileceğini ortaya koydu. Oysa ki Bitcoin hiçbir genel merkeze veya bir kişi kontrolü yapısına sahip değildir. Fakat yatırımcılar kişi ve kişilerin, Bitcoin üzerinde az bir miktar olsa da kontrol edildiği gerçeğini ortaya koydu.

Satoshi Nakamoto Olabileceğini Düşündükleri Bazı İsimler

Çok fazla konuşulsa da en çok ön plana çıkan bazı isimler oldu. Fakat henüz hiç biriyle ciddi bir kanıt bağlantısı kurulamadı. O yüzden hala kim olduğu sır, yine de bazı topluluklar aşağıdaki isimlerin Nakamoto olabileceğini düşünmektedir.

Hal Finney: 2014 yılında ölmeden önce kendisiyle yapılan son konuşmada Satoshi olmadığını haber muhabirlerine kesin bir dille söyledi.

Nick Szabo: Bilgisayar programcısı olan bu kişinin Bitcoin ile bazı bağlantıları olması sebebiyle Satoshi olup olmayacağı dedikodularını ortaya koymaktaydı. Çünkü isminin baş harflerinin Satoshi Nakamoto’nun ters harfleri olması dikkat çekiciydi.

İçerik  Yatırım Yapmayı Düşünenler İçin En İyi 5 Kripto Para Birimi

Adam Black: Bitcoin’i ilk kullanan yatırımcılardan biriydi. Etherium ve Cardano kurucuları özellikle Adam’ın  Satoshi olabileceğini ısrarla söylüyor. Satoshi Birleşik Krallık’da yaşadığını düşünüyorlardı. Buda Birleşik Krallıkta Kripto Para geçmişine dikkatli bakıldığında bu bölgede en öne çıkan isimlerden birisiydi.

Craig  Wright: Diğerlerinin tam tersine Craig defalarca kendisinin Satoshi olduğunu söylemiş, fakat bu iddialarını hiçbir şekilde kanıtlayamamış.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019