Herkes için Bilgi

Merak edilen kavram Kayyum Nedir?

03.03.2019
Merak edilen kavram Kayyum Nedir?

“Kayyum” ifadesinin tanımını şu şekilde yapabiliriz. Başkasına ait malları yönetmesi için devletin görevlendirdiği kişidir. Kayyum Arapça kökenli bir kelimedir. Arapçada kama kelimesinden gelir, kama kelimesi durmak anlamında kullanılır. Kıyam kelimesinden türetilmiştir. Kıyam kelimesi yerine geçmek ve yürütmek anlamı taşımaktadır. Kayyumun diğer çeşitli anlamları da vardır. Kayyum; yüksek mal müdürü, güvenli yönetici, bilirkişi, mütevelli, cami hademesi gibi kelimelerle de ifade edilir.

Kayyum mu ya da kayyım mı tartışması bir çok kez gündeme gelmiştir. Bu konu üzerine dil bilimciler doğrusunun kayyum olduğunu ifade etmişlerdir. Hukukçuların eserlerinde ve yazılarında kayyım ifadesi kullanılmaya devam ediyor. Bu doğrultuda ortak bir görüş ortaya çıkmış sayılmaz.

Nasıl Kayyum Olunur?

Kayyumları mahkeme atar. Kayyum şahıs veya heyet olarak da atanabilir ve bir veya birden çok şirkete bir kayyumda atanabilir. Bir kayyumun kaç şirketi yöneteceğine yine mahkeme karar vermektedir. Kayyum olmak için bir sınav veya belli bir yaş şartı yoktur sadece yargı komisyonunda isimleri olanlar kayyum olarak atanır ve kendisine verile görevleri yerine getirir.

Kayyumun Görevi Nedir?

Kayyumun görevlerini, maaşını, çalışma süresini, sınırlarını ve sorumluluklarını mahkeme belirler. Kayyumlarda aynı vasiler gibi verilen işin vesayetini alır ve geçici olarak görevini yapar.

Kayyum Atama Nasıl Olur?

Kayyumlar 3 şekilde mahkeme tarafından atanır; istek üzerine kayyum atama, temsil kayyumu atama, yönetim kayyumu atamadır. Günümüzde en çok yapılan atama yönetim kayyumudur. Eğer bir şirkete kayyum atanmış ise o şirket iflas etmiş sayılır. Şirket ihalelere asla katılamaz. Kaçakçılık, terör faaliyetleri, kara para aklama, uyuşturucu ticareti gibi suçları sabit olan şirketlere kayyum atanır. Aynı zamanda ölüm, gaiplik, şirket mirasçılarının belirsizliği, yönetim kurulunun toplanamaması durumu meydana gelmişse de kayyum atama işlemi gerçekleşir. Mahkeme kararı ile ya da durumların uygun görüldüğü takdirde kayyumun görevi de son bulur.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019