Herkes için Bilgi

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

20.05.2020
Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankaların bireysel ve kurumsal müşterilerine kredi kullandırabilmek için onları tanıması gerekmektedir. Sonuçta tanınmayan birine kredi vermek oldukça risklidir. Bu nedenle müşteri hakkında bazı bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu bilgiler gelir bilgisi, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı gibi bilgiler olmasının yanında müşteri hakkında tutulan finansal geçmiş karnesi de gerekmektedir. Bu şekilde bir ihtiyaçtan dolayı kredi notu oluşturulmuştur. Kredi notu sayesinde bankalar müşterileri hakkında hızlı bilgi sahibi olabilmektedir. Bu bilgiler sayesinde kredi başvurularına hızlı cevap verilebilmekte ve zamandan tasarruf edilmektedir.

Kredi Notu Nedir ve Ne İşe Yarar?

   Kredi notu, 9 önde gelen bankanın kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilir.  Bu bankalar müşterilerin bankalarda yapmış oldukları kredi işlemlerinin hepsini ortak veri tabanında tutmaktadır.  Bu veri tabanının adı Findeks’tir. 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Bu sayede geçmiş yıllarda olduğu gibi bir bankadan kredi kullanan biri, diğer bankaya gidip kredisi yokmuş gibi kredi çekme işlemi gerçekleştiremez. Banka personelinin müşterinin T.C. Kimlik numarasıyla 5 dakikada aratmasıyla kredi notu öğrenilebilir. Bir tanım yapmak gerekirse kredi notu, müşterinin (bireysel ya da kurumsal olabilir) finansal geçmişinin tutulduğu ve şuan ki kredi harcamalarıyla beraber analizinin yapıldığı ve bu analiz sonucunda oluşan puan cetvelidir. Bankalar ve finansal kuruluşlar bu puan cetvelini kullanarak, müşterinin kredi başvurusuna olumlu ya da olumsuz cevap vermektedirler. Kredi notunuz düşükse genel olarak bankalardan kredi almanız zorlaşır. Bazı bankalar yıl sonu hedeflerini tutturmak için kredi notunu ikinci plana atıp kredi verebilir. Bu krediler istediğiniz büyüklükte olmayabilir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Müşterilerin kredileri ödeme davranışları ve ödedikleri krediler, kredi notunun %35’ini oluşturmaktadır. Kredileri zamanında ödeyerek zamanında borcunu kapatanların puanları yüksek olurken, ödeme yapmayanlar ya da ödemede cezaya düşenlerin puanları düşük belirlenmektedir.

Müşterilerin genel borç durumu ve varlıkları, kredi notu hesaplanırken %35 çarpanıyla etkilemektedir. Teminatlı veya teminatsız borç durumları ve limitler gelirle orantılıdır. Bu borç toplamının ne kadarının ödenip ne kadarının ödenmediğine bakılır. Müşterilerin yakın zamanda kullandıkları ödenmemiş krediler bu puanlamayı olumsuz etkiler. Puanlamada %11’lik paya sahiptir.

İçerik  Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? Nasıl Oluşur?

Müşterilerin kredi kullanım miktarı puanlamada negatif etkilemektedir. Yani 3 ihtiyaç kredisi ve 2 kredi kartı kullanan birinin puanı ile 1 konut kredisi kullanan ve bir kredi kartı bulunan kişinin puanı aynı olmamaktadır. Burada etken olarak düzenli ödeyip ödemediğine de bakılmaktadır. Bu kıstas da %10’luk orana sahiptir. %9’luk kısım diğer olarak tanımlanmıştır. Neye göre puanlama yapıldığı bilinmemektedir.

Kredi Notu puan cetveline göre müşteri değerlendirmesi şu şekildedir: En riskli olarak 1- 699 puan arasında olanlar, orta riskli olarak 700-1099 puan arasında olanlar, az riskli olarak 1100-1499 puan arasında olanlar, iyi olarak 1500-1699 puan arasında olanlar, çok iyi olarak 1700-1900 puan arasında olanlar değerlendirilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

   Kredi notu öğrenebilmek için findeks sitesine gidilmesi gerekmektedir. Bu siteden belirli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilinir. Cüzi bir miktar karşısında kredi notunu öğrenebilir, bankaların sizin hakkınızda ne düşündüklerini görebilirsiniz. Kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna ikinci bir cevap olarak; kredi limit ve borç  bilgileri raporunu da e-devlet üzerinden ücretsiz çıkarabilirsiniz. Kredi notundan farklıdır ama bazı finans kuruluşları tarafından kabul edilmektedir.

Kredi Notu Ne Kadar Olmalıdır?

Kredi notu 1099 puanın üstünde az riskli grubunda olması gerekir. Bu puanın altında olan grubun kredi alma ihtimali yoktur. Az riskli gruba dahil olanlar için banklar tereddütte kalabiliyor. Bu nedenle müşterinin gelir düzeyinde artış olup olmadığına bakılır.1499 puanın üstünde olan gruba ise kolaylık kredi çıkmaktadır.

Kredi Notunun Düşük ve Yüksek Olması Neyi İfade Eder?

   Kredi notunun düşük olması bankadan kredi almanızı zorlaştırır. Kredi notunun düşük olması o zamana kadar ki kredi ödemelerinizde düzensiz ve finansal geçmişinizde kötü olduğunuzu gösterir. Puan cetveline göre az riskli grubun üstünde puana sahip olmanız gerekir. Puanı yükseltmek için ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz ve kredinizi kapatmanız gerekir. Puanınızın yüksek olması ise iyi ve çok iyi grubunda olduğunuzu gösterir. Puanı yüksek olan kişileri, Bankalar finansal geçmiş olarak borcunu ödeyen müşteri olarak görür.

İçerik  Dent Coin Nedir ve Nereden Alınır? Dent Artacak Mı?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

   Kredi notunun yükselmesi için kredi borçlarınızı düzenli ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartı borçlarının asgari ödemelerini değil, üç ayda bir asgari ödemeden daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Kredi notunun yükselmesi için bütçeniz el verirse bazı kredileri kapatmanız, bütçeniz yeterli değilse tüm kredileri tek bir kredide toplayıp vadeyi de uzatıp düzenli ödeme yöntemine geçmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Ne Zaman Düzeltilir?

Eğer kara listede değilseniz kredilerinizi düzenli ödemeye başladığınız 1-6 ay içinde kredi notunuz düzelmeye başlar. Kara listedeyseniz kredinizin hepsini kapatmanız gerekmektedir. Kara listeden çıkmanız 2 yılı bulabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019