Herkes için Bilgi

Start Up Nedir? Start Up Nasıl Kurulur?

09.05.2020
Start Up Nedir? Start Up Nasıl Kurulur?

Start Up Nedir?

Günümüzde birçok kişi tarafından sıkça söylenilen kelimelerden birisi olan Start Up, birçok kişiyi bu kelimenin üzerinde düşünmeye sevk etmiştir. Amerika silikon vadisinde başlamış olan bu kavramla tüm dünyada çeşitli iş modelleri ortaya çıkmıştır. Amerika’dan başlayıp tüm dünyaya yayılan bu iş modeliyle birlikte birçok kişi günümüzde bu iş modellerinin ekmeğini yemektedir. Start Up kelimesinin tam olarak kelime anlamı yeni bir başlangıçtır. Türkçeye yeni girişim olarak girmiştir. Bir probleme karşı akılcı çözümler oluşturulur ve bu kavram içerisinde ihtiyaca yönelik çalışmalar yapılır. Bu çözümleri günümüzde genellikle şirketler uygular. Start Up projeleri genellikle geniş bir katılım ağına sahiptir. Sağlanan hizmetle birlikte geniş bir kitleyi arkasına alan şirketlerin en önemli ihtiyacı Start Up fikirleridir.

Günümüzde finans alanında birçok start up projesi ortaya çıkmıştır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilen start up şirketleri bulunmaktadır. Günümüzde pek çok insanın aklına iş modelleri ve iş fikirleri gelmektedir. Bu fikirleri uygulama konusunda birçok insan geride kalarak fikirlerini unutmaktadır. Günümüzde genç insanlar eskiye nazaran daha kolay bir şekilde yatırım alabilmektedir. Araçların çoğalması ve genişlemesiyle birçok insanla dünyada nerede olunursa olunsun iletişime geçilebiliyor. Durum böyle olunca genç insanlar daha kolay fon alarak fikirlerini geliştirme aşamasında kendilerine yatırımcı bulabiliyor.

Start Up ile Girişimcilik Farkları

Start Up ile girişimcilik günümüzde yanlış ilişkilendirilir. Start Up herhangi bir projenin bir yatırımcıya satmak üzere hedefi olan bir kavramdır. Girişimciyse bu konularla ilgilenme yalnızca fikirlere odaklanır. Girişimciler ortada olan fikirlerin kimin tarafından yapılacağını önemsemez. Start Up yapan kişiler yatırımcıya satma amaçlı projeler teklif eder.

Start Up Kurulumu

Dünyada birçok insanın aklına start up fikirleri gelmektedir. Bu konuda nasıl adım atılacağını bilmeyen birçok insan vardır. Bu insanları fikirlerinin hayata geçmesi çok sancılı bir süreçtir. Bu fikri zamana yayarak sürekli planlamak insanı yorar. Bu nedenle çok sabırlı olunması ve ciddi emek verilmesi gerekmektedir. Bu konuda başarılı olmak için çalışkan olmak şarttır. Genellikle üzerinde pek fazla çalışılmamış ve umursanmayan fikirler yatırımcılar tarafından kabul edilmemektedir. Günümüzde birçok start up yapan başarılı kişiler bu konuda tavsiye vermiştir. Bu tavsiyeleri dikkate alarak nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz. Bu tavsiyeler şu şekildedir;

İçerik  Leasing nedir?

– Çevrenizde bulunan eksiklikleri bir an önce giderin.

– Herhangi bir fikir aklınıza geldiği anda o anda unutmamak adına bir yere not alınız.

– Fikrinizin üzerine basit bir prototip yaparak insanların arasına yayın.

– Kendinize start up için yatırımcı veya kurucu ortaklar bulmalısınız.

– Fikirlerinizi değerleme aşamasında kendinize yetkin bir ekip kurun.

– Her şey tamamlandıktan sonra ilk projenizi piyasaya çıkartın.

– Piyasaya çıkardıktan sonra satış stratejilerini gözden geçirin.

– Kullanıcılarınız ve hedef kitlenizi belirleyin.

– Sürekli olarak satış yapın.

– Olduğunuz yerde kalmayın devamlı gelişerek büyüyün.

Bu tavsiyeleri gözden geçirerek kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Start Up Kurulumunda Ekip

Bir fikir aklınıza geldiyse bu fikri tek başınıza sürdüremezsiniz. Start Up kurulum aşamasında kendinize bir ekip bulmanız gerekmektedir. Yapacağınız işlemleri ve atacağınız adımları tek başınıza değil ekiple birlikte atmanız gerekir. Ortaya iyi işler çıkarılması adına herkesin bir iş kolu ve fikri olursa daha güzel ve mükemmel işler ortaya çıkabilir. Bu nedenle iyi bir ekip oluşturmak şarttır. İyi bir ekibiniz varsa bu konu yatırımcıların da dikkatini çeker. Fikriniz ve ekibiniz iyiyse sırf bu durum için yatırımcılardan yatırım alabilmeniz mümkündür. Ekiple birlikte uyumluluk yakalayabilen ve güzel fikirler üreten ekip üyeleri sayesinde daha düzenli bir çalışma ortamı sunulabilir. Başarılı bir start up için ekip çok önemlidir.

Start Up Sektörleri ve Özellikleri

Start Up genellikle finans ve teknoloji sektörlerinde baş göstermektedir. Start Up fikirleri yalnızca bu alanlara özgü değildir. Günümüzde her alanda start up fikirleri üretilebilir ve hayata geçirilebilir. Start Up yapılanmalarında gerekli olan ana özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde daha verimli bir çalışma süreci ve olumlu bir hava yakalanabilir.

İçerik  Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

– Start Up kurulumları ihtiyaçlar doğrultusunda kurulur. Girişimcilik ruhunun değil maddi imkansızlıkların baş göstermesiyle yeni fikirler edinilebilir. Ayrıca birçok olumsuz görünen tablo avantaja çevrilebilir. Doğru risk ve kriz yönetimi sayesinde start up kurucuları daha iyi bir beceri edinme şansını yakalayabilir. Bu becerilerden birisi zaman yönetimi ve ekip oluşturabilme becerileridir. Sadece fikirlerin edinilmesiyle uygulama arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır.

– Start up kurucuları kendi vizyonlarını belirledikten sonra her türlü zorluğa karşı birleşebilir. Bu durum fikri bulunan kişiyi güçlü kılar. Bunun için hedeflere ulaşma zevki olabileceği gibi bütün yılların boşa geçtiği günlerde olabilir. Bu tür günlerde oluşan belirsizliklerin bağlanacağı tek nokta vizyondur. Bu nedenle bu tür araçları kullanarak bu belirsizlikten güçlü çıkılabilir.

– Start up’lar bir kişi üzerinden kurulduğu zaman ortaya muhteşem uygulamalar çıkmayabilir. Tek bir kişi bir fikir ve uygulama yapabilir fakat ekiple birlikte yapılması arasında fark oluşacaktır. Start up’lar 100 kişiyle dahi kurulabilir. Ekibin kurulmasının öneminin yanı sıra ekip ruhunun önemi ayrıdır. Ekip ruhunun edinilmesi zor bir süreçtir. Yatırımcılara göre yakın ilişki içerisinde olan kişiler bir fikir için bir araya gelirse daha güçlü bir ekip ruhu ortaya çıkmaktadır. Ekip ruhunun bu kadar güçlü ortaya çıkmasıyla yaşanan zorlukların üstesinden gelme noktasında pozitif bir katkı sunmaktadır.

Start Up sektörleri ne olursa olsun bütün start up yapılarında görülen başlıca özellikler bu şekildedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019