Herkes için Bilgi

Dünyanın En Zengin ve En Güçlü Ailesi Rothschild Ailesi Kimdir?

18.04.2021
Dünyanın En Zengin ve En Güçlü Ailesi Rothschild Ailesi Kimdir?

Dünyanın En Güçlü Ailesi “Rothschild Ailesi”

Dünyayı yönettiği düşünülen Rothschild ailesi kimdir? Kimler tarafından kurulmuştur?

1744 yılında Mayer Amschel Rothschild tarafından kurulan bir ailedir. Frankurtlu bir tüccar olan Anselm Moses Bauer, o dönemlerde antikacılık rehincilik gibi işlerle uğraşıyordu. Anselm Moses o zamanlar finans ve muhasebe işlerinden anlardı. İpek ve başka eşya ticareti yapan Anselm’in bir müşterisi de Hessen prensi Prens Wilheim idi. Wilheim ona çok güvendiğinden sarayın baş finansman danışmanı ve muhasebecisi yaptı. Anselm’in 5 erkek çoçuğu vardı. Bu erkek çocuklarından ortancası Mayer Amschel Rothschild 13 yaşına geldiğinde babasını kaybetti ve onun izinden yürüdü. Öncelikle bir bankada muhasebeci olarak işe başladı ve kısa sürede terfi alarak bankanın finans danışmanı görevine atandı.

Aradan uzun zaman geçer Mayer o dönemin prensi olan Prens 4. Wilheim’in yanında çalışmaya başlar. Mayer işin muhasebe işlerini hallediyor, taksitlendirme, faiz hesabı, bütçe ayarlanması gibi finans işlemlerini gerçekleştiriyordu. Bir gün prens ülkeden kaçtı ve kaçarken 3 milyon dolar parayı Mayer’e teslim etti. Mayer elde ettiği bu serveti çocuklarına paylaştırdı ve çocuklarını Avrupa’nın dört bir yanına göndererek bankalar kurdurdu. Böylece Rothschild bankalar zinciri kurulmuş oldu. bu gelişmeler sonucunda Avrupa’nın ekonomi zemine oturan Rothschild ailesi servetine servet kattılar.

Rothschild ailesinin serveti o kadar artmıştı ki artık ülkeler arası savaşları finanse edip, ülkelerin ekonomisini yönlendirebiliyorlardı.

Buna bir örnekte 1854 de Osmanlı devletiyle Rusya arasında çıkan Kırım savaşında Osmanlı’nın savaşı finanse etmek için 600.000 sterlin borç almasıdır.

Rothschild ailesi savaşlarda her iki tarafa da yüksek faiz vererek servetini katlamışlar. Fakat Rothschild serveti sadece savaşlarda verilen faizlerden kaynaklanmıyor, Rothschild ailesi demir yolu, alkol, maden gibi birçok alana yatırım yaptılar. Artık ithalat ve ihracatın ulaşım ayağı Rothschild ailesine ait olduğu için ülkeler ticaret için ailenin demir yoluna muhtaç kalıyorlardı.

Mayer Rothschild 1812 yılında hayatını kaybetmeden ailenin servetini korumak adına bazı kurallar koydu. Bu kurallar miras ile ilgiliydi. Kurallara göre miras aile içinde kalmalıydı ve aile dışı evlilikler yasaklanmıştı. Bu kural sonucu Mayer’in çocukları kuzenleri ile evlendiği bilinir.

İçerik  ABD'nin İlginç Topluluğu: Amişler Kimdir?

İlerleyen dönemlerde 2. Dünya savaşının patlak vermesiyle Hitler’in Yahudileri katletmesiyle hitlerin eline düşen Rothschild ailesi üyeleri verilen yüksek fidyeler ile kurtarılmıştır.

Günümüze gelecek olursak şu anda elimizde, cebimizde veya bankalarda bulunan paralarımızın hepsinde Rothschild ailesinin payı olduğu düşünülüyor.

Ailenin bankalar kurmasıyla ve ülkelere borç para vermesiyle, dünyayı yönettiği ve dünya ekonomisinin büyük kısmının elinde tuttuğu gibi varsayımlar bulunmaktadır. Şu anda dünyanın en zengin insanları listesinde Rothschild ailesinden kimsenin bulunmaması da servetini açıklamadıklarından kaynaklanıyor. Hala günümüzde görevini sürdüren birçok banka örneğin; HSBC Bank, Royal Bank of Scotland, ING Group gibi bankaların Rothschild ailesine ait olduğu bilinmektedir.

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019