Herkes için Bilgi

Dünyanın Petrol Devi John Rockefeller Kimdir?

18.04.2021
Dünyanın Petrol Devi John Rockefeller Kimdir?

Rockefeller Ailesi

John Rockefeller 8 Temmuz 1839 yılında Rockefeller ailesinin 6 çocuğundan ikincisi olarak dünyaya geldi. Babası çiftçi olan John ailesinin parasızlık durumundan dolayı liseyi yarıda bırakmak zorunda kaldı.

16 yaşındayken ürün komisyonculuğu yapan bir şirkete muhasebeci çırağı olarak işe başlar. Aradan 4 yıl geçip John Davison Rockefeller yirmi yaşına bastığında kazandığı deneyimle bir ortak bulup kendi komisyon şirketini kurar.

Arkadaşı Maurice Clark ile Clark and Rockefeller CO. Adında bir şirket kurarlar. Amerika’nın o zamanlar iç savaşta olması Rockefellerin işine gelmiştir.

İnsanlara bu savaş süresince en çok ihtiyaç olacak temel gıdaların yani tahıl, saman ve et ticareti yapmışlar.

Aradan geçen onca yılda John deneyim ve itibar kazanmaya devam etti ve savaş esnasında petrolün önemini ve ilerleyen dönemlerde ne kadar önemli bir maden olacağını sezdi. Bu sezgileri doğrultusunda 1863 yılında Tarihe adını duyuracağı “Standart Oil” adlı petrol şirketi kurdu. Bu şirketi kurarken kardeşi William Rockefeller’i ve o dönemin gözde kimyagerlerinden olan Samuel Andrews’i işine ortak etmiştir. o dönemlerde aydınlanma için kullanılan gaz lambalarında balina yağı kullanılıyordu. Lakin balina yağı ispermeçet balinalarının kafasında bulunan bir sıvıdan üretildiği için bulması oldukça zordu. Yıllar geçtikçe balina avlanmaları arttıkça balina nesli tükenmekte ve balina yağının fiyatı artmaktaydı.

Bu durumu fırsat bilen John ve yanındaki kimyager hemen petrolü rafine ederek ham petrolün daha kullanışlı petrol ürünlerine dönüştürmek için çalışmaya başlar. Bu çalışmalarının sonucunda keroten (Gaz yağı) adında bir maddeyi bulur.

Bu madde sayesinde gaz lambalarında aydınlanma için kullanılacak bir yakıt problemi ortadan kalkar. Lakin petrol üretiminin yaygınlaşması ve ülkenin dört bir yanında rafinelerin kurulmasıyla rekabet iyice artar. Rockefeller bu rekabetin ortadan kalması için diğer rafineleri satı almayı düşünür. Finansör Henry Flagner’ın maddi desteğiyle birlikte Standart Oil şirketinin hisse satışlarını başlatır ve bu sayede şirkete yüksek miktarda sermaye girişi olur. Artan bu sermayeyle birlikte Rockefeller diğer küçük rafineleri de satın alır ve gücüne güç katar. Aradan zaman geçmesiyle de ortaklarının hisselerini alarak şirketin en büyük hissedarı olmuştur. Rockefeller, bir süre sonra petrol fiyatlarını zarar etme pahasına düşürerek diğer petrol rafine şirketlerini tehdit etmeye başlar.

İçerik  Dünyanın En Zengin ve En Güçlü Ailesi Rothschild Ailesi Kimdir?

Onlara Standart Oil şirketin bünyesine katılmalarını aksi taktirde batacaklarını söyleyerek hepsinden kurtulur. Rockefeller 4 ay içerisinde Clevelands’taki 26 rafineden 22 tanesini satın alır. Bu olaya o yıllarda “Cleveland Katliamı” adı verilir. Geriye kalan diğer rafinelerde rekabete boyun eğip Standart Oil’in bünyesine katılmıştır. Artık Rockefeller ve Standart Oil petrol tröstleri olmuştur.

Ancak tek bir sorun vardı Rockefeller için o da petrolün ulaşımının maliyeti en az üretimi kadar öenmli olmasıydı.

Rockefeller’ da bu soruna çözüm için Amerikanın demir yollarının sahibi Cornelius Vanderbilt ile demir yollarını kullanarak petrol ulaşımını sağlamak için anlaşmaya varır. Lakin üretimin çok olması bir süre sonra demir yollarının taşıyabileceğinden çok petrolün olması gibi sorunlar ortaya çıkartmıştır. Rockefeller’ de Cornelius’ un rakipleriyle de çalışmaya başlamıştır. Rockefeller burada ikili oynayarak iki demiryolu zenginini birbirine düşürür ancak daha sonra Cornelius’ un rakibiyle bir anlaşma yaparak Rockefeller’ın petrolünü taşımak için sabit ve yüksek bir fiyat belirlerler. Lakin Rockefeller boru hattı döşeyip petrolü bu şekilde taşımayı akıl eder ve ülkenin dört bir yanına boru hattı döşemeye başlar. Bu sayede demiryoluna ihtiyacı kalmamıştır ve bu hareketi demiryolu zenginlerini büyük hezimete uğratır. 360 demiryolu şirketinin kapanmasına yol açar hatta demiryolunda çalışan işçiler ayaklanarak Pensilvanya Demiryolu İsyanını çıkarır.

Rockefeller artık Amerika’nın en güçlü adamı olmuştur. Lakin 1879 yılında Edison’un ampülü icat etmesiyle aydınlatmada yeni bir çağ başlatır. Artık aydınlanma için petrolün kullanılmadığı ve yerine elektrikli ampüllerin geçeceği bir dönem başlamaktaydı. Rockefeller hemen elektrik karşıtı propaganda yapmaya başlar ve insanlara elektriğin evlerde kullanmaması gerektiğini söyler.

İlerleyen süreçlerde ise başka bir gelişme yaşanır ve bu gelişme Rockefeller’in işine gelmiştir. Bu gelişme ise Henry Ford’un ilk motorlu aracı icat etmesiydi.

İçerik  Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi 29 Mayıs 1453

Böylece petrolün ilk ticari ve büyük önemi ortaya çıkar. Böylece Rockefeller servetine servetine servet katar. Lakin Amerika artık ekonomide tröstlerin oyuncağı olmuştur. Bu yüzdenden yirmi beşinci başkanlık seçimlerinden sonra Senato’nun hazırlamış olduğu Sherman Antitröst yasalarıyla piyasadaki paranın ve gücün tek adamda toplanması önlenmeye çalışılmıştır. Bu yasalar ve o dönemin hükümetinin açmış olduğu davalar sayesinde Standart Oil, 34 şirkete bölünür. Ancak bu girişimler Rockefellerin servetinin artmasının önüne geçememiştir. Rockefeller, bölünen şirketlerin ayrı ayrı değerlenmesiyle parasını katlamaya devam etmiştir. yaşlandığını fark eden Rockefeller her türden hayır kurumları açarak milyonlarca para bağışlar. En büyük yatırımlarından biri de şu an Amerika’ da bulunan Chicago üniversitesi kurulur. Artık iyice yaşlanan Rockefeller 1937 yılında 97 yaşında dünyanın en zengin adamı olarak vefat eder.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019