Herkes için Bilgi

Lozan Antlaşması Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

14.06.2020
Lozan Antlaşması Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Lozan Antlaşması Nedir?

Lozan antlaşmasının Türkçe karşılığı Lozan sulh muahedenamesidir. Dünya savaşındaki Lozan antlaşması imzalanmadan önceki gelişmeler;

1. Dünya savaşı bittikten sonra galip gelen devletler mağlup olan devletler ile hesaplaşmalarını bitirmiş, savaşı kaybeden ülkelere barış antlaşmasının kabul ettirilme süreci ve çalışmaları sona ermişti.

Tüm devletler hesaplaşmayı bitirdikten sonra hesaplaşmayan tek devlet Osmanlı imparatorluğudur. Osmanlı imparatorluğu 10 Ağustos 1920’de Sevr antlaşmasını gerçekleştirmiştir. Sevr antlaşması gerçekleştikten ve imzalar atıldıktan sonra Ankara’dan inanılmaz bir tepki ile karşılaşan Sevr antlaşmasına imza atan 3 kişi, beraberinde sadrazam ve Damat Ferid yapılan görüşmeler sonrasında vatan haini olarak kabul edilip idama mahkum etmişlerdir.

Sevr antlaşmasının maddelerinden dolayı diğer hiçbir ülkenin kabul etmemesi sonucu antlaşma sadece yazıda ve belgede kalmıştır. Zaten antlaşmadan sonra Anadolu’nun büyük başarıya ulaşmasından sonra Sevr antlaşması askıdan tamamen kaldırılmıştır. Bu süreçte tabi ki görüşmeler devam etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin yunan kuvvetlerine karşı elde ettiği zaferin hemen ardından başka bir antlaşma olan ve barış antlaşması yolunda sözde imzalanması istenen Mudanya Ateşkes Antlaşmasının ardından itilaf devletleri hazırlayacakları konferansa TBMM hükumetini davet ettiler.

Konferansa barış amacıyla katılım yapıldığından Rauf Bey öncelikle katılmak istemiştir ancak hükumet tarafından Mustafa kemal Atatürk’ün katılması daha uygun bulunmuştur. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk ün tavsiyesi üzerine barış süreci için ismet paşa Lozan’a baş temsilci olarak gönderilmiştir. Böylelikle çalışmalar daha da hızlandırılmıştır. İtilaf devletleri Devletler arasında anlaşmazlıklar ve çekilmezlikler çıkarmak amacıyla kışkırtmak için Lozan’a İstanbul hükumetini de davet etmişlerdir. Bunun üzerine TBMM hükumeti 1 Kasım 1922 de saltanatı kaldırmıştır.

TBMM hükumetinin Lozan konferansına katılmasının nedenlerini açıklayacak olursak;

 • Misak-ı Milli’yi gerçekleştirmeyi,
 • Türkiye de bağımsız bir ermeni devletinin kurulmasını engellemeyi,
 • Tüm var olan kapitülasyonları kaldırmayı,
 • Türkiye’nin Yunanistan ile olan sorunlarını çözmeyi,
 • En büyük nedenlerden bir tanesi de Türkiye ve Avrupa devletlerinin arasındaki sorunları çözmeyi amaçlamıştır.
İçerik  İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy

Lozan da TBMM hükümeti kendisine karşı sadece Anadolu ya saldıran ve orada yendiği Yunanlılarla Değil 1.Dünya savaşı sırasında Osmanlı devletini mağlup eden tüm devletlerle tek tek yüzleşti. Kapalı kalan hiçbir konu kalmamıştır. Tüm konular konuşulmuş ve tek tek hesaplanılmıştır. 20 Kasım 1922 de Lozan antlaşması görüşmeleri başlamıştır.

Lozan antlaşmasında her konu eklenmiş ve görüşülmüştür ancak sadece kapitülasyonların kaldırılması, İstanbul un boşaltılması ve Musul konularında antlaşmaya varılamamıştır.

Konular görüşülmeye devam ederken taraflardaki görüş ayrılıkları yüzünden savaş konusu tekrar gündeme gelmiştir. Osmanlı imparatorluğu için Mustafa Kemal Atatürk savaş hazırlıkları konusunda ordusunu uyarmıştır. Savaşa hazır hale gelmelerini emretmiştir. Ancak tüm bu görüşmeler yapılırken tekrar savaşmayı göze alamayan itilaf devletleri barış görüşmelerini tekrar başlatmak için Türkiyeyi Lozan a davet etmiştir. Sürekli olarak devam eden görüşmeler sonucunda tüm tarafların antlaşmaya varması sonucu 23 Nisan 1923 te görüşmeler başlamış ve 24 Temmuz 1923’e kadar görüşmelerin devam etmesi üzerine Lozan Barış Anlaşmasının imzalanmasıyla sonuçlanmıştır.

Antlaşma tüm tarafların onay vermesi doğrultusunda belgeler Paris e iletilerek resmi olarak 6 ağustos 1923 te yürürlüğe girmiştir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019