Herkes için Bilgi

Alcatraz Adası ve Tarihteki Önemi

17.03.2019
Alcatraz Adası ve Tarihteki Önemi
Reklam

Alcatraz Adası insanlar tarafından adı sıklıkla duyulmuş olan bir ada. San Francisco Körfezi üzerinde bulunan bu adanın en büyük özelliği ise üzerinde Alcatraz Hapishanesi’nin bulunması. Ada sadece hapishaneye ev sahipliği yapmakta. 1800’lü yılların ortalarından itibaren dünyanın en azılı mahkumları bu hapishanede cezalarını çektiler.
 
Alcatraz Adası’nın üzerinde bir hapishane yapılmasının fikri 1800’lü yılların şartları göz önünde bulundurulduğunda oldukça mantıklıydı. Çünkü buraya ulaşım sadece kayıklarla yapılabiliyordu. Bununla birlikte buradan mahkumların kaçması imkansızdı. Yüzerek en yakın kara parçasına çıkmak pek mümkün değildi. Buna rağmen adadan pek çok kaçma ya da adam kaçırma girişimleri de oldu. Ancak bunda başarılı olan çıkmadı. 1861 yılında açılan Alcatraz Hapishanesi 1963 yılına gelene kadar sorunsuz bir şekilde mahkumların cezalarını çektikleri bir hapishane olarak kaldı. Ancak 1963 yılına gelindiğinde şartlar hapishanenin açıldığı 100 yıl öncesine göre oldukça değişmiş ve güvenlik azalmaya başlamıştı. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise San Francisco Körfezi’nin deniz trafiğinin artmasıydı. Trafiğin artması adadan mahkumların kaçırılma girişimlerinin de artmasına sebep olmuştu.
 
1963 yılında güvenliğin azalmasından dolayı hapishanedeki mahkumların başka hapishanelere taşınması kabul edildi. Kısa süre içerisinde Alcatraz Hapishanesi içinde bulunan tüm mahkumlar başka hapishanelere gönderildiler. Ada boş bir şekilde 1982 yılına kadar bekletildi. 1982 yılında dönemin belediye başkanı tarafından adanın müzeye çevrilmesine karar verildi. Zira ada üzerindeki hapishaneye ait binalar hala ayaktaydı. Bu mimari doku korunarak ada ziyarete açıldı. Ancak San Francisco’da yaşayan bazı insanlar bu adanın şehrin dokusunu bozduğunu düşünmekteydi. Aynı zamanda eski binalar şehrin modernleşen yapısı arasında çok fazla sırıtıyordu.
 
2008 yılına gelindiğinde Alcatraz Adası üzerinde bulunan tüm yapıların yıkılarak burasının bir eğlence merkezine dönüştürülmesi için referandum yapılmasına karar verildi. Yapılan referandum sonucunda halkın %72’lik bir oranı Alcatraz Hapishanesi’nin müze olarak korunması yönünde oy kullandı.
 
Alcatraz Adası pek çok filme de konu oldu. Tahmin edildiği gibi bu filmlerin çoğu burada mahkûm olan ve bir şekilde adadan kaçmaya çalışan hikayelerini anlatıyordu. Alcatraz Hapishanesi ile ilgili olarak toplam 19 film çekildi. Bu filmin konuları arasında en çok ilgi çeken ise bir deniz uçağı ile adaya yanaşıp buradan mahkûm kaçırmaya çalışan insanların hikayesini konu alan film oldu. Günümüzde Alcatraz Adası 1861 yılında hapishane inşa edildikten sonraki haliyle halen San Francisco Körfezi’nden Golden Gate Köprüsü’nün hemen yanında tüm ihtişamıyla durmaya devam ediyor.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019