Herkes için Bilgi

Öfke Kontrolümüzü Nasıl Sağlayabiliriz?

26.05.2019
Öfke Kontrolümüzü Nasıl Sağlayabiliriz?

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan öfke duygusu; kontrol edilmediği sürece gerek bireysel ve gerekse toplumsal anlamda ciddi sorunlara yol açmaktadır. Kısaca tanımlamak gerekirse öfke; tıpkı diğer duygular gibi yaratılıştan sahip olduğu bir duygusal tepki biçimidir. Herhangi bir nedenden ötürü haksızlığa uğradığımızı hissettiğimizde ruhumuz öfkelenerek bu duruma tepki vermektedir.

Öfkenin Diğer Duygu Durumlardan Farkı

            Öfke duygusu genellikle üzüntü hissi ile birlikte hissedilmektedir. Bu iki duyguyu diğer duygusal tepkilerden ayıran en büyük özellik ise vücutta strese neden olmaları ve vücuda zararlı hormonların salgılanmalarına sebebiyet vermeleridir.

Öfkelendiğimiz zaman vücudumuzda meydana gelen fiziksel reaksiyonlar başta mide rahatsızlıkları olmak üzere pek çok organ harabiyetine sebebiyet vermektedirler. Yapılan araştırmalar yoğun bir biçimde baskı ve stres altında kalan ve öfke duygusunu kontrol edemeyen kişilerin mide kanserine yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenlerden ötürü bireylerin öfke duygularını kontrol etmelerinde büyük yarar bulunmaktadır. Peki, öfkemizi nasıl yenebiliriz ve öfke kontrolünü nasıl sağlarız?

Öfke Kontrol Yöntemleri

            Bireyin sahip olduğu öfke duygusunun derecesi o kişinin çocukluk yaşlarından itibaren yaşadığı baskı ve stres ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Diğer bir deyişle baskı altında yetişen çocuklar büyüdüklerinde diğer bireylere nazaran daha öfkeli ve daha stresli bir yapıya sahip olmaktadırlar.

Bu nedenle öfke kontrolünün sağlanmasında bireyin ilk bakması gereken husus çocukluğunda öfke duymasına neden olan olayları tespit edip gerekirse bir psikolog yardımı ile ruhunu bu olayların etkilerinden temizlemesi gerektiğidir. Yapılan bilimsel araştırmalar bireylerin öfkelendikleri olaylara daha sakin bir bakış açısı ile baktıklarında daha mantıklı çözümler üretebildiklerini göstermektedir. Bu bakış açısını edinebilmek için uygulanan en etkili yöntem ise öfke anında bireyin içinden birden ona kadar sayı sayması ve bu sayede öfke ile ani bir karar vermesinin engellenmesidir.

İçerik  Outdoor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öfke kontrolünde etkili olan bir diğer yöntem ise düzenli olarak spor yapmaktır. Özellikle yoğun ve stresli işlerde çalışan bireyler düzenli spor ve egzersiz yaparak vücutlarında biriken negatif enerjiyi dışarı atabilmekte ve bu sayede gereksiz yere öfkelenmenin önüne geçebilmektedirler.

Benzer şekilde beslenme düzeni de öfke kontrolü açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle fastfood gibi hızlı yemek yeme alışkanlıklarına sahip bireylerdeki stres ve öfke düzeyinin daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle iş tempomuz ne kadar yoğun olursa olsun başta kahvaltı olmak üzere hiçbir yemek öğününü atlamamamız gerekmektedir.

Rutin bir biçimde gerçekleştirilen sağlık kontrolleri de bireyin öfke kontrolü sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kontroller esnasında bireyin stres ve baskı altında kalması nedeniyle oluşan belirtiler ortadan kaldırılarak hem bireyin yaşam kalitesi yükseltilmekte hem de bireyin maruz kaldığı stres ile başa çıkması kolaylaştırmaktadır.

Öfkenin İstenmeyen Sonuçları

            Kişiler öfkelendikleri zaman sonuçlarını düşünmeden hareket etmekte ve çoğu zaman öfke anında gerçekleştirdikleri eylemler için pişmanlık duymaktadırlar. Özellikle ülkemizde yaşanan trafik tartışmalarında ölümlü ve yaralamalı olayların meydana gelmesinde öfke kontrol edememe etkisi oldukça büyüktür. Bu tip olaylar esnasında bireylerin öfkeyle hareket etmek yerine mantıkları ile hareket etmeleri yaşanacak nahoş olayların önlenmesini sağlayacaktır.

Eğer kişi kendi uyguladığı yöntemlerle öfkesini kontrol altına alamıyor ve yaşadığı stresi kontrol edemiyor ise mutlaka bir uzmandan destek alarak öfke kontrolü konusunda gelişme kaybetmesi gerekmektedir. Bu durum kişinin öfkeden kaynaklanan rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltmakta ve daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bireylerin öfke kontrolü konusunda hassas davranmaları gerekmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019