Herkes için Bilgi

Sizi Zor Durumdan Kurtaracak Manipülasyon Teknikleri

17.03.2019
Sizi Zor Durumdan Kurtaracak Manipülasyon Teknikleri

İnsanlar pek çok zaman zorda kalabilirler. Bu durumdan kurtulmanın çok çeşitli yolları vardır. Ancak karşınızdakini manipüle etmek her zaman işin en kolay yöntemlerinden bir tanesidir. Birkaç basit manipülasyon tekniği ile karşınızdakini alt etmeniz mümkün. Manipülasyon teknikleri çoğu zaman sadece zorda kaldığınızda değil, karşınızdakini ikna etmek istediğinizde de başvurabileceğiniz tekniklerdir. Sadece tekniğe sadık kalmak ve gereğinden fazla uzatmamak bu teknikleri uygularken en çok dikkat edilmesi gereken konulardır.

 • Kafa Sallamak

Karşınızdakini dinlerken sürekli olarak kafanızı sallayarak onun dediklerini onaylamanız karşınızdaki kişinin onunla aynı tarafta olduğunuzu düşünmesine yol açar. Bu sayede karşınızdaki kişi onu onayladığınız için daha da derine inerek söylememesi gereken ayrıntılara da girebilir. Sadece kafanızı sallayarak karşınızdaki kişiden daha çok bilgi alabilirsiniz. Onunla hemfikir olduğunuzu sanan kişiye yavaş yavaş kendi fikirlerinizi empoze ederek fikrini değiştirebilirsiniz. Çünkü sizi kendi tarafında sanarak açık hale gelmiştir.

 • Öz Güven

Karşınızdaki kişinin öz güvenini kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Bu çok kolay yapılabilir. Karşınızdaki kişinin hatalarını yüzüne vurmak yerine üçüncü bir kişiyi örnek gösterebilir ve onun üzerinden mesaj verebilirsiniz. Bu sayede konuşmanız bir tartışmaya da dönmez. Karşınızdaki kişi yeterince rencide olduğu andan itibaren bir şeyleri ispatlama arayışına girer. Bu anda da manipülasyona açık hale gelir. Gücünüz ve olgunluğunuz karşısında itaat eder bir duruma gelmesi fazla uzun sürmeyecektir.

 • Tek Çarenin Siz Olduğunu Gösterme

Manipülasyon teknikler arasında en önemlilerinden bir tanesi de karşınızdaki kişiye size muhtaç olduğunu göstermenizdir. Bu durum iş yerlerinde manipülasyon teknikleri konusunda bilgi sahibi olan insanların sıklıkla başvurdukları bir yöntemdir. Öncelikle bir problem yaratırsınız. Bu problemi o kadar çok büyütürsünüz ki bir anda hayati bir konuya dönüşür. Elbette insanlar problemi sizin yarattığınızı bilmeyeceklerdir. Bir süre geçtikten sonra insanlar sizden yardım istemeye başlayacaklardır. Çünkü ürettiğiniz problemin çözümü de sadece sizdedir. Yardım istendiği anda çözümü bildiğiniz için üstesinden gelebilirsiniz. Ancak bu durumdan ne kadar faydalanacağınız da yine sizin elinizde olacaktır. Problemin çözümünü biliyorsunuz ancak işin önemini arttırmak için çözüm süresini dilediğini kadar uzatabilirsiniz.

 • Mahrum Etme

Manipülasyon teknikleri arasında bir diğer teknik ise mahrum etme tekniğidir. Bir kişiyi çok sevdiği bir şeyden uzaklaştırarak kendi istediğiniz şekilde davranmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin evliliklerde kadınlar cinselliği erkeklere karşı bir manipülasyon tekniği olarak kullanırlar. Eğer istediklerini yapmazsanız cinsel bir birlikteliği unutun.

 • Suyuna Gitmek

Söylediklerinin önemsenmesi için bazı insanlar sürekli olarak referans gösterme çabasına girerler. Referans gösterdikleri kişi anlattıkları olayları destekleyici ünlü ve bilinen kişilerdir. Bir topluluk karşısında konuşma yaparken ise izleyenleri yanında olduğunuzu konuşmalarınızda belli eder ve izleyicilere yer yer yalakalık yaparsanız bir süre sonra tüm izleyiciler sizi desteklemeye başlayacaklardır. Bu noktada neden bahsettiğiniz önemli değildir. İnsanlar onları övdüğünüz için sizi desteklerler.

 • Müttefik Olun

Şiddetli bir tartışma yaşadığınız birisinin gözlerinin içine bakın. Göz teması ne olursa olsun karşınızdaki ile müttefik olmanın anahtarıdır. Gözlerinin içine baktığınız kişi bir süre sonra bilinçaltında sizi düşman olarak değil bir müttefik olarak değerlendirecektir.

 • Korkut ve Rahatlat

Manipülasyon teknikleri hakkında bilgi sahibi olanların sıklıkla başvurdukları yöntemlerden bir tanesi de önce muhataplarını korkutmaları ve hemen peşinden rahatlatmalarıdır. Şok yaşayan kişi bu sayede naifleşir ve her türlü teklifi kabul etme eğilimine girer.

 • Bencil İnsanlardan Bir Şey İsterken

Bencil insanlardan bir şey istemek zorunda kaldığınızda ilk olarak yapmanız gereken aklınıza gelen en uçul şeyi ondan istemeniz. Bunun ne olduğu hiç önemli değil. Yeter ki karşınızdakinin bu isteğinizi geri çevireceğinden emin olun. İstediğinizi söyleyip olumsuz yanıt aldıktan sonra ise asıl isteğinizi söyleyin. İkinci isteğiniz ilkine oranla daha makul bir istek olduğu ve karşınızdaki kişi sizi ikinci defa kırmak istemeyeceği için ikinci isteğinizi yerine getirecektir.

İçerik  Etkili Sunum (Presentation) Hazırlamanın İncelikleri

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019