Herkes için Bilgi

Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılmalı?

03.05.2020
Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Kaliteli Uyku

Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken ilk şey bir uyku düzeni oluşturmaktır. Sizin de bildiğiniz gibi uyku, zihnimizin ve bedenimizin dinlendiği, yeni günde ihtiyacımız olacak enerjiyi üreten ve iyi bir ruh hali için çok önemli olan harika bir nimettir. Biz de bu nimetten en verimli şekilde faydalanarak uyku kalitemizi artırabiliriz. Bu şekilde daha sağlıklı, pozitif ve kaliteli bir hayatın kapılarını aralamış oluruz. Herkesiçinbilgi ekibi olarak sizler için araştırdık ve bu harika içeriği oluşturduk. Siz de burada yazılanları okuyup uygularsanız arzuladığınız mükemmel uykuya kavuşabilirsiniz.

Uyku Nedir?

Sözlük anlamına bakıldığında uyku, dış etkenlere karşı bilincin tamamen ya da bir kısmının kapandığı, bu etkenlere karşı tepki gücünün ortadan kaybolduğu ve her türlü etkinliğin azaldığı doğal bir dinlenme modudur. Ayrıca uyku bütün memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlemlenen bir dinlenme biçimidir. Yani uyku neredeyse her türlü canlının dinlenme biçimi olarak anılabilir. Ne olduğunu öğrendiğimize göre şimdi kaliteli uyku nedir ve nasıl kaliteli uyunur bunları inceleyelim.

Kaliteli Uyku Nedir?

Kaliteli uyku bizim uykularımızdan en üst düzey verimi aldığımız durumdur. Örnek vermek gerekirse sabah uyandığınızda dinlenmiş, uykunuzu almış ve dinç bir şekilde uyanıyorsanız kaliteli bir uyku almış olursunuz. Kısaca uykunuzu en verimli hale getirmek denilebilir. Şimdi de kaliteli uykunun faydaları üzerinde konuşalım.

Kaliteli Uykunun Faydaları

Faydası saymakla bitmez desek yeridir. Çünkü kaliteli uyku dinç, sağlıklı, konsantre ve mutlu olmamızı sağlar. İyi alınmış bir gece uykusu ile hayat kalitenizi üst düzeye çıkarmak mümkündür. Ayrıca    uykusuzluğun neden olduğu stres, kaygı, agresiflik ve sağlıksız kilo alımı gibi sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

Kaliteli Uyku İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikli olarak kendinize düzenli bir uyku programı belirlemek yapmanız gereken ilk şeydir. Daha sonra bu uyku programına uyarak kaliteli uyku yolunda birinci adımı atmış olursunuz. Güne sağlıklı ve enerjik olarak başlamak için sağlığınıza da çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira gece uykunuzu etkileyecek yiyecek – içeceklerden uzak durmanız daha sağlıklı bir şekilde uyumanızı sağlayacaktır. Son olarak kesinlikle ama kesinlikle uyku için ilaç alınmamalıdır. Bu şekilde hem vücudunuzun doğal hormon dengesini bozmamış olursunuz hem de doğal bir şekilde uyku evresini tamamlarsınız.

İçerik  Minimalizm Nedir? Minimalist Yaşam Nasıl Olur?

Kaliteli Uyku İçin Öneriler

 1. Yatmadan en az 4 saat önce kafein tüketimi kesilmelidir. Yani kahve, kola ve çay gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.
 2. Akşam yemeği 19.00’a kadar yapılmalıdır. Bu sayede yenilen yemeklerin sindirimi yüzünden uykunuzdan olmazsınız.
 3. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkılmalı.
 4. Saat 23.00’de en kaliteli uyku süreci başlar. Çünkü vücudun adrenalin sistemi tam olarak bu sırada gerçekleşir. Doğal olarak siz bu saatte uyursanız vücut çalışmaya başlayan sistem ile zehirli hücreleri idrar ve dışkılama yoluyla atar. Ama bu saatte uyanık olunması durumunda vücudun bu zehri karaciğerde biriktirme olasılığı vardır.
 5. Yatmadan önce sizi rahatlatacak hafif egzersizler ve gerilmeler yapabilirsiniz.
 6. Yattığınız odayı kesinlikle ama kesinlikle ışık ve sese karşı izole edin. Bu şekilde uykunuzu bölecek etkenlerin önüne geçmiş olursunuz.
 7. Gece lambası kullanmak uyku esnasında salgılanan melatonin hormonunun önüne geçtiği için bu yapılmaması gereken bir şeydir. Çünkü melatonin hormonu sadece karanlıkta salgılanır.
 8. Uyku öncesinde diş fırçalama ve tuvalet ihtiyacınızı giderme uykunuzun bölünmesini engeller. Yatmadan önce bu hazırlıkları yapmak aralıksız ve sağlık bir uyku almanızı sağlar.
 9. Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı bir vücut, odaklanabilen bir zihin ve kaliteli uyku için vazgeçilmezler arasındadır. Üst düzey ekipmanlara veya spor salonlarına gitmenize gerek yoktur. Siz de evde temel fitness hareketleri ile egzersiz yapabilirsiniz.
 10. Odanın ısısı da kaliteli bir uyku için önemli etkenler arasındadır. Uzmanların önerisine göre 21-22 derece ideal oda sıcaklığıdır. Bu yüzden yatmadan önce odayı havalandırmak ve ısısını düşürmek sağlıklı bir uyku alma konusunda size yardımcı olacaktır.
 11. Hepinizin bildiği gibi telefon, bilgisayar ve televizyon gibi elektromanyetik dalgalar yayan cihazlardan uzak durulması gerekmektedir. Bu yüzden bu tür elektronik cihazlarınızı odanızdan uzak tutun.
 12. Alarm için telefon yerine pilli saatler kullanın. Eğer telefon kullanmak zorunda iseniz en az bir metre uzakta konumlandırın. Bu şekilde vücutta oluşacak bir anksiyetenin yani alarm takıntısının önüne geçmiş olursunuz.
 13. En önemlisi mutlaka yatağınızda uyuyun. Televizyon karşısında uyumak bilincinizi ve dış etkenlere karşı göstereceğiniz tepkileri açık tutacağı için dinlenmenizin önüne geçer. Haliyle kaliteli bir uyku alamazsınız.
 14. Uyurken sağ tarafınıza dönüp yatmak daha rahat nefes almanızı sağlar. Yüz üstü veya sırt üstü yatılması kalp ve solunum kaynaklı hastalıkların oluşmasına sebep olur.
 15. Çok sert veya yumuşak olmayan ortopedik, başınızı destekleyen bir yastık tercih edin.
 16. Yatmadan önce ılık süt veya alacağınız ılık duş daha kolay bir şekilde uykuya dalmanızı sağlar.
 17. Son olarak soğuk bir yatağa girmek uyuma sürecinizi kolaylaştıracak ve vücudunuza iyi gelecektir. Bu yüzden iyi bir uyku için mutlaka odanızı yatmadan önce havalandırın.
İçerik  Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunun gibi basit ama oldukça etkili adımları uygulayarak siz de kaliteli uykuya varabilirsiniz. Tabi önemli olan yazılanları uygulamaktır. Hepinize iyi Uykular…

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019