Herkes için Bilgi

Küresel Isınma Nedir? Nedenleri ve Etkileri Nelerdir?

14.06.2020
Küresel Isınma Nedir? Nedenleri ve Etkileri Nelerdir?

Küresel Isınma Nedir? Nedenleri Ve Etkileri Nelerdir?

Küresel ısınma bir hava değişikliği değildir, iklimsel değişikliktir. Sıcaklığın artmasıyla buharlaşma artar ve bunun sonucunda bir iklim değişikliği meydana gelir. Yağışlar ve hava hareketleri değişir. Son yıllarda sıcaklığın bütün dünyada sistematik olarak arttığı gözlenmektedir. Sıcaklık ölçümleri ile elde edilen sonuçları, bazı buzul erime olayları da doğrulamaktadır.

Güney Kutbu’ndan şimdiye kadar görülmemiş büyüklüğe sahip buzul parçalarının koparak ayrılması, İzlanda buzullarının son 30 yılda şimdiye kadar görülmeyen bir hızla erimeleri, Himalaya ve Alpler’de görülen buzul erimesi bu iklim değişikliğinin bazı örnekleridir. Dünya üzerinde yaygın olarak görülen küresel ısınmanın işaretleri göz ardı edilemez sonuçlara da yol açmaktadır.

İnsan kaynaklı nedenler olarak; yüksek enerji kullanımı, endüstrileşme, ormanların azalması, hızlı nüfus artışı, tüketim eğilimindeki artış sayılabilir. Sera gazları olarak adlandırılan karbondioksit, metan, diazotmonoksit, kloroflorokarbonlar gibi gazların miktarının normalin üzerine çıkması ve bu artışın sürmesi Dünya’nın iklim dengesinin bozulmasına yol açar.

Enerji kullanımı sürekli arttığından, kullanılmakta olan teknoloji kısa dönemde değişse bile, küresel ısınmada önemli bir rolü olan karbondioksit artışının durdurulması mümkün görülmemektedir. Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde çöplüklerin büyük yer kaplaması sorun yaratmaktadır. Organik çöplerden ayrışarak büyük miktarda metanın atmosfere salınmasıyla sera etkisi tehlikeli boyutlara varmaktadır. Oranı binlerce yıldan beri değişmemiş olan metan gazı miktarının son birkaç yüzyılda iki katına çıktığı biliniyor. Bu değişiklik karbondioksit seviyesindeki artışa göre az olmakla beraber metanın karbondioksitten 21 kat daha kalıcı alması nedeniyle dünyamızı en az karbondioksit kadar etkilemektedir.

Küresel Isınmaya bağlı olarak yakın gelecekte gerçekleşmesi beklenen felaketler şu şekildedir:

Kara ve deniz buzulların erimesi, iklim kuşaklarının sınırlarının değişmesi, deniz seviyesinin yükselmesi, meteorolojik olayların uç boyutlara gelmesi ve bunlara bağlı olarak doğal felaketlerin artması, su taşkınları, kıyılarda toprak kaybı, göçler nedeniyle oluşacak nüfus yoğunluğu ve bunun bir sonucu olarak problemlerin daha yaygınlaşması ve şiddetlenmesi, temiz su kaynaklarının denize karışarak oluşacak su sorunu, yüksek sıcaklık artışı nedeniyle aşırı buharlaşma ve bunun sonucunda görülecek kuraklık, salgın hastalıkların gelişmesi, yangınlar, göl ve ırmak sularında azalma, bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türlerinin yok olması ya da azalması. Bu felaket olaylarının bölgesel ve zamansal olarak değişik biçimlerde gerçekleşmesi beklenmektedir.

İçerik  Hamster Nedir? Hamsterlar Ne Yer, Nerede Yaşar, Özellikleri Nelerdir?

Dünya’nın bazı bölgelerinde görülen kasırgalar, kuvvetli yağışlar, bunlara bağlı oluşan seller ve taşkınlar gibi meteorolojik yıkımların şiddetinde ve yoğunluğunda artış olurken, bazı bölgelerde ise uzun süreli ve şiddetli kuraklıklarla birlikte çölleşme görmek mümkün olacaktır. Günümüzde elektrik santrallerinin tamamı suya dayalı üretim yapılmaktadır. Sıcaklığın artmasıyla elektrik gereksinimi artacak, fakat su miktarının azalmasından dolayı elektrik üretimi yeterli seviyelerde yapılamayacaktır. Bu durum devlet ve halklara ekonomik sıkıntılar yaşatacak, sorunlara yol açacaktır.

Bilim çevreleri atmosferde biriken sera gazının azaltılmasına yönelik tedbir alınmadığı takdirde, bu yüzyıl sonuna kadar küresel ısınmanın ivme kazanarak Dünya’nın üzerinde yaşayan tüm canlılar için tehlikeli bir konum arz edeceğini düşünmektedir.

Amerika ve Avrupa Birliği bu nedenle, sera gazlarının salınımını azaltacak formüller ve uygulamalar arayışı içindedir ve gelişmiş dünya ülkeleri yenilenebilir enerji kaynakları bulunması için çalışmalar yürütmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019