Herkes için Bilgi

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

20.05.2020
Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klima kullanımı, bireyin tercihine bağlı olarak ısıtma, soğutma, ortamın nem oranını ayarlama ve hava akışını sağlamak adına sirkülasyon görevini gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra son dönemlerde ortaya çıkan ortamın koku oranını ve verimsiz havasını değiştirebilecek özelliğe sahip olan klimalar, içerisinde bulunan toz filtresi ve hava moleküllerinin etkileşimi prensibiyle çalışmaktadır. Ayrıca tüm olumlu yanlarının dışında klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler muhakkak uygulanmalıdır.

Klimaların hava yolunun çıkışında bulunan ve 60 dereceye kadar yön değiştirebilen kapakçıklar esnek halde bulunur. Bunun sebebi havayı tüm ortama eşit bir şekilde dağıtabilmektir. Evlerde, iş yerlerinde ve özellikle araç kullanırken çalıştırılan klimalar, ortamın ısısını hızlı bir şekilde değiştirebilecek kadar güçlü bir motora sahip olmasına rağmen, elektrik tüketimi konusunda da oldukça cimri bir cihaza dönüşmüştür. Örneğin; 1.000 Btu değerine sahip olan bir klima ortalama 0,1kW elektrik tüketmektedir. 2020 yılında elektrik tüketim ücreti ve vergilerin toplamı 1kW elektrik için evlerde 0.34 kuruş olarak hesaplanırken, işyerlerinde bu miktar 0,53 kuruş olarak belirtilmiştir. Ortalama 1kW olarak çalışan bir klimanın bu verilere göre günlük 3-4 saat çalışması aylık 90 ila 100₺ arası faturaya sebep olmaktadır.

Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klimayı Doğru Konuma Yerleştirmek: Özellikle küçük ve dolambaç şeklindeki ortamlar için önemli olan konum, klimaların tam verimli çalışması için gereklidir. Klima kullanırken üfleyeceği havanın karşısında engel bulunmaması hem ortamın klimadan tam etkilenmesini hem de klimanın arızaya sebep olmamasını sağlar. Aynı zamanda monte edilen klimaların direkt olarak insan vücuduna doğru olmaması gerekir.

Klima Kullanımında Bilinçli Davranmak: Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alabilecek bir diğer önemli husus ise genellikle yaz aylarında yapılan, bireylerin uyumadan önce klimayı açık bırakmasıdır. Daha kötüsü olan klimanın karşısında ve kapanma süresini oluşturmadan uykuya dalmak bireyler için ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yüz felci, bel ve baş ağrıları klimanın başlıca zararlarındandır.

İçerik  Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

Klima Kullanımından Sonra Ortamı Havalandırmak: Uzun süre klima kullanımında ortamın havası doğallığında çıktığı için yetişken bireyleri pek fazla etkilemese de ortamda bulunan bebek ve çocukların gelişimi olumsuz yönde etkilenmektedir. Klimayı kapattıktan sonra en az yarım saat ortamın havasını değiştirmek uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Klimaların Bakımını Yaptırmak: Filtresi ve içindeki gaz oranı bitmiş olan klimalar, normalden farklı bir şekilde üfleme yapacaktır. Tam anlamıyla havayı süzemediği için ortama zararlı gazların girmesi insan sağlığı için tehlikeli olabilir. Düzenli olarak klima bakımı yaptırmak klima kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Güvenlik Açısından Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Tesisatını Kontrol Ettirmek: Yeni takılmış bir klimanın tesisatında ya da hava akışını sağlayan boru ve pervanelerde arıza olması nedeniyle yangın çıkabilir. Elektrik kablolarının gereğinden fazla ısınması ya da kısa devreye neden olacak kablo yönetimi kullanıcılar için düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Klimanın Konumunu Kontrol Etmek: Özellikle evlerde kullanılan klimalar için yanlış konuma takılan klimalar tehlike oluşturabilir. Perde arkasına konulan ve klimanın motor kısmının darboğaz yapacak yerlerinde kolay yanabilecek maddelerin olmaması gerekir.

Ayrıca;

  1. Klimanın bulunduğu ortama göre boyutu,
  2. Ortamın ısı yalıtım özelliğinin olması,
  3. Montaj sırasında, yerleşim ünitelerinin konumunu dikkate almak

gibi detaylarda klima kullanımı sırasında hayat kurtaran etkenlerdir denilebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019