Herkes için Bilgi

Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

30.12.2020
Patent Nedir? Patent Nasıl Alınır?

Patent Nedir?

Patent, daha önce hiç kimse tarafından düşünülmemiş bir fikrin kişinin kendi fikri olduğunu ispatlamak için yasalar önünde koruma altına almasıdır. Peki, patent ne işe yarar?  Yeni bir buluş gerçekleştiren kişinin fikrinin başkalarının çalmasını ve kendi fikirleriymiş gibi kazanç elde etmelerinin önüne geçer. Kısacası patent, herhangi bir şeyi icat eden, buluşu gerçekleştiren kişinin fikir sahibi olduğunu ispatlayan belgedir. Patent simgesi Yuvarlak içinde R işareti ® ile gösterilir. ® simgesi yani “Registered Mark” tescilli marka olarak anlamına gelir.

Patent sahibi olan kişinin sahip olduğu fikir, buluş bir başka kişi tarafından satılamaz ve ticari faaliyetlerde kullanılamaz. Bir başka deyişle patent nedir? diye sorulduğu zaman akıllara mülkiyet tapusu gelmelidir. Nasıl ki tapusu olan bir taşınmaz üzerinde tapu sahibi dışında başka hiçbir kimse söz sahibi değil ise aynı şey patent sahibi için de geçerlidir.

Patent almak için ne yapmak gerekir?

Ciddi anlamda çok para kazanılacağına inanılan bir fikir, buluş sahibinin bu buluştan üretilecek her türlü ürünün satışından elde edilen gelirlerden hak sahibi olabilmesi için patent alması gerekir. Peki, patent almak için ne yapmak gerekir?

Elbette ki günümüzde her buluş sahibi firma patent alma hakkını kullanmıyor. Mesela dünya devi olan coca-cola firması coca-cola’nın patentini almamıştır. Eğer patent alsaydı coca cola’nın formülünü açıklamak zorunda kalacaktı. İçeceğin formülünü öyle ya da böyle bir şekilde günümüze kadar gizli tutmayı başarmıştır.

Patent belgesi ile, insanları yeni buluşlar yapmaya yönlendirilir ve teşvik edilir.  Patent sayesinde fikir sahibinin tüm yasal haklarının koruma altına alınması sağlanır. Peki, patent başvurusu nasıl yapılır?

Patent Başvurusu Yapmak

Patent sahibi olmanın da şartları vardır. Birinci şart, tüm haklarına sahip olmak istediğiniz fikrin dünyada başka hiçbir kimse tarafından düşünülmemiş ve tescillenmemiş olması gerekir. İkinci şart, yeni buluşun sanayide ve üretimde kullanıla bilir olmasıdır. Üçüncü şart ise yeni bir buluş özelliklerini taşıyor olması gerekir.

Bütün bu şartları yerine getiren buluş sahibi buluşu ile ilgili her türlü detayın bulunduğu bir dosya hazırlar. Ulusal başvuru yapmak için Türkiye Patent Enstitüsü başvuruları kabul etmektedir. Başvurunun yapıldığı tarihten itibaren verilen başvuru numarası sayesinde tüm haklar koruma altına alınmış olur. Başvuru numarası almak demek patent almak anlamına gelmiyor. Başvuru numarası sadece tescillendirmek istenilen fikrin başka bir kişi tarafından tescil edilmek istenmesinin önüne geçilmektedir.

İçerik  Öfke Kontrolümüzü Nasıl Sağlayabiliriz?

Yapılan başvuru öncelikle ülke çapında incelemeye alınır. Ulusal inceleme neticesinde herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde uluslararası inceleme başlatılır. Patent başvuru süreci başvuru, değerlendirme ve sonuçlanması ortalama 24 ay kadar sürmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019