Herkes için Bilgi

Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

18.04.2021
Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nedir?

Zihni düşünceden arındırmak amacıyla yapılan ve genellikle bir nesneye, boşluğa ya da dikkat edin belirli bir alana odaklanması ile yapılan eylemdir. Meditasyon zihin bütünlüğü sağlama, olumsuz düşüncelerden arınma, çeşitli hastalıkları tedavi etme ve yeni bilinçaltı davranışlar oluşturma amacıyla yaygın olarak yapılır. Buradan anlayabileceğiniz üzere yapılması ile beraberinde oldukça faydalar getiren meditasyon disiplinli bir şekilde devam edildiği takdirde bütünlük oluşturur. Meditasyon nedir kısaca açıklayacak olursak düşünce, beyin ve varoluş bütünlüğü yakalayabilmek için kullanılan tekniktir.

Meditasyon Amacı Nedir?

Meditasyon amacı kişinin içsel yaşamını geliştirmesi, var olduğu bu dünyanın gerçek olmadığını anlaması ve içsel huzura kavuşmasıdır. Günümüzde insanların en çok sıkıntı çektiği konulardan birisi olan düşünceler meditasyon sayesinde kontrol altına alınabilir. Bir başka deyişle sürekli aklına kötü düşünceler gelen, kafasında durmadan felaket senaryoları üreten ve bilinçaltında daha olumlu yönlerde şekillendirmek isteyen kimseler için meditasyon en iyi araçlardan biridir.

Meditasyon Ne İşe Yarar?

Meditasyon ne işe yarar sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunuyor. Bunlardan ilki gündelik yaşamın stresini sıkça maruz kalan kişilerin daha sakin ve huzurlu olmasını sağlamak diyebiliriz. Yüksek beta olarak adlandırılan ve nörologların savaş yada kaç sinir sistemi diye tabir ettiği beyin dalgası sürekli stresi olan kişilerde yaygın olarak görülür. Bu kişilerde herhangi bir beyin bütünlüğü bulunmazken yaşamış oldukları yüksek stres vücutlarında çeşitli hastalıkları doğurur.

Ayrıca düşünce bozukluğu olarak tabir edilen korku, öfke, anksiyete, depresyon ve kin gibi duyguları beraberinde getirir. İşte meditasyon yapmak etkisine tam olarak burada gösterip kişilerin daha huzurlu, sakin ve mutlu olmasını sağlar. Beyinlerine bir düzen getirerek stres kaynaklı hastalıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Meditasyon ne işe yarar konusunda verilebilecek bir diğer örnek ise hastalıkların iyileştirilmesidir. Vücut tamamı ile trans hale girdiği ve düşüncelerden arındığı için beyin yüksek miktarda enerji üretir. Son dönemde yapılan çalışmalar açıkça gösteriyor ki bu trans halinde olan kimselerin imgeleri beyinlerine getirmeleri durumunda hastalıkların ortadan kaybolduğu gözlemleniyor. Örnek olarak geçirdiği kaza sonucunda yürüyemeyen ve felç olan Dr. Joe Dispenza 6 hafta boyunca yapmış olduğu meditasyon ile tekrardan ayağa kalkmayı başarmıştır. Kendisi de nörobiyoloji alanında etkili çalışmalar yürüten ve ayrıca konu ile ilgili pek çok kitap okuluna Dispenza açık odak meditasyonu ile birçok hastayı iyileştiriyor.

İçerik  Deja Vu ve Jamais Vu Nedir?

Meditasyon ne işe yarar konusunda son başlık bilinçaltını değiştirmedir. Bilindiği üzere bilinçaltı bilinçten bir milyon kat veri işleme kapasitesine sahip olan ve kişinin kaderinde doğrudan belirleyen önemli bir kütüphanedir. Hayata bakış açısı olarak da adlandırılan bilinçaltı geleceği şekillendirmede oldukça önemlidir. Meditasyon da tam olarak burada devreye girip trans halindeki bireylerin bilinçaltını istediği gibi etkileme ve yeniden şekillendirme imkanı sunuyor. Bu sayede ömrü boyunca kurban psikolojisinde yaşamış ve başına gelen her türlü olayı yanlış yorumlamış kişiler bilinçaltını etkileyerek hayatını istediği gibi şekillendiriyor.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce beyin dalgaları hakkında detaylı bilgi vermek doğru olacaktır. İnsan beyni 5 farklı dalga düzeyinde çalışıp bunlar yüksekten düşüğe doğru gama, beta, alfa, teta ve deltadır. Yüksek frekanslarda çalışan beyin kendi içerisinde iletişim kuramazken daha düşük dalga boyutlarında çalıştığı sıralarda bütünlük içerisinde olur. Bu sayede hem vücudu hem sinir sistemini hem de duyguları daha etkili şekilde kontrol eder. Yani meditasyon yaparken temel amaç alfa ve daha düşük beyin dalgalarına ulaşmaktır.

Gün içerisinde insanlar sürekli analiz eden beta beyin dalgasında bulunduğundan meditasyon yapmak için en uygun zaman gece yatmadan önce ve sabah kalktıktan hemen sonradır. Meditasyona başlamadan önce rahat kıyafetler tercih etmek, cereyan olmayan bir yerde oturmak, kulak tıkacı ile dışarıdan gelen sesleri absorbe etmek ve göz bandı ile karanlık bir ortam oluşturmak yetecektir.

Doğru koşullar hazırlandıktan sonra diyaframı kullanarak nefes almak yani göğüsten nefes almak yerine karından nefes alarak rahatlama tekniği ile meditasyona giriş yapılır. Vücudun aşağıya doğru düşmesi, başın kontrolsüzce sallanması ve mide bulantısı gibi belirtiler oluştuktan sonra bilinçaltı evresinde olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken çeşitli imgeleri gözünüzün önüne getirerek oluşturmaya başlamaktır. Örneğin Dr Joe meditasyon yaparken tekrardan yürümeyi, gezmeyi, duş almayı ve arkadaşları ile gezdiği sahneleri gözün önüne getirmiştir. Hastalarından birisi yaşamış olduğu görme bozukluğu için kendisini tedavi eden doktorun hayretler içerisinde “bu imkansız” dediği sahneyi gözünde canlandırmıştır. Yani meditasyon yaparken temel amaç gerçekleşmesini istediğiniz olayı imgeleştirmek, bunu duygusal olarak hissetmek ve gerçekleştiğine dair şükran durumunda olmaktır.

İçerik  Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Meditasyon Günah mı?

Bu konuda en çok sorulan sorulardan birisi de meditasyon günah mı olarak öne çıkıyor. Öncelikle meditasyon hiçbir dini kültüre ya da geleneğe ait bir eylem değildir. Bununla birlikte bir kişiye tapınma, İlahlaştırma ya da ibadet etme gibi ritüeller barındırmaz. Bundan dolayı meditasyon günah mı konusunda inanılan birçok önyargının yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca İslam dininde de meditasyonun bir yeri bulunur. Halk arasında tasavvuf olarak bilinen ve Mevlana’nın da dahil olduğu Sufi kültürü meditasyona oldukça önem verir. Öze dönüş, kişinin içsel olarak kendisini tanıması ve Yaradan’a yaklaşma gibi birçok anlamı barındırdığından tasavvuf ya da meditasyonun günah olduğu söylenemez.

Meditasyon Bilimsel mi?

İnsanlar için her zaman en güvenilir kaynaklardan olan bilim meditasyon konusuna da detaylı açıklama getiriyor. Öncelikle bu konuda yapılan araştırmalar meditasyona daha düzenli çalışan bir sinir sistemi ve metabolizma oluşturduğu gözleniyor. Diğer yandan meditasyon esnasında beynin diğer bölgeleri ile etkili bir şekilde iletişim kurduğu izleniyor. Bu sayede sürekli stres içerisinde olup vücuduna zarar veren kimselerin düzenli meditasyon ile daha iyi çalışan vücuda sahip olduğunu görülüyor. Mistik bir yönü de olan meditasyon ayrıca Kuantum Mekaniğinin birçok teorisini ispatlıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Dr. Bruce Lipton, Dr. Joe Dispenza, Eckhart Tolle, Dr. Deepak Chopra, Alan Watts ve Gregg Braden gibi önemli Bilim insanlarının çalışmalarına yakından göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019