Herkes için Bilgi

Transhümanizm Nedir?

13.06.2021
Transhümanizm Nedir?

İnsanoğlu, ilk zamanlardan beridir hep daha fazlasını istemiştir. Yetenek, güç, para, ölümsüzlük ve daha niceleri… Tüm bunların ışığında yaşam biçimimiz değişti ve halen de değişmektedir. Söz konusu insan olduğu zaman potansiyelinin üstüne çıkma fikri de asla şaşırtıcı olmayacaktır. Düşünceyle başlayan ve sonradan biliminin birçok dalıyla hareket eden “transhümanizm” gibi bir şeyin çalışmaları da başlayacaktır.

Hümanizm ve Transhümanizm

Transhümanizmi anlamak için ilk olarak hümanizm nedir sorusunu cevaplandırmamız gerekiyor. Hümanizmde insan merkezciliği, Tanrı merkezciliğine göre daha ağır basmaktadır. Hümanizmin esas aldığı insandır. Bir durumu Tanrı veya Tanrıların hoşnutluluğuna bakarak değil de insan hoşnutluğuna bakarak ele alır. Kanun düzenlenmesinde de insan merkezciliğini savunmaktadır. Hümanizmin ne olduğunu öğrendiğimize göre şimdi de transhümanizmi açıklayabiliriz. Transhümanizm teriminin ilk kullanılışı daha eskiye kadar gitse de asıl olarak 1980’lerde Kaliforniya tabanlı bir grup gelecek bilimcisinin, o zamana kadarki gelişmeleri gözlemleyip bir transhümanist hareketi oluşturma hareketiyle başlar. Transhümanist düşünürler insanın çok gelişmiş yeteneklerinden dolayı “posthuman” yani insan ötesi olmayı hak edecek bir varlığa dönüşeceği öngörüsünde bulunurlar. Transhümanizm; kişinin biyolojik, psikolojik ve fiziksel yeteneklerinin arttırılmasını, yaşlılık ve hastalık gibi durumların ise ortadan kaldırılmasını amaçlar. Ayrıca insanın şu ani halinin gelişiminin sonu olduğunu kabul etmez. Teknolojiyle insanların geliştirilebileceğini ileri sürer. Bu söyleme yeni evrimcilik de denilebilir. Transhümanizm; insanı biyo, nano, nöro, info teknolojileriyle destekleyerek insanüstü bir canlıya dönüştürmeye ve biyolojik bedenden biyonik bedene evriltmeye çalışır. Disiplinler arasındaki bir hareket olduğu için robotik, otomasyon, elektrolit ve yazılımla beraber yapay zeka ve genetik mühendisliği gibi birçok alanlar birlikte ortaklaşa hareket eder.

Transhümanizmin Yolculuğu

Başta Google ve Neuralink olmak üzere üst düzey şirketler, transhümanizm düşüncesinin etrafında yeni teknolojiler geliştirmeye çalışmaktadır. 2012’den beri Google’da mühendislik direktörlüğü yapan bir kişiye göre; 2029’a geldiğimizde yapay zekâ insan zekasına yetişecek, 2030’larda bazı teknolojiler beynimizin içine girip hafızamızı güçlendirecek, 2045 yıllarında ise yapay zekâ ile insan zekâsı birleşecek. Yine bu kişi aldığı verilere göre 1990 yılından itibaren geleceğe yönelik yüzden fazla tahmin yapmıştı ve bu tahminlerin %86’sı doğru çıkmıştır. Yine Bill Gates’e göre de bu kişi, yaşayan en zeki gelecek bilimcidir. Bazı varsayımlarına bakacak olursak; nanorobotlar insan vücuduna girip kanserli tümörleri, virüsleri ve mikropları yok edecek. Bu ve bunun gibi üstün teknolojilerle birlikte insan ömrü de bir hayli uzamış olacaktır.

Transhümanizm Neyi Sağlıyor?

Nanoteknoloji sayesinde beynimizin kapasitesi oldukça artacak ve daha fazla bilgi yüklenebilecek. Tıpkı bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi binaya baktığımız zaman binayla ilgili tüm bilgiler gözümüzün önüne gelecek. Fotoğraf ve nesneleri kaydetmek için telefon, kamera değil direkt kendi gözümüzle bu işlemi yapabileceğiz. Klonlamayla birlikte fabrikalarda hayvan olmadan et üretilebilecek ve açlık sorunu da ortadan kalkacaktır. Kulağa uçuk gelen bu tahminler eğer gerçekleşirse transhümanizm bir fikir olmaktan çıkacak ve direkt hayatın içine girerek bir gerçeğe dönüşecek. Yine Elon Musk’ın Neuralink şirketi, makineleri düşünce gücüyle kontrol etmeyle ilgili çalışmalar yapmaktadır. İnsan beyni ve bilgisayar arasındaki bağlantı üzerine giderek, bu bağlantıyı güçlendirmeyi hedef alan bir şirkettir. Çalışmalara ve varsayımlara isterseniz bir göz atalım. Neuralink; insan beynindeki epilepsi ve parkinson gibi kalıcı hasarlara çözüm üretmeye çalışmaktadır. Yine beyne yerleştirilen sibernetik implantlar sayesinde beynin iş göremeyen kısmını etkinleştirecek ve kişinin hafıza ve bilişsel yetenekleri mevcut durumun üstüne çıkabilecek. İnsan beynine robot yardımıyla gözle görülemeyecek bir büyüklükte açılacak olan bir delik sayesinde bu implantlar yerleştirilecek. Kişinin bu implantlarla birlikte bilgisayarla kablosuz bağlantı kurabilmesi sağlanacak. Biraz daha ileriye gidecek olursak; insan beynine bilgisayardan bilgi indirebilecek ve aynı şekilde bilgisayara da kendi bilgilerini aktarabilecek. Daha da ileriye gidecek olursak dans etme, hızlı işlem yapma gibi yetenekleri de saniyeler içinde öğrenebileceğiz. Bizim şu anda iletişim kurma şeklimiz ise form değiştirerek beyin yoluyla iletişim kurulabilir haline geleceğiz. Gerçekten de böyle fantastik düşünceler ilk duyulduğu zaman insanı hayretler içinde bırakabiliyor.

İçerik  İnsan Ne Kadar Uykusuz Kalabilir? Sovyetlerin Uykusuzluk Deneyi

Transhümanizm Tehlikeli Midir?

Gerçekten de transhümanizm teknolojisi her ne kadar insanı üstün bir varlığa dönüştürse de korkunç görünmektedir. Fazla ütopik ve fantastik olarak gördüğümüz bu düşünce belki de 20-30 sene sonra herkesin kullandığı ve kabul ettiği bir düşünce olacak. Peki transhümanizm tehlikeli midir? Bu soruyu bir örnek verecek açıklayabiliriz. Örneğin geçmişe, tekerleğin bulunduğu zamanlara gidelim. Tekerlek bulunması çok eski dönemlere dayanmaktayken o zamanlarda yaşayan kişiler günümüzde kullandığımız araba tekerleklerini düşünebilir miydi? Geçmişte sırf yuvarlak bir nesne döndürülerek bir kolaylık sağlanmış fakat günümüzdeki tekerleklerinin yaptıkları işler o kadar fazladır ki kişiyi şaşkınlık içinde bırakabiliyor. İnsanlar, ilkel şartlarda çok uzak yerlere hatta aylarca süren yolculuktan sonra ulaşabilirken şimdilerde ise tonlarca ağırlıkta araçlarla uçarak çok daha kısa sürede seyahat etmektedir. Geçmişte insanlar dumanla iletişim kurarken günümüzde ise telefonla saniyeler içerisinde dünyanın öbür ucundaki kişilerle iletişim kurabiliyoruz. Telefonu bir zamanlar sadece arama yapabilmek için kullanırken ise şimdilerde ise arama yapmanın dışında sayısız işleri yapabilmek için kullanıyoruz. O dönemlerde yaşayan kişilere günümüzde kullandığımız teknolojileri gösterebilsek büyük bir ihtimal çok korkarak bakabilirlerdi. Bu olayı tamamen transhümanizm için de geçerli kılabiliriz. Şu anki durumlarda transhümanizmin tehlikeli olabileceğini düşünebiliriz. Fakat bu teknolojik gelişim hepimizin hayatına girdiği zaman birçoğumuz bunu kabul bile edecektir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019