Herkes için Bilgi

Parapsikoloji Nedir? Parapsikoloji’nin Alt Dalları Nelerdir?

11.03.2019
Parapsikoloji Nedir? Parapsikoloji’nin Alt Dalları Nelerdir?
Reklam

Parapsikoloji Nedir?

“Para” kelimesi Yunanca bir sözcük olup, “bilinenin ötesinde, bilinmeyen, ötesi” anlamına gelmektedir. Psikoloji kelimesinin başına getirildiğinde ise “Bilinmeyenin ötesindeki psikoloji” anlamı ortaya çıkmaktadır. Bu kavrama kısaca “ruh bilimi” denilmektedir.  Parapsikoloji psikolojinin bittiği yerde başlamaktadır. 5 duyu organıyla algılanamayan, bilimin metotlarının yetersiz kaldığı, 3. Boyut kavramının dışında kalan, sıra dışı, gizemli olayların incelendiği bir alandır.

Parapsikoloji Niçin Bilim Olarak Kabul Edilmez?

Parapsikoloji’nin neden bilim olarak kabul edilmediğini anlamak istiyorsak önce bilimin ne olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Bilim, formel bilimleri kapsayan kanıtlanabilen farklı şartlar içinde aynı sonucu veren olayları inceler. Bilimin en önemli özelliği kanıtlanabilir olmasıdır. Yaşadığımız dönem içinde bilim her ne kadar gelişmiş olsa da açıklayamadığı olaylar hala söz konusudur. Kaldı ki bugün bilimin kanıtladığı bir olayı veya formülü, yıllar sonra yanlış diye kanıtlayan veriler de söz konusudur. Parapsikoloji’nin bilim olarak kabul edilebilmesi için 5 duyu organı ile de algılanabilmesi gereklidir. Herkesin görebilmesi, herkesin duyabilmesi, herkesin kokusunu alabilmesi, herkesin dokunabilmesi ve tadabilmesi gereklidir. Maalesef mevcut sahip olduğumuz teknoloji parapsikoloji’nin kanıtlanması için yeterli olmamaktadır. Fakat buna karşın, parapsikoloji ile yakından ilgilenen bu alanda kendini kanıtlamış bilim insanlarının çalışmaları mevcuttur.

Parapsikoloji ile İlgilenen Bilim İnsanları ve Parapsikologlar

Sigmund Freud:

Sigmund Freud psikolojiye yön veren, psikanalizin babası olarak kabul edilen önemli bir psikiyatristtir. Yaşadığı dönem içerisinde baskılar sebebiyle yayımlanamayan “Psikanaliz ve Telepati” isimli bir raporu bulunmaktadır. Freud; bilinçaltı, hipnoz, psikanaliz kavramlarını derinleştirir. Ayrıca Freud İngiliz Psişik Araştırma Derneği üyeleri arasında yer almaktadır.

Pierre Janet:

Klinik psikoloji üzerinde uzmanlaşmıştır, bu alanda birçok çalışması bulunmaktadır. Psikolojinin yetersiz kaldığı açıklayamadığı konular üzerine odaklanmıştır. Histeri ve histeriklerin zihinsel durumlarını daha iyi anlayabilmek için çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. Pierre Janet’in “Ruhi Mucizeler ve Hipnotizma” adlı eseri oldukça değerli bir eserdir. Ayrıca Janet’te İngiliz Psişik Araştırma Derneği üyeleri arasında yer almaktadır.

Franz Anton Mesmer:

1700’lü yıllarda yaşamış bir Alman doktordur. Kendi ismi ile de anılan “Mermercilik”, parapsikoloji’nin temel basamağı olarak sayılmaktadır. Ruhsal şifa, olarak adlandırdığı yöntemler ile mıknatıslar aracılığıyla bedensel enerji tedavi yolları gelişmiştir. Duyu dışı algılar, altıncı his üzerine çalışmaları bulunmaktadır.

Parapsikoloji’nin Alt Dalları Nelerdir?

1)Telepati:

Herhangi bir iletişim kanalı ve duyu organları kullanılmaksızın sadece zihinler arasındaki bağ ile gerçekleşen iletişimdir.

2)Durugörü:

Duyu organları kullanılmaksızın herhangi bir olayın, durumun, kişinin ruhsal olarak algılanıp görülmesini ifade eder. Doğuştan bu yeteneğe sahip bireyler günler önceden yaşanacak olayları görebilirler. Durugörüde herhangi bir zaman ve mekân kısıtlaması olmadığı için dünyanın diğer ucundaki bir olayı da görmek mümkündür. Bu alanda değerli çalışmaları bulunan; Uri Geller ve Ted Serios Parapsikoloji Kurumunun kurulmasında büyük destekleri olmuştur.

3) Önsezi (Premonisyon):

Gerçekleşecek olayların önceden hissedilmesini ifade eder.

4) Astral Seyahat:

Astral seyahat, beden dışı yolculuk anlamına gelmektedir. Kişinin madde bedeni değil, ruhsal bedeni ile yapmış olduğu seyahatler söz konusudur. Astral Seyahat çoğu zaman uykuda, ağır hastalıklarda, bayılma narkoz esnasında gerçekleşebildiği gibi bilinçli olarak da yapılabilmektedir.

5) Telekinezi:

Sadece düşünce gücü kullanılarak nesneler üzerinde oluşturulan etkiyi ifade etmektedir. Bu alanda en çok bilinen kişi Nina Kulagina’dır. Yaptığı deneyler ile kendini kanıtlamayı başarmış bir isimdir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019