Herkes için Bilgi

Psikopati Nedir? Nelerden Kaynaklanır?

06.07.2020
Psikopati Nedir? Nelerden Kaynaklanır?

Uzman olmayanlar için her zaman merak konusu olan ve hakkında oldukça fazla komplo teorisi bulunan bir hastalık psikopati. Bu merak sebebiyle birçok dizi, film ve kitaba da konu olmuştur aynı zamanda. Şiddete eğilimi olan, sosyal yaşantıdan uzak ve uyumsuz davranışlar gösteren bireyler doğrudan ‘psikopat’ olarak yaftalanır. Peki bu davranışları sergileyen veya ‘kötü’ olarak nitelendirilen her birey gerçekten psikopat mıdır? Psikopatlar gerçekten kimlerdir? Örneğin Hitler psikopat mıydı?

Psikopatlar Gerçekten Kimlerdir ve Özellikleri Nelerdir?

DSM-V, American Psychiatric Association (APA) tarafından yayımlanan psikolojik hastalıkların tanımının yapıldığı ve tedavi yöntemlerinin açıklandığı bir el kitabı. Bu kitapta yapılan tanıma göre psikopatlar hiç kimseye duygusal olarak bağlılık hissetmeyen ve bağ kuramayan aynı zamanda sağlam bir soğukkanlılıkla insanları kandırabilen, yaralayabilen hatta öldürebilen kimselerdir. Psikopatinin popülaritesinin büyük oranda artmasına sebep olan Hervey Cleckley 1976 yılında yayımlanan The Mask of Sanity kitabında psikopatiyi ‘vicdan yoksunluğu’ olarak tanımlıyor.

‘Psikopatların en önemli ve belirgin özellikleri normal duyguları hissedemiyor oluşları’ diyor Cleckley. Psikopatlar yalnızca vicdan azabı yoksunluğu yaşamıyor aynı zamanda cezalandırılma korkusu, utanç, suçluluk ve empati gibi duygulardan da yoksunlar. Bunun sebebi ise daha önceden de bahsettiğimiz gibi kimseye duygusal anlamda bağlanamıyor oluşları. Genellikle fazlasıyla acımasız ve sorumsuz davranırlar amaçları ise ‘heyecan’ kazanmaktır. Buna ek olarak normal insanlara ağlayan bir insanın fotoğrafı gösterildiğinde kişinin cildinde ciddi bir iletkenlik değişimi meydana gelir fakat psikopat bireylere bu fotoğraflar gösterildiğinde herhangi bir değişimin meydana gelmediği veya en fazla çok hafif bir değişimin meydan geldiği gözlemlenmiştir. Davranışlarının uzun vadede nelere sebep olabileceklerini düşünemezler. Bir suç işlerken veya yalan söylerken yakalandıklarında çok üzülmüş gibi görünebilir hatta bir daha asla yapmayacaklarına dair yeminler edebilirler ancak tabi ki bunların hepsi rol.

Bazı psikopatlar oldukça çekici kişilik yapısına sahiplerdir, enerjilerini oyunları kazanmaya ve kariyer avantajları elde etmeye yöneltirler, bunu da insanlara fiziksel herhangi bir acı yaşatmadan duygusal veya ekonomik anlamda zarar vererek yaparlar. Bir araştırmacının da dediği gibi ‘Psikopatlar yılanların vücut bulmuş halidir.’

Psikopatinin Olası Nedenleri, Kaynakları Nelerdir?

Psikopatinin her ne kadar Batı kültüründe yaygın olduğu düşünülse de bizler bugün biliyoruz ki psikopatlar tarih boyunca hemen hemen bütün kültürlerde var oldular. Peki psikopati genetik kaynaklı mıdır yoksa çevresel midir Psikopatinin bilinen 4 temel sebebi olduğunu söyleyebiliriz, bu nedenler şunlardır:

İçerik  Jet Lag Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

1. Sinir Sisteminde Anormalite

Psikopatların duygusal hissizlikleri sinir sisteminde olası bir anormalite seçeneğini destekler niteliktedir. Örneğin, psikopatların çoğunun, normal insanları ciddi derecede korkutacak fiziksel cezalara, oldukça korkusuz ve soğukkanlı bir şekilde yaklaştıkları gözlemlenmiştir. Normal şartlar altında insanlar tehlike anında, acı çekerken veya herhangi bir cezaya mahkum bırakıldıklarında klasik koşullanma gereği korku ve endişe hissederler. Fakat psikopatların korku ve endişe hissedemiyor oluşları, davranışlarının istenmeyen bir sonuçla son bulabileceğini öğrenemiyor oldukları anlamına geliyor, bu da sinir sistemiyle doğrudan bağlantılıdır.

2. Ön Beyinde Fonksiyonel Bir Bozukluk

Yapılan nöropsikoljik testlerde psikopatların ön beyin fonksiyonlarının normal insanlarınkine oranla oldukça zayıf olduğu görülmüş. Ön beyin genellikle plan yapmaktan ve dürtülerin kontrolünden sorumludur. Bu alanda meydan gelen herhangi bir hasar tepkilerin kontrolünü engelleyecek ve davranışların uzun vadede sonuçlarını tartamayıp kısa süreli hazlara odaklanılmasına sebep olacaktır. Yapılan bir PET-scan çalışmasında anlaşıldı ki soğukkanlılıkla cinayet işleyen kişilerin ön beyin aktivizasyonu tutku ve ciddi bir arzu ile cinayet işleyen kişilerin ön beyin aktivizasyonundan daha az. Ek olarak ön beyin hasarı doğuştan olabildiği gibi sonradan da meydana gelebilir.

3. Genetik Etmenler

Ön beyinde dürtüsellikle ilişkili birkaç genin psikopati ile alakalı olabileceği düşünülüyor. Yapılan bir araştırmada çocuk yaşta cinsel istismara uğramış ve kritik genleri taşıyan erkek çocukların, yine çocuk yaşta cinsel istismar uğramış ve normal genlere sahip olan çocuklara oranla ileriki yaşlarda bir şiddet suçundan tutuklanma oranının çok daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

4. Çevresel Etmenler

Psikopati geni taşımıyor olmasına rağmen bazı insanlar psikopat olarak nitelendirilebilir. Biraz derine indiğimizde bu bireylerin genellikle uzun yıllar şiddet içinde yaşamış olduklarını görüyoruz. Sonuç olarak onlar da empati duygusunu kaybedip yaşama tutmanın kaynağı olarak şiddeti seçiyor ve ona koşullanıyorlar. Bunlara ek olarak kişinin içine doğup büyüdüğü kültür de buna sebebiyet verebilir. Kalpsiz, duygusuz veya soğukkanlı olunması gerektiğini empoze eden bir kültürel ortamda, bireyler bu davranış biçimlerini özümser ve yaşam felsefesi olarak alırlarsa bu bireylerde de psikopatik davranış bozuklukları meydana gelebilir.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019