Herkes için Bilgi

Balayı âdeti nasıl ortaya çıkmıştır?

01.07.2018
Balayı âdeti nasıl ortaya çıkmıştır?

Balayı âdeti nasıl ortaya çıkmıştır?

Balayı dendiğinde evliliğin bal gibi tatlı geçen ilk ayı ya da evlenir evlenmez çıkılan yolculuk olarak anlaşılır.
Aslında İngilizce’deki ‘honeymoon’ sözcüğünün ‘balayı’ olarak çevirisi doğrudur fakat buradaki ‘moon’ sözcüğü süre olarak ‘bir ay’ değil gökyüzündeki ‘Ay’ anlamındadır.

Balayının geçmişine dair farklı hikâyeler bulunmaktadır.  Birinci hikâyeye göre balayının kökeni, Babilliler ile o zamanki Avrupa ülkelerine uzanıyor. O zamanlarda evlenen çiftlerin önce törenleri esnasında, sonra da 30 gün boyunca içine bal katılmış ‘bal likörü’ diye adlandırılan bir şarabı içmeleri gelenektendi. Hun İmparatoru Atilla’nın ölümüne de evlilik töreni sonrası içtiği bu bal likörünün neden olduğu rivayet edilir.

Aynı hikâyeye göre ‘balayı’ deyiminindeki ‘bal’ sözcüğü bu bal liköründen kaynaklanmakta olup ‘ay’ sözcüğünün kullanılmasına ise o zamanlar insan vücudunun (özellikle kadınların) Ay’ın evreleri sürelerine denk gelen periyodik değişimler gösterdiğine, evlilikte ilk dönem nasıl geçerse diğerlerinin de o şeklinde devam edeceğine inancın yol açtığı sanılıyor.

İkinci hikâyede ise balayı âdeti kız kaçırma âdeti ile birleşiyor. Oğlan komşu köyden kaçırdığı kızı, ailesi aramaktan bıkana kadar ya da kız gebe kalana kadar, yalnızca birkaç yakın arkadaşının bildiği bir yerde gizliyor. Daha sonra çift ortaya çıkıyor ve başlık parası verilerek mutlu sona ulaşılıyor. Görüldüğü gibi bu hikayede ‘bal’a dair bir konu yok. Tarihçilere göre ise İngilizce balayı anlamındaki ‘honeymoon’, bu hikayedeki gizlenme olayının anlamı olan ‘hiding’ kelimesinden türemiş.

O tarihlerde yeni evli bir çiftin ev işleri, hayvanlarla uğraşma gibi köylük hayatın gerekli işleri dururken, bir ay süreyle bir yere kapanıp, baş başa bal likörü içme lüksüne sahip olmaları biraz zor olmasından ikinci hikâye daha akla yakın geliyor. Günümüzdeki manasıyla balayı deyimine 16. yüzyıldan sonra yazarların eserlerinde rastlanıyor. Balayının evliliğin ilk ayında gerçekleştirilen tatil olarak nitelendirilmesi ise 18. yüzyıldan sonradır.

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019