Herkes için Bilgi

Çikolata Neden Mutlu Eder?

27.12.2020
Çikolata Neden Mutlu Eder?

Çikolata Neden Mutlu Eder? 

Hiç şüphe yok ki çikolata dünyadaki en popüler gıdalardan biridir. Çocuklar yetişkinler bu besini severler ve genellikle diyet ve diş sağlığı açısından dolayı uzak durmak zorundadırlar. Çikolatanın yüzyıllardır var olması şaşırtıcı değil. Çikolata tüketiminin en az 4000 yıl öncesine kadar izlenebileceğine dair kanıtlar var.

Meksika ve Guatemala’daki Mokaya halkı bunu bir içecek olarak tüketiyordu. O zamandan beri tüm dünyaya yayıldı ve dünyanın her bölgesinde insanlar tarafından seviliyor. Çikolata kakao çekirdekleri olarak da adlandırılan kakao tohumlarından oluşur. Bu kakao çekirdekleri üç çeşit olarak bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata olarak işlenir. Çikolata sadece lezzetli bir tatlı değil, sağlığımıza da pek çok faydası var. Bunlardan en önemlisi sizi mutlu etmesi! Çikolata yediğiniz en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Çikolata beyni etkileyen birçok kimyasal içerir.

Beyin tarafından ödül olarak algılanıyor 

Çikolatanın bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi hormonların ötesinde bir anlama sahiptir. Beyin üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği için çikolata insanların kendilerini daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Beyin vücuda giren çikolatayı bir ödül olarak görür ve endorfin salgılanmasını sağlar. İçeriğinde bulunan onlarca bileşik beyne ulaşarak birçok hormonu tetikliyor. Sonuç ise beyin tarafından mutlu hissetmeye yönelik oluyor.

Çikolata mutluluktan daha fazlası 

Çikolata mideyi ve beyni aynı anda besleyebilir. Çikolata, kanserle savaşan ve kalp hastalığına fayda sağlayan çok güçlü bir antioksidandır. Çikolatanın faydaları üzerine yapılan araştırmalar, büyülü ve besleyici bir besin olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kakao tozu, beyne kan akışını sağlayan çikolatanın ana maddesidir. Bu durum beyin fonksiyonunun gelişmesine katkıda bulunur.

Doğru miktarda tüketilmeli 

Çikolatanın birçok tarihi kaynakta tedavi amaçlı tüketildiği, hatta bir dönem eczanelerde bile satıldığı söyleniyor. Bununla birlikte, her şey için doğru boyutu bulmak ve dozu kaçırmamak önemlidir. Şu anda ideal miktar günlük 20 gramdır. En sağlıklı seçenek, daha fazla kakao içeren bitter çikolatadır.

İçerik  Hızlı Okuma Tekniği Nedir?

Çikolatanın Hormonlarla İlişkisi 

Kadınlarda regl döneminde östrojen hormonlarının azalması şekerleme isteğini arttırır. Bu gereksinim genellikle buzdolabının veya evin bir köşesinde saklanan, kolayca erişilebilen bir parça çikolata ile karşılanır. Kadınların adet döneminde serotonin ve östrojen birlikte azalır.

Bu dönemde tüketilen çikolata, serotonin içeriğini artırabilir ve hormon içeriğini dengeleyebilir. Aynı şey açlık için de geçerlidir. Acıktıklarında serotonin ve endorfinler kandaki şekeri düşürerek insanları gergin ve mutsuz hissettirir. Bu yüzden aç olunan durumlarda insanların canı tatlı çeker. Bir parça çikolata hormon seviyelerini kısa sürede dengeler ve insanlar daha mutlu hissetmeye başlar.

Çikolatanın Depresyonla İlişkisi 

Çikolata üzerine yapılan araştırmalar her seferinde yeni bir şeyler öğrenmemizi sağlıyor ve şaşırıyoruz. Şimdi çikolatanın içindeki kimyasalları reçeteli antidepresanlarla karşılaştıralım. Çikolata ve diğer gıdalar üzerinde yapılan araştırmada, incelenen gıdalardaki bir maddenin, depresyon hastalarına verilen “duygu-durum dengeleyici” bir ilaçla aynı etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Bu bilgi, çikolatanın neden bu kadar rahatlatıcı olduğunu açıklıyor. Ancak elbette depresyon ilacı kullananlar sadece çikolataya başvurmamalı, doktora danışmadan ilaç almayı kesinlikle bırakmamalıdırlar. Çikolata ve benzeri besinler tat ve fonksiyon açısından olumlu özelliklere sahiptir. Egzersiz desteği ve düzenli kaliteli uyku ile aktif bir yaşam sürebilirsiniz. Söylediğimiz gibi tüm bu faydalar yalnızca düzenli ve abartısız tüketimin sonucudur.

Tükettiğiniz çikolatanın türü ve miktarı önemli mi? 

Bu sorunun cevabı evet. Bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata tamamen farklı içeriklere sahiptir. Bunların arasında bitter çikolata en sağlıklı çikolatadır. Mümkünse daha az sütlü çikolata ve beyaz çikolata yiyin.

Bitter çikolata esas olarak kakao katıları ve kakao yağından yapılır ve neredeyse hiç şeker içermez. Yüksek kaliteli çikolata yemeye çalışın. Unutmayın, çok fazla şey zararlıdır ve çikolata da öyle. Bitter çikolata, kilo almaya neden olabilecek çok fazla kalori içerir. Günde bir veya iki küçük parça tüketmelisiniz.

İçerik  İnsanlar Neden Tokalaşırlar?

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019