Herkes için Bilgi

Arı Poleni Nedir? Arı Poleninin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

27.12.2020
Arı Poleni Nedir? Arı Poleninin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arı Poleni Nedir?

Polen varlığıyla sağlığımıza son derece yüksek faydası olan bir besindir. Genellikle besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Çiçek polenlerini hepimiz duymuşuzdur ve çiçek polenleri de en az arı poleni kadar faydalı bir besindir. Arı poleni çiçeklerin erkek organ hücresinden oluşmaktadır, kullanım olarak aynı olsa da içerik olarak birbirinden farklıdır.

Arılar bal yapmak üzere birçok çiçekten yardım almaktadırlar, bu amaçla arılar çiçeklerin üzerine konarlar ve çiçeğin üzerindeki polenler arının tüm vücuduna yapışır, bu yapışmadan sonra arı sıvı salgıladığı zaman sıvı ile karışır ve arı bu sıvıyı birbirine yapıştırarak ayak kısmına tutunurlar. Daha sonra da bu sıvıyı kovana ulaştırırlar. Arılar bir çiçeğe konduktan sonra başka bir çiçeğe konması sonucu arının üzerindeki polen tozları arının konduğu çiçekteki dişi organa temas etmesiyle çiçekler arasında çiftleşme meydana gelmiş olur. Arıcılık yapan çiftçilerin çoğu poleni özel olarak toplamaktadırlar. Ayrıca arıların taşıdığı polenler eğer çiçekler üzerinden alınmazsa ve polenler sürekli olarak çiçeklerin üzerinde kalırsa dünya üzerinde hayat çok kısa sürede sona erer. Bu yüzden yaşam alanımızda arıların büyük bir önemi bulunmaktadır. Arılar hem bizlere sağlıklı besinler üretmekte hem de polenleri çiçeklerden taşıyarak yaşam alanını dengelemektedir.

Arılar polen toplarken veya bal yapmak için çiçeklere konarken sürekli olarak değişik çiçeklerden beslenmemektedirler. Yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda arı güne ilk olarak hangi çiçeğe konmuşsa son konduğu çiçekte aynı türde olmaktadır.

Kovanların giriş kısmında sadece arıların geçebileceği küçüklükte delikler bulunmaktadır ve arı deliklerden geçiş yaptığında ayak kısmındaki bal veya poleni bırakarak giriş yapar. Kovanın giriş bölümünün alt kısmında küçük tepsiler bulunmaktadır ve arıcılar polenleri bu kısımda biriktirmektedir. Arılardan alınan polenler belirli miktardadır, her gün polen alınmaz arılarında polenlere ihtiyacı olduğundan 24 saat polen alınır, diğer güne kalan 24 saatteki polenler arıya bırakılır. Polenlerin insanlar üzerinde sağlık açısından inanılmaz etkileri bulunmaktadır. Özellikle de insan vücudu için önemli olan 22 çeşit aminoasit ve 27 çeşit madensel tuz, doğal hormon, enzim gibi önemli maddeler barındırmaktadır.

İçerik  Kök Hücre Bağışı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Arı Poleninin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Arı polenlerinin çok sayıda faydası bulunmaktadır ve özellikleri de saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Sizlere hem kullanım alanı olarak hem de en önemli faydaları hakkında bilgi aktaracağız;

– Fazla kanamayı durdurduğu kanıtlamıştır, içerisinde kanamayı durdurmaya engel olacak rutine sahiptir,

– Bağırsak iltihaplarını ve vücuttaki ödemleri iyileştirir,

– Kalp kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır,

– İçerisindeki H vitamini sayesinde gelişimi kolaylaştırır,

– İnanılmaz iştah açıcı özelliğe sahiptir, iştah açıcı özelliğinden dolayı kilo aldırır,

– Sinir sistemlerini dengeler,

– Kabızlık sorunlarında son derece etkilidir ve ishali de yok eder,

– Kanımızda bulunan alyuvar sayısını arttırır,

– Görme bozukluğu varsa polen kullanımı önerilir,

– Cilt güzelliğinde de kullanılır ve krem olarak kullanılır,

– Prostat sorunu olan erkekler özellikle kullanmalıdır çünkü prostat ilerlemesini engellemektedir,

– Tansiyonu dengeler, özelliklede yüksek tansiyona çok iyi gelir,

– Grip veya soğuk algınlığında kullanılır, çok iyi soğuk algınlığı geçiricidir,

– Enerji arttırıcıdır, sporlardan önce kullanılabilir,

– Kanser tedavilerinde ek olarak kullanılır,

– Meydana gelebilecek tüm alerjilere karşı vücudun direncini arttırır.

Ayrıca şunu da belirtelim ki bazı bireylerde polen alerjiye neden olabilir, herkes kullanamaz ve kullanım yapmadan önce alerji testi yapılmalıdır aksi takdirde ölümcül sonuçlar meydana gelebilir. Buna dikkat edilmeli ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Polen sindirimi zor bir besindir. 2 saat kadar vücutta kalır ve sindirilmeye çalışılır.

İlk kullanılmaya başlandığında çok az miktarla başlamanız gerekmektedir. Polenlerin belirli bir rengi ve tadı yoktur. Bu özelliklerde değişiklikler olabilir, bu değişiklikte çok normaldir. Çünkü her polen farklı çiçeklerden oluşturulmaktadır. Direkt olarak tüketemezseniz eğer süt, meyve suyu veya balla karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019