Herkes için Bilgi

Liposuction Nedir? Liposuction Kimlere Yapılır?

15.05.2021
Liposuction Nedir? Liposuction Kimlere Yapılır?

Çeşitli sebeplere bağlı olarak bazı kişilerde zamanla bölgesel yağlanmalar meydana gelebilir. Obezite gibi bir problem söz konusu olmamasına rağmen zayıflama yöntemleri ile yok edilemeyen inatçı yağlar estetik olarak kötü bir görüntüye sebep olur. Bu yağ dokularının cerrahi işlem ile sorunlu bölgeden alınması ile hastalar yepyeni ve ince bir görünüme sahip olur. Liposuction adı verilen bu operasyon en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biridir.

Liposuction İşlemi Kimlere Yapılır?

Liposuction yaptırmak isteyen kişilerin vücut ağırlığı, olması gereken ideal kilolarına yakın olmak durumundadır. Sigara kullanmayan, sağlam ve elastik bir cilt yapısına sahip olan ve genel sağlık durumu iyi olan kişiler liposuction işleminden faydalanabilir. Liposuction uygulaması yapılacak cildin sarkık ve gevşek veya selülitli olmaması çok önemlidir. Bu tarz cilt yapısına sahip kişilere liposuction uygulaması yapılırsa çürük benzeri cilt problemleri meydana gelebilir. Ancak tam tersi sağlam ve sıkı bir cilde sahip kişilere uygulanan liposuction sonrası cilt pürüzsüz ve gergin şekilde görünecektir. Bu sebeple cildi daha sıkı olan kişilerde liposuction tercih edilmesi, sonuçların başarılı olması adına önem taşır. Böylelikle liposuction işlemi uzun ömürlü olur ve kişinin sağlıklı bir kiloda kalmasını da kolay hale getirir.

Liposuction İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Sadece uzman cerrahlarca ve ameliyat şartlarında yapılması gereken liposuction operasyonu öncesi doktorunuz yağ alacağı bölgeyi işaretler. Ameliyat öncesi ve sonrası arasındaki farkın görülmesi adına fotoğraflar çekebilir. Öncelikle hastaya anestezi uygulanır ve işlem yapılacak bölgeye sıvı steril bir çözelti enjektesi yapılır. Bu sıvının içeriğinde ağrı hafifletici ilaç (lidokain), kanama önleyici adrenalin (epinefrin), tuzlu su ve bikarbonat vardır. Cildin uyuşarak yumuşamasını sağlayan bu sıvı çözelti sayesinde işlem daha rahat gerçekleştirilir. Sonrasında bölgeye ufak bir kesik atılır ve kesiğin içerisine kanül yerleştirilir. Bu kanül vakum makinesine bağlı olarak çalışır. Vakum borusu ileri, geri hareket ettirilerek yağın eriyerek parçalanması, fazla sıvı ve kanın da boşaltılması sağlanır. Operasyon sonlanınca dikiş atılılan bölge sıkıca bandajlanır. Eğer liposuction uygulaması sırasında genel anestezi uygulaması yapıldıysa ya da bir seferde fazla miktarda yağ alımı gerçekleşmişse ortaya çıkan komplikasyonların önlenmesi adına hasta 1 gece hastanede kalabilir. Lokal anestezi uygulanan liposuction uygulamalarında ise birkaç saat sonra hasta evine gönderilebilir.

Liposuction İşlemi Sonrası Süreç

Çıkarılan yağ miktarı, tedavi edilen bölge ve ameliyat sonrası bakım gibi durumlar liposuction ameliyatı sonrası iyileşme sürecini etkileyen faktörlerdir. Ancak çoğunlukla birkaç gün içerisinde kişi işine geri dönebilir. Egzersiz ve diğer aktivitelere geri dönmesi ise 1 ayı bulabilir. Doktorun belirteceği sigara, alkol kullanmamak ve istirahat etmek gibi kurallara uyulduğu zaman daha kısa sürede ve ağrısız şekilde toparlanmanız mümkündür. Enfeksiyon riskinin önüne geçilmesi için doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar tavsiye edebilir. Liposuction sonrası sonuçları net şekilde görmek için 1 ile 6 hafta arasında beklemek gerekir. Kilonuzu korumanız halinde bu işlem çok uzun süre kalıcılığını korur. Liposuction kilo alımına engel olan bir işlem değildir ve kişi kilosunu korumak için dikkatli olmalıdır. Liposuction sonrası kilo almanız halinde yağ dağılmaları meydana gelecek ve vücudunuzun farklı bölgelerinde istenmeyen yağlar birikecektir. Bu sebeple liposuction uygulaması sonrası hafif beslenerek ve egzersiz yaparak mevcut görüntünüzü koruyabilirsiniz. Bunları hayat tarzı haline getirmeniz halinde liposuction uygulaması çok uzun ömürlü olacaktır.

İçerik  Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Liposuction Sonrası Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Liposuction işlemi neticede bir operasyondur ve sonrasında birtakım sıkıntılar yaşamanız da mümkündür. Ameliyat sonrasında 6 aya kadar bölgede morluk ve şişlik gözlenebilir. 6-8 hafta uyuşukluk meydana gelebilir. Bölgede iltihaplanma veya kesik yaralardan sıvı gelmesi durumu söz konusu olabilir. Eğer tedavi bacaklar ya da ayak bilekleri üzerine gerçekleşmişse bu bölgelerde de gözle görülür bir şişme oluşabilir. İşlem yapılan bölgeye atılan kesiler sebebiyle yara izleri olabilir. Ancak cerrahınız operasyon sırasında kesileri genelde vücudun gizlenebilen bölgelerine attığı için çok da görünür olmayacaktır.

 Liposuction Uygulanan Bölgeler

Liposuction uygulaması genellikle kalça, kaba et, karın ve bel gölgesi ile yanlarda oluşan yağların alınması için başvurulan bir işlemdir. Ancak bu bölgelerin haricinde; dış veya iç uyluklarda, kolun üst ve alt bölgelerinde, sırtta, dizin iç kısmında, erkeklerin meme bölgesinde, katlı gerdan oluşumunda, boynun arka kısmında, bacakların alt kısımlarında ya da bileklerde ve yanaklarda olacak şekilde tercih edilebilir. Liposuction göğüs küçültme, karın ve yüz germe gibi farklı plastik cerrahiler sırasında destek amaçlı da kullanılabilir.

Kadınlarda ve Erkeklerde Liposuction İşlemi

Güzellik konusuna çok önem veren kadınlar vücutlarının yağ biriken hemen hemen her bölgesine liposuction uygulaması yaptırabilir. Bunun yanında lipom, lenf ödem, lipoödem, lipoedema gibi rahatsızlıkların da tedavisi için liposuction uygulamasına başvuruşabilir. Bazı kadınlar selülitleri nedeniyle liposuction işlemine başvursa da bu işlem maalesef selülitler üzerinde etkili değildir hatta daha kötü hale gelmesini sağlayabilir.

Erkekler ise genelde genişleyen memeleri için liposuction uygulamasına başvurur. Lenf ödem ve lipom gibi durumlar mevcutsa yine bu işlem ile tedavi mümkündür. Erkeklerin yağ aldırması vücutlarının kas, deri ve yağ yapılarına denk düşmediğinden önerilen bir işlem değildir.

İçerik  B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? B6 Vitaminine Dair Her Şey

Liposuction Yaptıracakların Bilmesi Gereken Noktalar!

Liposuction işlemi çok iyi düşünülerek karar verilmesi gereken bir operasyondur. Çünkü liposuction az da olsa riskleri bulunan, ayrıca pahalı bir işlemdir. Bu iş için mutlaka alanında profesyonel bir cerrah ve güvenilir bir sağlık kuruluşu seçilmelidir. Cerrahınıza kafanıza takılan tüm soruları sormayı ihmal etmeyin. Maliyet, ameliyat öncesi ve sonrası yaşayacaklarınız, operasyonun nasıl gerçekleşeceği, riskler ve başarı oranı gibi konuları detaylı şekilde öğrenmeye çalışın. Operasyona kesin karar vermeniz halinde öncesi ve sonrası kurallarına harfiyen uyun. İşlem sonrası birkaç gün sizinle ilgilenebilecek birinden destek alın. Fazladan yağ alınan bölgelerde çökmeler meydana gelebileceğinden, gerek olmadığı halde liposuction uygulaması yaptırmaktan kaçının.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019