Herkes için Bilgi

Zerdeçal nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

02.05.2021
Zerdeçal nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Asya’nın tropikal topraklarından bizlere kadar ulaşan zerdeçal kokusu ve sarı rengiyle ilgi çekici bir baharattır. Uzun zamandır Asya mutfağının vazgeçilmezi olan zerdeçal çoğu hastalığın tedavisinde kullanılırdı. Son zamanlar da kansere, bağışıklık sistemine, depresyona, diyabete hatta Alzheimer’a kadar çoğu hastalıktan koruyucu olduğu araştırmalara konu olmuştur. Asya ve Orta doğuda mutfak kültürüne işlemiş olan zerdeçal şifa kaynağı olduğu için; Zerdeçal nedir? Zerdeçalın faydaları nelerdir? Soruları merak uyandırmaktadır.

Zerdeçal Nedir?

 Zerdeçalın ana vatanı başta Hindistan olmak üzere Pakistan Endonezya, Malezya gibi sıcak tropikal iklime sahip ülkelerdir. Diğer bir ismi ile curcuma longa zencefille aynı aileye ait bir kök bitkidir. Bitki kökleri öğütülür ve ardından özütü çıkarılarak toz haline getirilir. Zerdeçalın bileşeninin içinde bulunan ve ona sarı pigmentini veren madde curcumindir. (kurkumin) Zerdeçalın faydaları eski zamanlardan beri bilinmektedir.  Hint mutfak kültürünün vazgeçilmezi olanı, şifa kaynağı zerdeçal “baharatların kraliçesi” olarak kutsal sayılır. Yemeklerde, içeceklerde hatta tatlılarda kullanılır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın ana maddesi olan kurkumin, son zamanlar da tıp dünyasının fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Elde edilen kurkuminin anti-inflamatuar, antioksidan ve kolesterol düşürücü özellikleri olduğu bilinmektedir. Çok güçlü enflamasyon önleyici etkiye sahiptir. Zerdeçalın safra kesesinin safra üretimini artırarak sindirimi kolaylaştırdığı, karaciğer hastalıklarının tedavisinde ümit verici olduğu söylenebilir.

Zerdeçal kansere karşı etkili maddelerdendir. Kanser tedavisinde kullanılan radyasyon ve kemoterapi etkinliğini artırmakta, tedaviden kaynaklanan doku hasarını önlemede etkili olduğu çoğu araştırmada belirtilmiştir.

Zerdeçalın kireçlenme, romatizmal eklem iltihabında ilaçlardan daha etkili olabileceği Amerika’da yapılan bir araştırmada ispatlanmıştır. Ayrıca bağışık sistemini güçlendirir.

Zerdeçal Kullanımı

Zerdeçal taze kullanılmak istendiği zaman serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Toz zerdeçalın günde (1-2) çay kaşığı kullanılması tavsiye edilir. Zeytinyağı, karabiber ve pul biberle tüketildiğinde emilimi daha yüksek olmaktadır. Hint yemeklerinde yahni, türlü, Türk mutfağında erişte, makarna gibi tüm gıdalarda tercih edilebilir. Salata ve yemekler de lezzet ve sosun kıvamı artırır. Yemeğe sarı renk verir. Doğadaki birçok besin insan sağlığı için faydalı olsa bile fazla tüketildiği zaman zararlı olabilir. Her maddenin tesir ettiği miktar vardır ve aşılmamalıdır. Birçok faydası olan zerdeçal da aşırı miktarda ve uzun süreli tüketimlerde; mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Zerdeçalı sağlıklı bir insan fazla olmamak şartıyla kullandığında çok faydalı bir gıdadır ve herhangi bir yan etkisi yoktur.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019