Herkes için Bilgi

Dopamin Nedir? Dopamin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

26.05.2019
Dopamin Nedir? Dopamin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

Beyinden salgılanan bir hormon olan dopamin‘in genel olarak görevi sinir hücrelerinin arasındaki iletişimin doğru şekilde sağlanmasıdır. Ancak pek çok kişi bu hormonun aynı serotonin hormonunda olduğu gibi mutluluk hormonu olduğunu düşünmektedir. Ancak dopamin hormonu kişilere yalnızca mutluluk hissi vermiyor. Dopamin hormonunun eksik ya da fazla olması sonrasında tahmin edilenden çok daha ciddi sorunlar kendini gösterebilecektir. Beynin birbirinden farklı bölgelerinde salgılanan dopamin hormonu duyguları, haz duyusunu, hareketleri ve acıyı etkilemektedir. Yalnızca saniyeler içerisinde beyinden iletilen sinyaller sayesinde vücuttaki sistemler en iyi şekilde çalışmakta ve bir yandan bilişsel faaliyetler oluşurken diğer bir yandan ise hareket meydana gelmektedir.

Doğal olarak beyinden sinyalin gelmemesi durumunda ölüm durumu ortaya çıkmış olacaktır. Sinir hücreleri aracılığı ile iletilecek olan elektrik sinyalleri sinirlerin birleşim noktalarında kimi kimyasallar ile taşınmaktadır. Bu kimyasallara nörotransmitter adı verilmektedir. Bunlar olmadan iletim işlemi gerçekleşmeyecektir. Sayı olarak çok fazla olmalarına rağmen bunların içerisinde keşfedilenlerin sayısı son derece azdır ve dopamin de bunlardan bir tanesidir. Yapılmış olan araştırmaların sonrasında da görülebileceği gibi dopaminin en önemli özelliklerinin başında haz alma duyusu esnasında salgılanması gelmektedir. Örneğin cinsel ilişki esnasında ya da çok sevilen bir yiyecek tüketildiği sırada dopamin salgılanacaktır. Böylece beyin bir anda kişiyi haz alabileceği şeyi aramaya yöneltecektir.

Var olan bu etkisi ile dopamin ile madde bağımlılığı arasında bir ilişki bulunmaktadır. İnsanların sigara veya uyuşturucu kullanmalarının sonucu olarak dopamin birikimi meydana gelinecek ve bu durumdan haz duyulmasından ötürü de insanlar bunları yeniden kullanmak isteyecekler ve bunun sonucunda da madde bağımlılığı durumu ortaya çıkacaktır. Dopaminin insan vücudunda belirli seviyelerde bulunması gerekmektedir. Bu seviyenin düşmesi durumunda ise zihinsel fonksiyonlarda ciddi sorunlar kendini gösterecek; yükselmesi durumunda da pek çok farklı anormallik oluşacaktır. Örneğin dopamin fazlalığının oluşmasının durumunda beyin bir anda vücudun tikler yapmasına sebep olacaktır. Dopamin eksikliği sonrasında ise nöro-kognitif fonksiyonlarda meydana gelecek olan düşüş sonrasında başta hafıza olmak üzere dikkat ve problem çözme yeteneğinde sorunlar kendini gösterecektir.

Dopamini Doğal Yollarla Arttırmanın Yolları

İçerik  Güneş Kremi ve SPF Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Özellikle de ruh halinin düzenlenmesi konusunda büyük bir öneme sahip olan dopamin‘in azalması durumunda depresyon, enerji azlığı, bunalım gibi durumlar kendini gösterecektir. Dopamini arttırmak için öncelikli olarak günlük egzersiz yapmaya özen göstermekte gerekmektedir. Egzersizin 20 ila 30. dakikaları arasında salgılanmaya başlayacak olan dopamin, aynı zamanda yorgunluğu azaltma görevini üstlenecektir. Bununla birlikte iyi ruh halinin ortaya çıkmasını da destekleyecektir. Dopamin seviyesini düşürten şeylerden biri yağ, şeker ve kolesteroldür. Dolayısıyla bu tarz yiyeceklerin tüketilmemesi sonrasında dopamin seviyesinde yükselme başlayacaktır. Taze yiyecek ve meyvelerde dopamin seviyesini yükseltecek bileşenler yer alsa da en fazla tüketilmesi gereken meyvelerin başında muz gelmektedir.

Tüketilmesi gereken meyvelerden bir tanesi muz iken diğeri ise C vitamini bakımından yüksek olan meyveler olmalıdır. Güneş ışığına çıkılması sonrasında dopamin seviyesi de oldukça ciddi şekilde artmaya başlayacaktır. Özellikle de güneşli havalarda kişiler kendilerini eve kapatmak yerine dışarıya çıkmalıdır. İnsanların vücutlarındaki dopamin seviyesini arttırmak adına mümkün olduğu kadar onları mutlu edecek aktiviteleri yapmaları gerekmektedir. Ayrıca son dönemlerde yapılmakta olan araştırmalarda da görülebileceği üzere dopamin yalnızca ödüllerin kazanılması sonrasında değil ödüle yaklaşıldığı zaman da salgılanmaktadır. Yani hedeflerin gerçekleştirilmeye başlandığı zaman beyin bu durumu ödül olarak algılayacak ve hedeflere yaklaşılmaya başlandığı zaman ise beyin artık dopamin salgılanacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019