Herkes için Bilgi

Psikosomatik Hastalıkların Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

11.06.2020
Psikosomatik Hastalıkların Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Psikosomatik hastalıklar teşhis edilirken zorluklar ortaya çıkıyor. Sinsi hastalıkların listesinde yer alan bu hastalıklar da kolay kolay teşhis edilemiyor. Hastalık varken bile testler normal çıkabiliyor ve kalıtsal patolojiler görünmeyebiliyor. Ancak Psikosomatik hastalıkların çeşitli gizli nedenleri vardır. Bu nedenle bu tür özel hastalıkları tedavi edici özel bir tanı yaklaşımı vardır. Ruh sağlığı bozukluğunun fiziksel organlar üzerindeki etkisi eski zamanlardan beri araştırılmıştır. Eski Yunan filozofu Platon’a göre beden ve ruh tek bir parçadır. İki bin yıldan fazla bir süredir insanlık, duyguların insan vücudunun fiziksel durumu üzerindeki etkisi hakkında daha derinlemesine bilgi edinmeye çalışıyor.

Psikosomatik Hastalık Nedenleri

Psikosomatik hastalıkların tedavisi, hastalığın tam teşhisi sonrasında başlar. Genellikle sorunun kökü psikolojik faktörde yatmaktadır. Hastalarda ciddi stres yaşanır. Psikosomatik alanındaki araştırmacılar, en ufak olumsuz duyguların bile vücuda önemli ölçüde zarar verebileceğini iddia ediyorlar. Rahatsız edici sırları saklamak bile fizyolojik yapımıza zarar verebiliyor. Kötü, negatif düşünceler, hastanın bedenine ve vücut kimyasına zarar verebiliyor.  Psikosomatik Hastalıkların yüzde 40’ından fazlası iç çatışmalar ve zihinsel travma ile tetikleniyor. Viral enfeksiyonlar depresif bir psikolojik duruma kadar pasif kalabilir. Bilim adamları bu konuyu aydınlatmak için hayvanlar üzerinde benzer çalışmalar yaptılar. Sonuç; insanlar birçok farklılığa sahip olsa da, eğilim aynıdır. Hastalıkların önlenmesinde en önemli nokta; duygularınızı tanımak ve onları kontrol etme yeteneğidir. Psikosomatik hastalıkların tedavisi, bir psikoterapi kürüyle başlayacaktır.

Psikosomatik Hastalıkların Belirtileri

Her uzman bu hastalıkları hemen teşhis edemeyebilir. Örneğin, gastrit bakteriyel somatik bir doğaya sahip olabilir ve bunu bir gecede tespit etmek imkansızdır. Bazı hastalarda, mide gerçekten Helicobacter bakterisinden etkilenirken, diğerleri stresli bir durumdan sonra akut kramplar hissedebiliyor. Çoğu durumda farklı organ sistemlerinin hastalıkları doğrudan hastanın zihinsel durumunun dinamikleri ile ilişkilidir. Mesela örnek vermek gerekirse, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem gibi sistemler bu rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkıyor olabilir. Hastanın kapsamlı bir teşhisinden sonra, doktor durumu hafifletmek ve hastalığı tedavi etmek için ilaç tedavisi önerecektir. İlk belirtiler geri çekildikten sonra, hasta, hastalığın psikolojik nedenlerini gözden kaybederek iyileşmezse sorunun kaynağı daha derinlerde demektir. İlaç tedavisinin sonuna doğru, psikosomatik hastalıkların tedavisi için daha güçlü farmakolojik preparatlara ve prosedürlere ihtiyaç duyulacaktır.

Teşhiste çıkan sorunlardan en büyüğü hastanın kapalı kalması ve hissettiklerini açıkça doktorla paylaşmamasıdır. Hastalar bazen zihinsel problemlerle ilgili utangaçlıktan dolayı sessiz olma eğilimindedir. Durum böyle olunca, psikolojik hastalığın fiziksel bedenimize yansıması olan rahatsızlıklar, görünürde bu hastalıkları tedavi etmekle geçiştirilir ancak kaynak sorun tespit edilmezse, bu rahatsızlıklar yeniden başlar. O yüzden en iyi yol, hastanın kendindeki psikolojik değişimleri fark eder etmez, hemen bir psikoterapistle muayene yoluna başlaması tavsiye edilir. Gençler gastrointestinal sistem, cilt hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara yakalanırlar. Bu durum psişenin insan sağlığı üzerindeki etkisinin doğrudan sonucudur. Genç kızlarda da psikolojik dengesizlik nedeniyle, daha sonra kısırlığa yol açan birçok jinekolojik patoloji ortaya çıkabiliyor. Endokrin sistemimizi bozan en güçlü faktör strestir. Stres çok yoğun ve devamlı olursa Diyabet, hipertiroidizm ve hipotiroidizme neden olabilir. Romatizmal ve cinsel rahatsızlıklar çoğu durumda psikmatik nedenlerle ortaya çıkar. Örtülü veya gizli kalan Psikosomatik hastalıklar vardır, bu hastalıklara eğilim çocuklukta veya ergenlikte bile kendini gösterir. Çocuklarda ve ergenlerde karşılaşılan kötü olaylar kötü ekonomik şartlar ve ruhsal dengeyi bozacak faktörler bu hastalıklara yol açar. Bunların teşhis ve tedavisi de çok uzun sürer. Yetişkinlerde bu sorunlar alkolizme veya uyuşturucu kullanımına kadar gidebilir.

İçerik  Kemik Suyu Nedir? Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Psikosomatik Hastalıkların Tedavisi

Psikosomatiklerin tedavisi için genel yöntemler yerine, her hastaya bireysel bir yaklaşım uygulanmalıdır. Her şeyden önce, doktor hastalığın doğasının fizyolojik mi yoksa psikosomatik mi olduğunu bulmalıdır. Deneyimli bir terapist size bu konuda yardımcı olacaktır. Hastalık fiziksel bir kökene sahipse geleneksel tıbbi çözümlerle hasta iyileştirilebilir, ancak kökeni ruhsal ise bu durumda psikoterapi ile beraber çalışmak gerekecektir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019