Herkes için Bilgi

Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

26.05.2019
Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Günümüzde bilim her ne kadar gelişmiş olsa da, etrafta çözüm bekleyen hastalıklar ve rahatsızlıklar var. Bunlardan birisi ise yüksek kolesteroldür. Kolesterol bilimsel olarak bir lipittir. Yani yaygın kullanım adı ile bir yağ türüdür. Hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Vücutta ise tüm hücrelerde mevcuttur. Yapı olarak muma benzeyen bir yapısı vardır. Vücut için ve hücreler için olmazsa olmazdır. Hücre zarının temel yapı taşlarından birisidir. Hücreler için bu kadar önemli olan kolesterol yıllarca insanlara kötü olarak tanıtıldı. Bunun nedenini anlamak biraz güç. Ama kötü olan kolesterol değil, yüksek kolesteroldür. Yüksek kolesterol hastalığı kanda mevcut olan LDL yani kötü kolesterol seviyesinin artması ve HDL yani iyi kolesterol seviyesinin düşmesi ile ortaya çıkar. Bu durum kişi için kötü sonuçlar doğurabilir. Kanda yüksek kolesterol ve kötü kolesterol olması durumdun da, bu kolesterol zamanla damara duvarında birikmeye başlar. Bu durumda ortaya, kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç, böbrek yetmezliği gibi çok ciddi sorunlar çıkar.

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Yüksek kolesterol, damar tıkanıklığına sebep olan başlıca faktörlerdendir. Damar tıkanıklığına bağlı olarak da, ortaya başta kalp hastalıkları olmaz üzere, pek çok damar sorunu çıkabilmektedir. Yüksek kolesterol tanısını koymak için belli başlı bazı kontrollerin ve tahlillerin yapılması gerekir. Kişinin üzerinde belirebilen bazı yüksek kolesterol belirtileri ise şu şekildedir;

 • Kişinin gözlerinin etrafında sararmaların oluşması.
 • Ciltte sarı lekelerin oluşması.
 • Ansin yani, kalbe giden kan akışının azalmasına bağlı olarak göğüs arılarının oluşması.
 • Bacaklara giden kan akışının azalması sonucu bacak ağrılarının oluşması.

Bu belirtilerin gözlemlendiği kişilerde yüksek kolesterol oluşma riski yüksektir ve derhal bir doktora başvurulmalıdır. Göz çevresi ve ciltte sararma görülen kişilerin, genelde aile geçmişinde de yüksek kolesterol hastalığı olan kişiler olduğu gözlemlenmiştir.

İçerik  Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Yüksek Kolesterol Nedenleri

Yüksek kolesterol nedenleri sıralandığı zaman ilk sıraya kalıtsal nedenler yazılır. Aile geçmişinde yüksek kolesterol olan kişilerde, bu hastalığın görülme ihtimali vardır. Diğer yüksek kolesterol nedenleri ise şunlardır;

 • Günlük beslenme alışkanlığı bozuk olan kişiler ile, fast food kültürü ile beslenen kişiler ve yüksek yağ içeren besinler ile beslenen kişilerde yüksek kolesterol görülme riski vardır.
 • Diyabet yani şeker hastalığı da yüksek kolesterol nedenleri arasında yer alır.
 • Kullanılan bazı ilaçlarda yüksek kolesterol oluşumuna neden olabilir.

Yüksek Kolesterol Tedavisi

Kandaki kötü kolesterol seviyensin artması ile, diğer adı ile LDL seviyesinin artması ile ortaya çıkan bu hastalığın tedavisi için, ilk etapta beslenme alışkanlığı belli bir düzen ile kontrol altına alınmalıdır. Sonrasında, kandaki LDL seviyesini düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Ancak ilaçların kullanılmasına biraz mesafeli olmakta fayda var. Hatta ilaç kullanımı ihtimali en sona bile bırakılabilir. Çünkü bu ilaçların insan vücudu üzerinde yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu konusunda tartışmalar vardır. Bu konuda bir mutabakata varılmaması da ilaçlara mesafeli durmak için yeterli bir durumdur. Yüksek kolesterol tedavisi için en iyi yöntem spor yapmak ve bunun yanında beslenme düzenine dikkat etmektir. Yapılan sporun ve beslenme düzeninin amacına ulaşabilmesi ve bir anlamının olması için, sigara ve alkol gibi insan vücuduna zarar verici ürünlerden uzak durulmalıdır.

Beslenme için, yağsız yoğurt, yulaf kepeği, yeşil elma, ceviz, keten tohumu ve tarçından oluşan bir karışım yapılabilir.

Spor konusunda ise, her gün 30 ila 45 dakika yüksek tempolu bir yürüyüş ortaya güzel sonuçlar çıkartacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019