Herkes için Bilgi

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

03.02.2021
Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastası olan kişilerin ciltlerindeki hücreler normal ciltteki hücrelerden birkaç kat daha hızlı çoğalmaktadır ve bunun nedeniyle sedef hastalığı ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığının tıptaki adı ‘’Psoriasis‘’ tir. Sedef hastalarının ciltlerinde kırmızı lekeler bulunmaktadır ve bu lekelerin üzeri ise pullar ile kaplıdır. Cildin her yerinde büyüyebilmektedirler. Daha çok kafa derisinde dirsek, diz veya sırtta görülme ihtimalleri fazladır. Sedef hastalığının cinsiyetler üzerindeki etkisi aynı orandadır. Hem kadınlarda hem erkeklerde sıklıkla görülmektedir. 15-35 yaş aralığında rastlanmaktadır ve bu sürede gelişirler.

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir bunun sebebi enfeksiyonel olmamasıdır. Sedef hastalığı otoimmün bir hastalık olarak adlandırılır. Yani bağışıklık sisteminin aşırı aktive hale gelmesi sonucunda vücuttaki sağlıklı hücrelere de saldırmasıyla oluşmaktadır. Sedef hastalığına tam olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir. Genetik ve bağışıklık sistemi hastalığın seyrinde büyük rol oynamaktadır. Çocukların vücutlarında sedef hastalığı damlacıklar şeklinde oluşmaktadır. Yetişkin bireylerde, sedef hastalığı plaklar halinde ve stabil seyir etmektedir. Sedef hastalığı genetik faktörlere bağlandığı gibi stresin de kontrolü altındadır. Stres sedef hastalığını arttırmaktadır.

Sedef Hastalığının Belirgin Belirtileri Nelerdir?

Normal deri renginden farklı, adını da aldığı sedef renginde kepeklenmeler pulcuklar oluşmuştur. Çok farklı boyutları olmaktadır ve vücudun farklı yerlerinde konumlanarak büyüyebilmektedirler. Plakların görülmesi sedef hastalığının klasik belirtilerindendir. Plakların üzerinde zamanla kaşıntılar ve kaşınmadan dolayı oluşan kızarıklıklar meydana gelmektedir. Ayrıca ağrı oluşabilmektedir. Saç derisinde ve eklemlerde çok sık rastlanır.

Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

– Cillte kesikler,

– Sıyrıklar,

– Cerrahi uygulamalar,

– Yoğun stres,

– Enfeksiyonların oluşumu

– Bipolar bozuklukta alınan lityum,

– Sıtma ilacı,

– Tansiyon ilaçları

– Hidroksiklorokin veya antimalaryal ilaçları

İçerik  Sessiz Katil: Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

– Gençlerin aşırı alkol ve sigara tüketimi

Sedef Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Sedef hastalığının 6 tane çeşidi bulunmaktadır.

Plak Tipi Sedef: En sık görülen sedef çeşidi plak tipidir. Tutulum yerleri kalçada, saç derisinde ve dirsektedir. Oval ya da yuvarlak plakların üzeri kızarık biçimdedir ve kepekler bulunmaktadır. Sedef hastalığının el içinde, ayak tabanında, kızarıklıklar ve pullanmalar şeklinde kendini gösteren bir alt tipi bulunmaktadır.

Guttat Sedef: Bu sedef çeşidi, genellikle çocuklarda ve bebeklerde seyretmektedir. Bir santimden daha küçük kepekler ve kızarıklıklar vücutta görülür. Boğaz enfeksiyonları ile birlikte çıkabilir.

Eritrodermik Sedef: Bu sedef cinsinde vücudun çok büyük bir kısmı yaklaşık %80’i kızarık ve kepekli görünümdedir. Erirtodermik sedef çok ağır bir hastalıktır ve sedef hastası kişinin zaman kaybedilmeden hastaneye yatırılması gerekmektedir.

Püstüler Sedef: Püstüler sedef, tüm vücutta oluşmaktadır. İrin ve sivilceler şeklinde ortaya çıkar. El içinde, ayak tabanında da çıkan bir türü daha bulunmaktadır.

Eklemlerde Sedef: Derilerinde tutulum olan kişilerin eklemlerinde rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu tür sedef hastalığında sedefler eklemlerde meydana gelerek kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. En sık el ayakların parmak eklemlerinde meydana gelir. Eklemlerde yaşanan değişikliklerin erken fark edilmesi ile bu sedefin bırakacağı kalıcı hasarın önüne geçilebilmektedir.

Psoriasiste Tırnak Değişiklikleri: Sedef hastalarının tırnaklarında çok değişik belirtiler görülmektedir. Tırnak değişimleri deri lezyonuna sebep olmaktadır. Bu belirtiler olmasa bile tırnak tutulumu oluşabilmektedir. Tırnak yüzeyinde çukurcuklar oluşmaktadır. Tırnak yatağından ayrılabilir. Tırnak kalınlaşabilir. Tırnağın altında yağlı ve sarı bir leke oluşabilir. Tırnak tutulumu eklem hastalığı habercisidir.

Sedef hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığının topikal ve sistemik tedavileri yapılmaktadır. Ciltteki kötü görünümü azaltıp ağrı acı ya da kızarıklıkları giderebilir fakat 0 iyileştirilmeyeceği bilinmelidir. Tedavinin nasıl uygulanacağı cinsiyete, yaşa genel sağlık durumu, ekonomik durumu, sedefin yayılma süresi ve sedefin tipine, daha önce uygulanan başka tedavi çeşitlerinin tespitiyle yapılmaktadır. Topikal tedaviler jel, merhem, krem kullanımı şeklinde gerçekleşir. Bu hastalık için ilk başvurulan yöntemdir. Plak oluşumunu azaltıcı etkileri bulunmaktadır.

İçerik  Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Sedef hastalığında ışık tedavisi de uygulanmaktadır. Özel lambalar ile UV ışınları plaklara ve kepeklere uygulanmaktadır. Cilt hücrelerindeki aşırı büyümenin yavaşlamasını sağlamakta başarılı olduğu görülmüştür. Sedef hastalığı için bir başka tedavi yöntemi oral sistemik tedavilerin uygulanmasıdır. Bu tedavi hap ya da sıvı formda alınmaktadır. Oral sistemikleri iltihabı azaltıp bağışıklık sistemine etki etmektedir. Orta ve şiddetli sedef hastalığı olan bireyler için bir başka tedavi yöntemi ise biyolojik tedavi yöntemidir. Genellikle enjekte ile alınırlar. Enflamasyonu azaltmada yardımcı bir tedavi yöntemidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019