Herkes için Bilgi

Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

03.02.2021
Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanması Belirtileri ve Tedavisi

Birçok sebebe istinaden karaciğerde yağ birikmesi şeklinde meydana gelen ve sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Belirli bir düzey aşılmadığı sürece sağlıklı bir bireyin karaciğerinde az miktarda yağ bulunması normal karşılanmaktadır ve bu durum herhangi bir olumsuz sonuca yol açmamaktadır. Yetersiz fiziksel aktivite, alkol ve yağlı beslenme gibi durumlar sebebiyle bu yağ miktarının aşılması sonucunda karaciğer yağlanması meydan gelir. Ülkemizde 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması rastlanmakla birlikte buna ilaveten bazı bireylerde fonksiyonel ve yapısal bozukluklar görülebilmektedir. Mutlaka ciddiye alınması ve tedaviye edilmesi gereken bir durumdur karaciğer yağlanması. Tedavi edilmediği takdirde ileriki aşamalarda karaciğer hasarına kadar varabilen bir rahatsızlıktır.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ toplanması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır karaciğer yağlanması. Ortaya çıkan bu yağlanmanın seviyesi arttıkça karaciğerde iltihaplanmalar meydana gelmeye başlar ve organ fonksiyonları bozulma rastlanır. Bu yüzden karaciğer hücrelerinde hasar meydana gelebilir. Hasar ise siroz ve karaciğer kanserine kadar yol açabilmektedir. Genel olarak semptom göstermeyen ve sinsice ilerleyen bu rahatsızlık hepatosteatoz olarak isimlendirilmektedir. Erken dönemde rastlanan karaciğer yağlanmaları genel olarak farklı bir sebebe bağlı olarak uygulanan ultrasonografik incelemeler sırasında tesadüfen tespit edilir. Karaciğerde  büyük bir risk oluşturan bu rahatsızlık tespit edildiği an itibariyle tedavi edilmeye başlanmalı ve düzenli olarak hasta kontrol edilmelidir.

Karaciğer Yağlanmasına Ait Semptomlar?

Erken dönemde görülen karaciğer yağlanmalarında ise herhangi bir belirtiye rastlanmaz. Genel anlamda belirti göstermeyen karaciğer yağlanması hastaların günlük hayatlarında herhangi bir sıkıntı yaşamalarına neden olmaz. İleri boyuta ulaşan hastalık belli bir süre sonra karnın sağ üst kısmında basınç ve doluluk hissiyatı oluşturur. Bu durumu karaciğer büyümesiyle kemiklere uyguladığı basıncın artmasıyla meydana gelir. Aşırı yağlanan ve büyüme gösteren karaciğer, hastanın kaburgalarının arasına basınç yaptığından hastanın doktor tarafından yapılacak olan fiziki kontrolü sırasında bile fark edilmesi mümkündür.

Bununla birlikte sıkça rastlanan karaciğer yağlanması semptomları bunlardır:

İçerik  Zerdeçal nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

– Bitkinlik

– Çabuk yorulma

– Mide bulantısı ve kusma

– Sarılık

Karaciğerde meydana gelen yağlanma semptomlarına ciltte de rastlanabilmektedir. Ender olarak karşılaşılan bu belirtiler yağlanmaya istinaden karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerde görülür. Belirtiler arasında kaşıntı ve buna istinaden ortaya çıkan kızarıklık ilaveten pullanmalar karaciğerde oluşan yağlanmanın ciltteki belli başlı belirtileridir. Vücudunda bu tarz rahatsızlıkları hisseden bireyler bir karaciğer rahatsızlığı yaşayabileceklerini göz önünde bulundurmalı ve kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Karaciğer Yağlanması Hangi Nedenlerden Meydana Gelir?

Vücutta yer alan yağ metabolizmasında mühim bir işleve sahip bir organ olan karaciğer çalışma şekli ve enzim seviyeleri bazı sebeplerden bozulursa karaciğerde yağlanmaya ve büyüme meydana gelir. Buna sebebiyet veren birçok dış etken mevcuttur. İlk olarak sağlıksız beslenme başta gelmektedir. Gün boyunca alınan yağ düzeyi, tüketilen besin çeşitleri ile uyku zamanları arasından süreler gibi beslenmeye ait birçok etken disiplinli olarak düzene girmediğinde karaciğer yağlanmasının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Karaciğer yağlanmasının meydana gelmesinde risk faktörleri ise bunlardır;

– Fazla Kilo

– Şeker Hastalığı

– Kolesterol

– Spor yapmamak

Karaciğer yağlanması cinsiyet ayırt etmeksizin hem kadın hem erkek için görülme sıklığı aynıdır.

Karaciğer Yağlanması Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Diyabet ve fazla kilosu olan hastaların kan değerlerinin yükselmesi ve karaciğer enzimlerinin kandaki düzeylerinin normalin üzerinde seyretmesi karaciğer yağlanmasında ön teşhisin konması adına yeterlidir. Düzenli olarak alkol tüketim alışkanlığı olmayan hastalarda genellikle basit bir karaciğer yağlanmasına rastlanmaktadır. Kan testlerinde mutlaka Hepatit B ve C virüsleri ile ilgili araştırmalarda yapılmalıdır. Bu hastalığın tanısının kesin olarak konabilmesi için ultrasonografi, tomografi, MR ve karaciğer biyopsisi uygulamaları yapılır. Tedavi sürecinin nasıl gelişeceğini ise hepatosteatoza eşliden yandaş rahatsızlıkları, yağlanmanın hangi boyutta olduğu ve ne zamandır devam ettiği ve kan değerleri doktor tarafından değerlendirilerek karar verilir.

İçerik  Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Basit ve sıradan bir karaciğer yağlanması olduğu teşhisinin konulduğu hastalarda ön tanının hemen ardından normal kilosundan fazla olan veya obezite rahatsızlığı olan hastalar öncelikli olarak perhiz uygulaması ve düzenli olarak spor yapması adına diyetisyene yönlendirilmelidir. Diyabet rahatsızlığı olan hastalarda ise uygulanması gereken insülin ve düzenlenmesi gereken kan şekeri takibe alınmalıdır. Basit bir karaciğer yağlanması bu tedaviye verilen emekle kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

6 aylık bir sürenin sonunda karaciğer enzim değerleri yüksek seyretmeye devam eden hastalara karaciğer biyopsisi yapılmalıdır. Hastanın karaciğer yağlanma evresi ne olursa kesinlikle alkol ve sigara kullanımından uzak durmalıdır. Karaciğer bizim için vücudumuzda mühim görevleri yerine getirmesinden sorumlu olan bir organımızdır. Yaşam kalitemiz ve sağlığımız için karaciğerin korunması çok mühimdir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019