Herkes için Bilgi

Guava Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

02.04.2021
Guava Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Guava Nedir? 

Ana vatanı Güney Amerika ve Batı Hindistan olan yurt dışında oldukça sevilen tropikal bir meyvedir. Bağışıklığını desteklemek isteyenler kadar tropikal meyveyi sevenler için önümüzdeki yıllarda adının daha fazla duyulacağı ve vazgeçemeyeceği bir meyve guava. Dışı sert içi yumuşak bir meyvedir. Tadına aşina olduğumuz bir meyveye benzetmek istersek dokusu için armuda, tat olarak narenciyeye benzetebiliriz. Değişik bir lezzet arayanlar guava meyvesini tercih edebilirler. Şeker oranı çok düşük olduğundan şeker hastaları rahatlıkla bu meyveyi tüketebilir. Antioksidan ve likopen bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içeriğindeki C vitamini açısından bir kıyaslama yapacak olursak diğer turunçgillerde olduğundan 2 kat daha fazla C vitamini bulundurduğunu söyleyebiliriz. Bakır, magnezyum, demir, folik asit,  A ve B vitaminleri de içeriğinde fazlaca bulunarak tam bir şifa kaynağı haline gelmektedir.

Guava Meyvesi Nasıl Yetişir?

Guava meyvesi don rastlanan iklimlerde yaşayamaz. Sıcak iklimde yetişen bir meyvedir. Guava meyvesi ülkemizde ilk olarak 6 yıl önce Silifke de yetiştirilmeye başlandı. Dikildikten 2 yıl sonra meyvesini vermeye başlayan guava artık seri üretimle Türkiye’de hallere dağıtımı yapılabilmektedir.

Guava Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Guava meyvesi elma ve çilek guava olmak üzere iki çeşittir. Kabuğu soyulmadan da yiyilebilen bir meyvedir. Dünya genelinde daha çok meyve suyu olarak talep görmektedir. Yaprakları kahve ve çay olarak tüketilebilir ayrıca reçel ve turşusunu yaparak tüketebileceğimiz gibi salatalarda da bizlere farklı bir lezzet sunmaktadır.

Guava Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

– A vitamini açısından oldukça zengindir bundan dolayı göz sağlığımız için havuçtan alabileceğimiz vitaminin 2 katını guava meyvesinden alabiliriz.

– Yapraklarında beyin gelişiminde faydalı olan B3 ve B6 vitaminleri bulunduğundan Alzheimer hastalığını önlemeye büyük ölçüde yardımcı olur.

– Yüksek miktarda magnezyum bulundurması sayesinde kas ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir.

– Lif bakımından oldukça zengindir bundan dolayı uzun süre tok kalmayı sağladığı gibi diyet yapanlara destekleyici bir meyvedir.

İçerik  Migren Nedir? Nasıl Tedavi edilir? Migreni tetikleyen nedir?

– Cildin nem dengesini ayarlar.

– İçerisinde bulunan B vitamini sayesinde hormonların düzenli çalışmasında yardımcıdır.

– İshale iyi gelir.

– Sivilce ve akne problemi yaşayanlar yaprağını ezip sivilcelerine sürdüğü takdirde sivilce ve akneleri tedavi eder.

– Kansere karşı koruyucu bir meyvedir. Özellikle yapraklarında bulundurduğu C,A vitaminleri ve likopen bulundurması sayesinde meme ve prostat kanserine yakalanma ihtimalini azaltır.

– Üst solunum yolu hastalıklarında ve boğaz enfeksiyonlarında iyileştiricidir.

– Magnezyum eksikliğini giderir.

– Kan şekerini dengeler.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019