Herkes için Bilgi

Kuş Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

27.12.2020
Kuş Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Kuş Otu (Serçe Dili) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Bitki tek yıllık olup 5-40 cm boyundadır. Gövde yatık görünümlü, sap yuvarlak olup tek sıra şeklinde üzeri tüylerle kaplıdır ve boğum yerlerinden yeni kökler oluşturabilirler. Çim yaprakları narin, açık yeşil saplı ve dardır. Alt yapraklar yumurta şeklinde, saplı ve karşılıklı olarak dizilmişlerdir. Yaprak sapları üzerinde tüyler bulunur. Çiçekler beyaz renkli, küçük, yıldızvari şekilli, saplı ve 5 tane taç yaprağı bulunur.

Dişicik borusu 3 parçalı olup, 2-3 adettir. Meyve küremsi, yumurta formunda, 6 bölmeli, 5 mm uzunlukta kapsül oluşturur. Tohum 0.8-1.4 mm çapta, 0.5-0,6 mm kalınlıkta, dairemsi formdan böbrek formuna kadar değişen şekilli olup üzeri küçük bol dikenimsi çıkıntılarla kaplıdır. Tohum koyu kahverenginden siyaha kadar değişen renkte olup bir bitki 15000 (10000-20000) tohum oluşturabilir. Tohumlar toprakta 3 cm’den daha derinde ise çimlenemez ve 60 yıl kadar çimlenme kabiliyetini koruyabilir. Yıl içerisinde birden fazla generasyon oluşturabilir. İlkbahar ve sonbaharda çimlenir. Sonbaharda çimlenenlerin oluşturduğu tohumlar ilkbaharda çimlenerek yeni bir generasyon oluşturabilir. Tohumla ürer.

Çevre istekleri:

Özellikle havalı, gevşek, yeteri kadar su bulunan ancak çok ıslak olmayan, az asitliden alkaliye kadar değişen, azotça zengin tavlı toprakları sever. Tüm Avrupa’ya yayılmış kozmopolit bir bitkidir. Hububat, yeşil sebze, bağ, bahçe, çayır ve çimenliklerin önemli yabancı otudur. Meyve bahçelerinde toprak yüzeyini kapladığından faydalı kabul edilmektedir. Ayrıca çapa bitkileri ve döküntü alanlarında da bulunur.

Toplama Zamanı ve Kurutma:

Toprak üstü organları toplanarak kullanılır. Toplanan bitki çay olarak kullanılacaksa önce çok küçük parçalar halinde ayrılır, daha sonra gölge bir yerde kurutulur. Bitkinin içeriği: Bitki saponin, çok yüksek miktarda mineral madde ve 90 mg/kg C vitamini, az miktarda rutin, karoten, yüksek oranda protein, A vitamini ve ayrıca yağlı maddeler içerir.

İçerik  Şalgam Nedir? Şalgam Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kullanılma Şekilleri ve Faydaları Nelerdir?

 • Bitki romatizmal organ ağrılarına, balgam söktürmeye ve siyatiğe karşı etkilidir.
 • Ayrıca vücuttan suyun atılmasında ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.
 • Yaralar üzerine ezilmiş taze bitki sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır.
 • Ağız yaralarına karşı bitkinin çiğnenmesi önerilmektedir.
 • Eskiden akciğer hastalıklarına karşı bitkinin çiğnenmesi önerilmekteydi.
 • Akciğer hastalıkları yanında baş dönmesine karşı da önerilmiştir.
 • Bitkinin tohumlarıyla ev ve kafes kuşları beslenir.
 • Çorbaya katılır. İlkbaharda salatası yenir.

Kuş Otu Çayı

Öksürüğe karşı, şişkinlik, ezilmelere ve yaraların temizlenmesinde kullanılır. Kurutmuş 2 çay kaşığı materyal yarım litre kaynar suda 5-10 dakika demlenir. Günde 2 bardak sıcak olarak içilir.

Kuş Otu Yemeği

SERÇE DİLİ (KUŞ OTU) BÖREĞİ

Malzemeler: 1 kg genç dönemde toplanmış bitki, 1 kg un, yarım su bardağı ayçiçek yağı, 250 gr peynir, 1 tatlı kaşığı maya, 2 su bardağı su, 1 yumurta sarısı, yeterince tuz ve biber.

Hazırlanışı: Un, tuz, su ve maya karıştırılarak yumuşak kıvamda bir hamur hazırlanır. Bir saat bekletilir. Diğer tarafta bitkiler temizlenip çok olmamak şartıyla haşlanır, süzülür. Başlanan bitkiye tuz, biber, rendelenmiş peynir ilave edilerek karıştırılır. Hamurdan ceviz tanesi büyüklüğünde parçalar yapılarak 2 – 3 milimetre kalınlığında açılır. Açılan hamura bir fırça yardımıyla ayçiçek yağı sürülür. Hazırlanan bitki karışımı konarak hamur kıvrılır ve tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sarısı sürülerek kızgın fırında börek pembeleşinceye kadar bekletilir. Fırında çıkarılıp soğuduktan sonra servisi yapılır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019