Herkes için Bilgi

Akupunktur nedir?

26.02.2019
Akupunktur nedir?

Akupunktur, vücudun belirli bölgelerine iğne batırılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genellikle zayıflamak için bir yöntem kabul edilen akupunktur, insan vücudundaki enerjileri ve sinir sistemini düzenler. Ayrıca akupunktur tedavisi insan vücudunda meydana gelen hastalıkları yok etmek için kullanılır.

İnsan vücudunda derinin altında on dört adet enerji kanalı vardır. Bu kanallar vücuttaki organlara bağlıdır. Tedavi uygulanırken ince iğneler bu kanallara batırılır ve organlar uyarılır. Vücutta tembelleşen ve tedavi gereken organ varsa harekete geçer. Konvansiyonel, aküpresür, lazer akupunktur, moksibisyon, elektroakupunktur, akupunktur tekniklerinden bazılarıdır.

Akupunktur tedavisine başlanırken hastaya geçmişinde var olan ve şu anda var olan hastalıkları sorulur. Fizik muayenesi yapılır ve hastanın vücudunda iğne yerleştirilecek yerler belirlenir. İğneler uygun yerlere yerleştirilir. Bu yöntem hasta yatar ya da oturur pozisyondayken uygulanır. Kullanılan iğne sayısı genellikle on beş ile yirmi arasındadır.

Günümüzde yaygın bir tedavi biçimi olan akupunktur çok eski yıllarda Çin’de uygulanıp, zamanla tüm dünyaya yayılmış bir yöntemdir. Akupunktur birçok hastalığa uygulanır. Bel Ağrısı, zayıflama ve kilo verme, körlük ve görme problemi, baş ağrısı, romatizma, boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi, diz kireçlenmesi, siyatik, faranjit, behçet hastalığı, sara hastalığı, çocuk felci, parkinson, ses kısıklığı, bronşit, kuru öksürük, astım, grip, kulak çınlaması, depresyon, sigara bağımlılığı ve sağırlık bu hastalıklardan bazılarıdır.

Akupunktur tedavisi süresi on iki ile yirmi dört seans arasında değişmektedir. Tedavi herkese uygulanabilmektedir. Akupunkturun yararları oldukça fazladır. İlaçsız olarak ağrının tedavi edilmesi, akut ve kronik hastalıklarda tedavi sürecinin hızlanması, hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastaların ilaç almadan tedavi olabilmesi dolayısıyla psikolojik anlamda kendilerini daha iyi hissetmesinin sağlanması, kilo verme sürecinin hızlanması, alkol ve sigara bağımlılığından kurtarması bu yöntemin faydaları arasındadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019