Herkes için Bilgi

Gün Kurusu Kayısı Nedir? Faydaları Nelerdir?

22.07.2021
Gün Kurusu Kayısı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kayısı diyarı olarak bilinen Malatya’da gerek ülkemiz gerek yurt dışı için her yıl tonlarca kayısı üretimi yapılır. Kayısı denilince akla pek çok yiyecek gelir. Reçel, komposto, kuru sarı kayısı, gün kurusu, kayısı döneri, taze kayısı meyvesi, kayısı çekirdeği ve kayısı ile yapılan daha birçok şekerleme ve tatlı ürünleri… Bu çeşit çeşit ürün arasından gün kurusu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Gün kurusunun üretimi nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Gün Kurusu Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Gün kurusu yöntemi kullanılarak kurutulan kayısılar adından da anlaşılacağı üzere güneş altında bekletilmektedir. Dallarından toplanan kayısılar temizlenir ve yere serilir. İki, üç gün boyunca güneş ışığı altında kurumaya bırakılır. Toplanıp çekirdekleri ayıklanan kayısılar tekrardan güneşin altında bir süre daha kurutmaya bırakılır. Ancak çekirdek çıkarılmadan önceki kurutma süresi çok önemlidir. Bu süre çok uzun olmamalıdır. Aksi halde fazla kuruyan kayısıların çekirdeklerini çıkartmak güçleşir ve kayısılar çok sert olur. Yetersiz şekilde kurutulan kayısıların çekirdekleri ise iç kısma yapışarak yine çıkartılması zor hale gelebilir. Bu nedenle kayısı kurutma süresi son derece önemlidir ve sürekli takipte olunmalıdır. Kurutma işlemi bittiği zaman gün kurusu kayısı üretimi tamamlanmış olur. Tamamen doğal şekilde üretilen ve kahverengi bir renk alan gün kurusunun lezzeti sarı olana göre çok daha güzeldir. Ancak dayanıklılık süresi diğerine oranla daha düşüktür. Kayısıların lezzetinde sadece güneş ışığı değil yılların tecrübesine sahip olan kişilerin emeği de oldukça fazladır.

Gün Kurusu Nasıl Tüketilmeli ve Muhafaza Edilmelidir?

Gün kurusu kayısılar tüketileceği zaman yıkama işleminden geçirilmelidir. Kurutulma sırasında haliyle biraz sertleşmiş olan gün kurusu yıkandığı zaman yumuşayacaktır.

Gün kurusunu saklamak istediğiniz zaman kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Ancak nemli ve çok sıcak bir yerdeyseniz buzdolabında kuru bir şekilde saklamanız da mümkündür. Tüketmek istediğiniz miktarda gün kurusunu alıp yıkayarak yiyebilirsiniz. Gün kurusu, bu kurallara uyulmadığı takdirde bozulabilir. Güvelenme, kurtlanma yapabilir. Ayrıca ıslak kalması halinde ekşir ve küflenir. Bu nedenle dikkatli saklanması gerekir. Peki lezzetiyle dillere destan olan gün kurusunun vücudumuza ne gibi faydaları vardır?

İçerik  İnsomnia (Uykusuzluk) Hastalığı Nedir?

Gün Kurusunun Vücudumuza Mucizevi Etkileri

Üretiminin her aşamasında Anadolu’nun usta ellerinin değdiği gün kuruları ciddi bir emek sonrası sofralarımıza gelir. Lokum gibi lezzetli olan gün kurusunun faydaları da saymakla bitmez.

– Gün kurusu karaciğerin fonksiyon ve değerlerini düzenlemeye yardımcı olur.

– Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.

– Tok tutucu olduğu için diyetlerde de olmazsa olmaz bir yere sahiptir.

– Cildi yeniler ve canlılık verir.

– Enerji vericidir.

– A, E, C vitaminleri bakımından zengin bir yapıya sahip olan gün kurusu göz sağlığı için faydalıdır.

– Kalp hastalığı ve kalp krizini önler çünkü; magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından çok zengindir.

 Gün kurusu da her şeyde olduğu gibi kullanımı sırasında aşırıya kaçılmaması gereken bir yiyecektir. Ayrıca yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıkların doğrudan tedavisi için kullanılmamalıdır. Sadece takviye amaçlı tercih edilmelidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019