Herkes için Bilgi

B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? B6 Vitaminine Dair Her Şey

22.07.2021
B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? B6 Vitaminine Dair Her Şey

Vücudumuza dışarıdan takviye olarak aldığımız önemli bir vitamin türü olan  B6 Vitamini nedir ve ne işe yarar?, aynı zamanda B6 Vitamininin Faydaları nelerdir?, B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? ve enerji denildiğinde akla gelen bir vitamin olan B6 Vitamini Eksiklik Belirtileri Nelerdir? bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

B6 Vitamini Nedir?

B6 vitamini, suda çözünen ve vücutta depolanmayan bir koenzimdir. B6 vitamini içeren besinleri güneşten ve aşırı ısıdan muhafaza etmek gerekir. Aksi taktirde kolayca bozulabilir.

B6 Vitamini Ne İşe Yarar?

Besin öğeleri, makro ve mikro besin öğeleri olarak ikiye ayrılır. Karbonhidratlar, proteinler, yağlar makro besin öğelerini oluşturuyorken vitamin ve mineraller ise mikro besin öğelerini oluşturur. B6 Vitamini de mikro besin öğesidir. Enerji, kan üretimi ve bağışıklık sistemimiz üzerinde önemli rol oynar. Sindirim sentezi sistemimizde de aktif rol alır. Ayrıca suda çözünebilen bir vitamin olduğu için günlük tüketiminde vücuttan hızlıca idrar yoluyla atılır.

B6 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Beslenme ve takviye yoluyla vücuda alınan B6 vitamininin faydaları oldukça fazladır. Uzmanlar tarafından kanıtlanmış B6 vitamininin yararları şunlardır:

– Beyin sağlığına etkisi vardır. Özellikle yaşlılarda ortaya çıkan Alzheimer  hastalığına karşı korumaya yardımcı olur.

– Ruh sağlığına iyi gelerek depresyonu önlemektedir.

– Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

– Böbreklerde taş oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

– Mide rahatsızlıklarına iyi gelerek mide bulantılarını önler.

– Kadınların regl dönemlerinin daha az ağrıyla geçmesini sağlar.

– Kilo verme konusunda etkisi vardır.

– Göz sağlığının korunmasında etkilidir.

– Hemoglobin üretimine etki ederek anemi hastalığına karşı engelleyici rol oynar.

– Kas kasılmalarını ve krampları engelleme görevi yapar.

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük hayatımızda hemen hemen aldığımız her besinde B6 vitamini bulunmaktadır. Besinlerin haricinde takviyelerle de bu ihtiyaç karşılanabilmektedir. Herhangi bir sağlık sıkıntısı bulunmayan kişiler günlük hayatında aldığı besinlerle B6 vitamini ihtiyacını karşılar. Ekstra vitamin takviyesi kullanmalarına gerek kalmaz. Aşağıda belirtilen yiyecekler B6 vitamini açısından zengin besin kaynaklarıdır. Tabi B6 ihtiyacını karşılamak için aşırıya kaçmamak gereklidir. O halde B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?

İçerik  Amnezi nedir? Nasıl tedavi edilir?

– Kırmızı et, tavuk ciğeri ve ton balığı

– Hemen hemen akla gelebilecek bütün baklagiller

– Toz biber, kekik vb çeşitli baharatlar

– Süt ve süt ürünleri

– Ispanak, bezelye ve çeşitli yeşil yapraklı sebzeler

– Fındık, ceviz ve çeşitli sert kabuklu kuruyemişler

– Muz, avokado vb potasyum bakımından zengin meyveler

Listedeki besin kaynakları gördüğünüz gibi günlük hayatımızda zaten vücudumuza aldığımız yiyecek ve içeceklerdir. Yetişkin bir bireyde günlük B6 vitamini ihtiyacı 1,3 miligramdır.

B6 Vitaminin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B6 vitamini eksikliği yaşayan kişilerde bu durum iki faktörle açıklanabilir. Birincisi düzensiz beslenme diğeri ise B6 vitamini içeren besinleri yeteri kadar tüketmemektedir. Çünkü vücudumuz B6 vitaminini depolayamaz. Günlük olarak ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. İhtiyacının karşılanmaması durumunda vücudunuzda birtakım rahatsızlıklar çıkmaya başlar. B6 vitamini eksikliğinin erken belirtileri arasında saç dökülmesi ve ağızda iltihap yer almaktadır. Genel belirtilerine gelecek olursak deri döküntüleri, sürekli hissedilen yorgunluk, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve buna bağlı olarak gelen enfeksiyon hastalıkları, bebeklerde görülen huzursuzluk ve sürekli ağlamalarıdır.

Yukarıda bahsedilen belirtileri her yaşayan bireyin B6 vitamini eksiktir denemez. Başka bir rahatsızlıktan da meydana gelebilir. Söz konusu rahatsızlıklardan birini yaşıyorsanız doktora başvurmalı, kan tahlili yaptırarak vitamin ve mineral eksikliklerinizi görebilirsiniz.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019