Herkes için Bilgi

Lavanta Yağı Nedir? Lavanta Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

04.05.2021
Lavanta Yağı Nedir? Lavanta Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta bitkisinin çiçek kısmından elde edilen lavanta yağı zengin mineral içeriği sayesinde alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Birbirinden farklı faydası ile cilt, saç ve vücut bakımında da tercih edilen bir yağdır. Doğal içeriğe sahip olması tercih edilmesinde oldukça etkilidir. Lavanta yağının doğru kullanımı ile cilt bakımı yapılabilmektedir. Zengin vitamin ve mineral kaynağı olan lavanta yağı uçucu bitkisel yağlardan biridir. Farklı kullanım alternatiflerine sahip olan lavanta yağının kullanım şekli amacına bağlı olarak belirlenmektedir. Şifa kaynağı olarak bilinen lavanta yağı solunum problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kronik bronşit ve farenjit sorununun tedavisi için sıklıkla tercih edilmektedir. Gerek kokusunun rahatlatıcı içeriğe sahip olması gerekse içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde birçok hastalığın tedavisine olanak sağlamaktadır. Bu faydaların görülebilmesi için sabırlı davranmak ve düzenli kullanmak oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Lavanta Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

– Ağrıları Hafifletmektedir

Lavanta bitkisinin çiçeklerinden damıtılarak elde edilen lavanta yağı insan vücuduna önemli faydalar sunabilmektedir. Birçok ağrının hafifletilmesi amacıyla geçmişten günümüze gelen bir yağdır. Lavanta yağı içerisinde bulunan mineraller kasların gevşemesine ve buna bağlı ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Alternatif tıpta lavanta yağı ile ağrılı bölgelere mesaj yapmak oldukça yaygındır. Az miktarda lavanta yağını el ile ısıtılması ardından masaj yapılarak uygulanması ağrı hissinin minimum seviyeye inmesine olanak sağlamaktadır. Bu romatizma ağrıları içinde geçerli olan bir yöntemdir.

– Cilt Problemlerini Giderir

Cilt yüzeyinde oluşan birçok sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemesinin yanı sıra sedef hastaları içinde mucizevi bir etkisi bulunmaktadır. Her cilt tipine uygulanan bilen lavanta yağının kullanım miktarı oldukça önemlidir. Aşırıya kaçmadan yalnızca sorunlu olan bölgeye uygulanması tavsiye edilmektedir. Yara, yanık ve sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Cilt yüzeyindeki renk eşitsizliklerinin çözümü olan lavanta yağı haftada birkaç kez temizlenmiş olan cilde uygulanmalıdır.

– Stresi Azaltmaktadır

Stres ve sıkıntıya iyi gelen yağlardan biridir. Kokusu sayesinde stres hormonlarını azalttığı bilinmektedir. Ev ortamında lavanta kokusu barındırılması stresin önüne geçebilmektedir. Bunun yanı sıra yağın vücuda uygulanması da stresin azaltılmasında etkilidir. Migren ve depresyonun önüne geçtiği bilinen lavanta yağı bileklere sürülerek uygulanabilmektedir.

İçerik  Güneş Kremi ve SPF Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

– Uyumaya Yardımcı Olur

Günümüzde sık karşılaşılan problemlerden biri uyku sorunudur. Uykuya dalamamak veya rahat uyuyamamak oldukça rahatsız edici bir sorundur. Bu sorunun birbirinden farklı sebepleri mevcut olsa da en sık rastlanılanı psikolojik sebeplerdir. Stres ve sıkıntıya bağlı olarak uyumakta sıkıntı çekenler için en etkili yöntemlerden biri lavanta yağıdır. Kokusu kişinin rahatlamasına ve stres hormonlarının azaltılmasına olanak sağlamaktadır.

– Saç Bakımı İçin Kullanılabilir

Saçların kuru ve cansız görüntüsünün giderilmesini sağlayan içeriğe sahiptir. Saç tellerindeki kırıkları onararak saçların hacimli görünmesine yardımcı olmaktadır. Saç yağı olarak kullanılabileceği gibi saç maskesi olarak da kullanılabilmektedir. Saç tellerinin nemlendirilmesine olanak sağladığından elektriklenme ve kuruluk probleminin önüne geçmektedir. Saç bakımında kullanılabilen lavanta yağının faydasının görülebilmesi için düzenli kullanım şarttır. Saç tellerinin onarımı için en az bir aylık düzenli kullanım gereklidir. Lavanta yağı diğer saç bakım ürünleri ile birlikte de kullanılabilmektedir. Daha hızlı fayda görebilmek için şampuan içerisine birkaç damla damlatılması tavsiye edilmektedir. Saç diplerine uygulama sırasında abartıya kaçmamak oldukça önemlidir. Saçın nem dengesinin bozulmaması için haftada bir kez saç diplerine uygulamak yeterlidir.

– Sindirimi Kolaylaştırır

Mide ve bağırsaklarda oluşan sorunların giderilmesi için oldukça etkilidir. Özellikle mide ağrısının en doğal çözümlerinden biri olarak bilinmektedir. Ilık su içerisine damlatılarak tüketilen lavanta yağı mide ağrısının giderilmesine ve sindirimin kolaylaştırılmasına olanak sağlamaktadır. Hazımsızlık ve ishal gibi olumsuz durumların tedavisi amacıyla da kullanılabilmektedir.

– Dudak Bakımında Kullanılır

Dudaklarda görülen çatlak ve kuruluk problemlerinin giderilebilmesi için tavsiye edilmektedir. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılabilen lavanta yağı lipbalm olarak da kullanılabilmektedir. Dudak yüzeyine az miktarda uygulama yapılması bile hızlı bir çözüm olanağı sunmaktadır. Özellikle kış aylarında çok daha sık görülen dudak çatlağı sorununun giderilmesinde hızlı bir sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır. Dudak bakımında günde birkaç kez kullanılabilmektedir. Dudakların nemlendirilerek beslenmesine yardımcı olmaktadır.

İçerik  Kuru Üzüm Nedir? Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

– Vücut Masajında Kullanılabilir

Uçucu yağların vücut için ne kadar faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Geçmişten günümüze sağlık için kullanılan yağlar kan dolaşımını düzenleyebilmektedir. Lavanta yağı kan dolaşımını düzenleyen yağlardan biridir. Bir pamuk yardımıyla vücuda masaj yapılarak uygulanması tavsiye edilen lavanta yağı özellikle hipertansiyon problemi olan hastalar için ideal bir içeriğe sahiptir. Kan dolaşımını dengeleyerek kişinin rahatlamasına olanak sağlamaktadır.

 Lavanta Yağının Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Lavanta yağının birçok farklı kullanım şekli mevcuttur. Tüketilebilen bir yağ olan lavanta yağı ılık su içerisine birkaç damla damlatılarak içilebilmektedir. Baş ağrısı, stres azaltma ve daha iyi uyumak için ılık su içerisine karıştırılan lavanta yağının içilmesi tavsiye edilmektedir. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan stresle başa çıkmanın en doğal yollarından biridir. Günde bir kez su ile karıştırılarak tüketilmesi yeterlidir. Bu aşamada abartıya kaçılmaması oldukça önemlidir. Lavanta yağı aynı zamanda saç bakım yağı olarak da kullanılmaktadır. Kullanım amacına bağlı olarak saç uçlarına uygulanabilmektedir. Saçların daha yumuşak ve canlı görünmesine olanak sağlayan lavanta yağı özellikle nemli saça uygulanması tavsiye edilen bir yağdır.

Vücut yüzeyinde oluşan çatlakların giderilmesi amacıyla kullanılabilen lavanta yağı çatlak olan bölgeye masaj yapılarak uygulanmalıdır. Doğal bir içeriğe sahip olan lavanta yağının cilt yüzeyinde reaksiyon gösterme olasılığı oldukça düşüktür. Buna rağmen kullanım öncesinde cildin bir bölümüne uygulanarak test edilmesi tavsiye edilmektedir. Birbirinden farklı faydaları ile kullananların vazgeçilmezi olan lavanta yağının düzenli kullanımı gözle görülür bir fayda sağlamaktadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019