Herkes için Bilgi

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

27.12.2020
Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Halk arasında sıklıkla duyulan ve şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ölümcül kronik hastalıkların başında gelir. Ülkemizde ve dünyada sık görülen şeker hastalığı, vücudumuzda bulunan pankreas salgı bezlerinin vücut için gerekli olan kapasitede insülin üretememesi veya üretilen hormonun etkin bir şekilde kullanılamaması olarak bilinir. Bu durumda vücutta bulunan şekerin yani glukozun pankreas salgı bezlerinin yeterli insülin üretmemesinden kaynaklanan durumdan dolayı enerjiye dönüşememesi ve kanda birikmesi, beraberinde kan şekerinin yükselmesine sebebiyet verir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Çeşitleri

Diyabet, çeşitleri olan bir hastalıktır ve Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet olarak ikiye ayrılır. Tip 1 diyabet nadir olarak görülse de genelde çok genç yaşlarda başlar. Sıklıkla 30 yaşın altında görülen diyabet tipidir. Bağışıklık sistemi, insülin üreten pankreas salgı bezlerini vücut için bir tehdit olarak görüp saldırması sonucu pankreas beta salgı bezlerinin fonksiyonlarını yitirmesine sebep olur bu da pankreastan salgılanan insülin hormonunun salgılanamamasına ve zamanla tüm yapısal işlevini kaybetmesine yol açar bu da tip 1 diyabete sebebiyet verir. Yani tip 1 diyabet tamamıyla insanın kendi vücudunun bir organı yabancı görüp onu tahrip etmesiyle meydana gelir. Çok hızlı ilerleyen bir biçimde ortaya çıkan bu diyabet, tip 2 diyabete göre daha zorlayıcı bir kronik rahatsızlıktır.

Tip 2 diyabet, genelde 40 yaş ve üzerinde görülen orta yaş diyebileceğimiz kişilerde görülür. Diyabet hastalarının neredeyse %90’ını oluşturan kısım diyabet 2 grubunda yer alır. Tip 1 diyabetten farklı olarak vücudun pankreasın insülin salgılamaya devam etmesi fakat yeterli derecede salgılayamamasıyla seyreden bir tablodur. Salgılanan insülinin az olması ve enerji haline dönüşememesi ile vücuttan atılamaz ve kana karışır. Bu da kan şekerinin yükselmesine yol açar. Tip 1 diyabetin aksine hızlı gelişen bir hastalık değildir hatta yıllarca belirti vermeyerek devam edebilir.

Diyabetin nedeni tam olarak bilinmese de daha çok genetik, ailede sık görülen şeker hastalığı öyküsü, obezite, yaş, stresli yaşam, düzensiz beslenme gibi faktörler söylenebilir. En belirgin nedeni fazla kilolar ve hareketsiz yaşam olduğu söylense de tip 1 diyabete sahip bireylerin normal kiloda olduğu gözlenmiştir. Tip 2 diyabet hastalarının birçoğu ise obezlik seviyesinde kiloludur.

İçerik  Zerdeçal nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri

– Çok fazla su tüketme

– Sık idrara çıkma

– Ağız kuruluğu

– Sürekli açlık hissi

– Hızlı kilo kaybı

– Eller ve ayaklarda karıncalanma

– Açık yaraların kapanmaması

– Daha sık enfeksiyon kapma

Belirtilerin hepsinin kendini aynı anda göstermesi mümkün değildir. Ağır ağır ilerleyen bu hastalıkta belirtilerin tamamı kendini zamanla gösterir. En fazla ağız kuruluğu, sık idrara çıkma ve sürekli açlık hissinin görüldüğü gözlenmiştir. En az 2 belirtiye sahip bireyler uzman kontrolünden geçip tedavi olmaya başlamalıdır. Aksi takdirde birey için geri dönülmez sağlık sorunları doğurabilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tanı ve Tedavisi

Uzman kontrolü dahilinde gerekli tahlil ve tetkikler yapılır. Kişinin açlık kan şekeri (AKŞ) düzenli olarak ölçülür. Normal akş değeri 70 ile 100 mg/dL arası kabul edilir.  100 ile 125 mg/dL arası çıkan açlık kan şekeri ‘’gizli diyabete’’ işarettir. Gizli diyabete sahip bireyler üzerinde yapılan araştırmalara göre en fazla 10 sene içerisinde tip 2 diyabet hastalığına yakalandıkları gözlemlenmiştir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve sık sık kontrol edilmelidir. 126 mg ve üzeri olan açlık kan şekeri ise diyabet hastası olduğunuzu gösterir. Sadece akş ölçerek tam tanı koyulmaz. Bunun yanında birçok kan tahlili, şeker yükleme testi ve tokluk kan şekerinin araştırması yapıldıktan sonra uzman tarafından kesin tanı konur.

Tedavi yöntemleri ise hastalığın tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tip 1 diyabette doktor kontrolünde insülin tedavisi ve diyet uygulanır. Verilen diyet doktorun vermiş olduğu insülin düzeyine göre ayarlanır. Tip 2 diyabette ise ilk etapta diyet ve egzersizle beraber insülin hormonunun salgılanmasını arttıracak tıbbi ilaçlar tercih edilir. Tip 2 diyabet hastalarının isteğine göre metabolik cerrahi denen ameliyat yöntemi uygulanabilir ve kişi büyük oranda diyabet hastalığından kurtulabilir. Bunun yanında diyabetin getirmiş olduğu obezite, c hipertansiyon gibi sağlık problemlerinden de kurtulması amaçlanır.

İçerik  Sessiz Katil: Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Tedaviye başlamış ve devam ettiriyor olan bireyler kontrolü elden bırakmamalıdır. Aksi takdirde kontrol edilemeyen diyabet hastalığı böbrek tahribine, göz kuruluğuna ve en çok da sinir tahribine sebep olarak birçok sağlık problemine yol açar. Bu yüzden uzmanın tavsiye ettiği tedavi kapsamında verilen ilaç ve diyet uygulamalarına özen gösterilmesi, kontrollerin aksatılmaması gerekir. Bunun yanında ailesinde şeker hastalığı öyküsü olan bireyler de her 6 ayda bir doktor kontrolünden geçmelidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019