Herkes için Bilgi

Hijyen Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

09.05.2020
Hijyen Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Hijyen Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Bazı işletme sahipleri ve çalışanlardan istenilen belgelerden biri de hijyen belgesidir. Peki son dönemlerde hayatımıza giren hijyen belgesi nedir? Ne işi yarar bu hijyen belgesi? Bu sayfamızda hijyen belgesi ne demek? Hijyen belgesinin nasıl alındığını ve nereye başvurulacağını ayrıca kimler hijyen belgesi almak zorunda bütün bunları öğreneceğiz.

Fırınlar, restoranlar, cafeler, oteller, pansiyonlar, gıda üretimi, dağıtımı ve servisi yapan bütün sektörler başta olmak üzere berber ve kuaförler, hamam, sauna, havuz gibi insanla temas gerektiren işletmelerde çalışanların, daha doğrusu hemen hemen her kesimden çalışan ve işletmecilerin alması zorunlu olan hijyen belgesi ne demek?

Hijyen sertifikası neye yarar? Nereden alınır? Hijyen belgesi eğitimi nasıl alınır? Hijyen belgesi almak için nereye başvurulur? Hangi kurumdan alınır? Hijyen belgesi almamanın cezası var mı? Kimler hijyen belgesi almak zorunda? Hijyen belgesi bulundurmak şart mı? Olmazsa ne olur? Cezası ne kadar?

Bütün bu soruları tek tek cevaplandırmaya çalışacağız. Hijyen belgesi nedir? Ne demektir? Bu sayfamızda detaylı olarak öğrenmeye çalışacağız.

Hijyen Belgesi Nedir?

Hijyen belgesi, 2013 yılında hayatımıza giren bir uygulamadır. Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde ülkemizde de yürürlüğe girmiştir. Başta gıda üretimi yapan işlerde olmak üzere daha birçok sektörde çalışanlar, hijyen belgesi almak zorundadır.

Hijyen Belgesi ne demek?

5 temmuz 2013 tarihinde “Hijyen Eğitim Yönetmeliği” kapsamında yürürlüğe giren, gıda ve insan ile teması gerektiren işlerde çalışanların alması gereken, belirli kurumlar tarafından verilen “Hijyen Eğitimi” programına katılanlara verilen belgedir.

Eski adı “Portör Muayenesi” olarak geçse de hijyen belgesinin kapsamı portör muayenesine göre çok fazla genişletilmiştir. İnsan sağlığına zarar verebilecek, riskli ortamlarda hijyen bakımından alınması gereken tedbirleri uygulamalı olarak anlatılan hijyen eğitimi sonrasında verilen belgeye hijyen belgesi denir.

İçerik  Nikotin Nedir? Nikotin Nelerde Bulunur ve Etkileri Nelerdir?

Hijyen belgesi, diğer adı ile hijyen sertifikası bulundurma zorunluluğu bulunan işletmelerde hijyen belgesi almamanın cezası vardır.

Hijyen Belgesi Almamanın Cezası Ne Kadar?

İlgili kurumlar tarafından yapılacak denetimler sonucu Hijyen Eğitimi Sertifikası (Hijyen Belgesi/Sertifikası) olmayan personel çalıştıran işletmelere 250 TL ile 1000 TL arası ceza kesilebilmektedir.

Cezanın miktarı, işletmenin hizmet verdiği sektöre ve hijyen denetimi esnasındaki genel durumuna göre değişebilir. Denetimi yapan kurumlar Sağlık Bakanlığı’na bağlı müdürlükler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ve ALO 174 olarak bilinen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı kurumlardır.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır? 

Hijyen eğitimi ve eğitim sonrası verilen hijyen belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilir.

Nereye Başvurulur?

Hijyen belgesi almak için ilk önce başvuru yapmak gerekir. Ya da ilgili kurum size hijyen eğitimi açıldığını, başvuru yapmanız gerektiğini bildirir. Fakat işi garantiye almak için hijyen sertifikası eksik personellerin bizzat başvuru yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Başvurular, en yakın Halk Eğitim Merkezleri veya Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlükleri üzerinden yapılır. Başvuru yapılan yerler, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün açtığı hijyen belgesi eğitimi kursu açılır açılmaz sizi bilgilendirir. Açılan kursa katılmanız istenir.

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Açılan hijyen belgesi eğitimi kursuna iştirak edildikten sonra eğitim sonunda yapılan sınavdan yeterli puanı alanlar hijyen belgesi almaya hak kazanır. Hijyen belgesi nasıl alınır? Cevabı için izlenecek adımlar bu şekildedir.

Eğitim Kaç Saat Sürüyor?

Eğitim süresi genellikle 8 saattir.

Hijyen Sertifikası İçin Eğitim Konuları:

Eğitim süresi boyunca hijyenle ilgili teorik bilgiler verilir. Hijyenin önemi, hijyen kurallarına dikkat edilmezse karşılaşılabilecek sağlık sorunları hakkında değerlendirmeler yapılır.

İçerik  Antidepresan Nedir? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hijyen kurallarına dikkat etmenin öneminden bahsedilir. Dikkat edilmediği taktirde karşılaşılabilecek virüs, mikrop, bakteri, parazit bu bunların sonucunda oluşan enfeksiyona bağlı hastalıklar hakkında bilgilendirmeler yapılır. Çalışanların kendi iş kollarına göre alması gereken önlemlerle ilgili konular anlatılır.

Eğitim sonu yapılan hijyen belgesi sınav soruları, bu başlıklar altında yer alan sorulardan oluşur.

Ücreti Ne Kadar?

Belge çıkartmak için cüzi miktarda ücret ödemek gerekebiliyor. Fakat bu tutar şirket adına fatura kesilerek iş yerinden fatura karşılığında alınabilir. 2019 yılı verilerine göre hijyen belgesi fiyatı 50 TL civarında seyrediyor.

Kaç Yıl Geçerli?

Belgenin geçerlilik süresi 5 yıl olarak kabul edilir. Her 5 yılda bir hijyen sertifikasını yenilemek gerekir. Yenileme işlemi de yeni belge çıkartma işlemi gibi yapılır.

Hijyen Belgesi Alma Zorunluluğu Olan Sektörler

Hijyen belgesi, bir diğer adı ile hijyen sertifikası nedir tanımını yaparken gıda ve insanlarla temas halinde bulunan meslekler için alınması gereken bir belgedir diye tanımlamıştık.

Dolayısı ile hijyen sertifikası zorunluluğu bulunan sektörler bu tarz yerlerde çalışan kişiler ve bu tür yerleri işleten işletmeciler için geçerlidir.

Bu sektörleri saymaya kalksak başa çıkamayız. Bu yüzden en çok ihtiyaç duyulan sektörlerden bir kaçına örnek verelim. Dediğimiz gibi hijyen belgesi alma zorunluluğunda olan sektörler çok daha fazladır.

Çalışanlar için hijyen belgesi sahibi olma zorunluluğu bulunuyorsa, iş yeri tarafından işe giriş belgeleri için gerekli olduğu tarafınıza tebliğ edilir.

İşletmeciler açısından bu belgeye sahip olmak zorunda kalınan bir sektörde iş yapılacaksa yine iş yeri açmak için gerekli evraklar listesinde hijyen belgesi de eklenecektir.

Hijyen sertifikası olması gereken belli başlı bazı sektörlere örnek verecek olursak,

– Otel, pansiyon, misafirhane, öğrenci yurtları, konuk evi gibi konaklama yerleri

İçerik  Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirti ve Tedavileri Nedir?

– Fırınlar

– Pastaneler

– Kafe, Bar, Meyhane tarzı yerler

– Su, mineral su (maden suyu) meyve suyu, süt, kola gibi içecek üretimi yapan tesisler

– Restoranlar

– Her türlü gıda üretimi yapan fabrikalar, tesisler

– Gıda taşımacılığı yapan nakliye şirketleri

– Temizlik hizmeti veren temizlik şirketleri

– Berberler, Kuaförler

– Hamam, Sauna, Spa, Güzellik merkezi işleten kişiler ve çalışanlar

– Havuz görevlileri

– Garsonlar, Aşçılar, Yemek pişiren ve servisini yapan kişiler

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019