Herkes için Bilgi

Opioid (Opiat) Nedir? Opioid Bağımlılığının Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

16.05.2020
Opioid (Opiat) Nedir? Opioid Bağımlılığının Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Opioid (Opiat) Nedir? Ne İşe Yarar?

Opioid; afyon, afyondan (Latince ismi, papaver somniferum) elde edilen doğal veya yarı sentetik kimyasal maddeler için kullanılan bir terimdir. Örneğin; morfin doğal bir maddeyken, diamorfin / eroin yarı sentetik, metadon – petidin ise sentetik maddelerdir. Bir nevi afyon olan opium, opioidin ana maddesidir.

Opiodlerin en belirgin özelliği, beynin bazı bölgelerini etkileyerek ağrı kesici özellik göstermeleridir. Vücudun uyuşukluğuna sebep olur. Beynin solunum merkezinin baskılanmasına yüzeysel – yavaş nefes alınmasına sebebiyet verir.

Opioid Bağımlılığı Nedir?

Bir maddeye olan bağımlılığı ifade etmektedir.  Bir maddeyi kullanan herkes bağımlı olabilir. Kişinin yaşamında evliliği sorunlu olabilir, çocukluk dönemine ait ihmal, istismar gibi travmatik yaşantılar, kendini ifade edemeyen, baskılanmış kişilikler kişinin karşılaşabileceği risk faktörleri olabilir. Ancak bu risk faktörlerine karşı kişi asla maddeyi kullanmamalıdır.  Kişinin bir kere kullanmasıyla beraber bağımlılık hali başlayabilir. Burada asıl soru, ‘keyif veren kimyasalların beyni ne şekilde etkilediği’ olmalıdır. Bir maddenin zararını bilmek bu maddeden uzak durulmasını sağlamaz. Şöyle ki, sigaranın tüm zararlarını doktorlar tam anlamıyla bilmesine rağmen, en fazla içen grup doktorlardır.

Bağımlılık alışkanlığı olan madde türüne, kullanım sıklığı, miktarı, maddenin saflık durumuna göre değişecektir. Dolayısıyla bağımlılık durumunun ne kadar zaman süre sonra oluşacağına dair net bilgi söylenilmesi mümkün değildir.

Opioid Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Haz verici her aktivite bağımlılık yapabilmektedir. Beyinde dopamin denilen ve bizim sağlıklı, rahat ve huzurlu olmamızı sağlayan bir madde bulunmaktadır. Her haz verici alışkanlık yapılmaya başlandığında, beynimizde dopamin salgılanmakta ve beynimizde kodlama olmaktadır. Kişinin maddeyi ilk aldığında salgılanan dopamin miktarı, takip eden alımlarında aynı derecede salgılanmaz. Kişi normal hayatını devam ettirebilmek için mecburen madde alımına devam etmek zorunda kalacaktır. Yani kişinin aynı hazzı alabilmesi için gittikçe artan miktarda maddeyi alması gerekecektir.

İçerik  Liposuction Nedir? Liposuction Kimlere Yapılır?

Madde bağımlısı kişi, maddenin kontrolünün kendi elinde olduğunu zanneder. Ancak bırakmak istediklerinde, bağımlısı oldukları maddenin yoksunluğunda davranışlar değişmeye başlayacaktır. Kişi maddeye alıştıktan sonra, madde bağımlılığını bırakmak istemesi durumunda sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk hali ve iştahta değişiklik meydana gelecektir. Gece uyanmaya başlayacak, uyku kalitesi bozulacak ve panik nöbetleri artacaktır.

Opiodlerin Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Madde bağımlısı kişi haz veren maddeyi hayatından uzaklaştırdığında dopamin seviyesinin düşmesinden dolayı bir boşluk hissi yaşayacaktır. Bağımlılıkla birlikte beynin bazı bölümlerinde nerokimyasal değişiklikler meydana gelmektedir. Normalde insanda ‘zararlı olan bir şeyi algıladığı zaman onu durduran bir sistem vardır. Ancak bağımlı olan kişi, maddenin zararını bilmesine rağmen maddeyi kullanmaya devam edecektir.

Ölüm, madde bağımlılığı yaşayan insanların içinde bulunduğu durumu tarifte daha aşağı kalır diyebiliriz. En başta ailesiyle ve işiyle yaşadığı problemler, onun toplumdan dışlanmasına, yalnızlaşmasına neden olur. Tüm maddeler beyne, vücuda ve ruha zarar vermektedir. Herhangi bir madde veya davranışa bağımlı olan kişi, ilk olarak biyolojik sağlığını kaybedecektir. Madde bağımlılığın ileri safhalarında çevrenizdeki kişilere karşı kırıcı olduğunuzdan sevdiklerini kaybedeceklerdir.

Madde bağımlılarının beyni sünger gibi olmuştur. Madde alımını kesmiş kişilerin çekilen beyin görüntülerinde halen süngerimsi yapı görülmeye devam etmektedir.

Opioid Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Alkol, eroin, esrar grubu psikotrop maddeler kişinin davranışlarını değiştirmektedir. Bağımlılığın birinci ayağı maddenin kendisi, ikinci ayağı kişilik yapısıdır. Alkol ve madde bağımlılığının üçüncü ayağı ise, kişinin bulunduğu bağımlılık alt kültürüdür.  Bağımlılığın tedavisini ele alırken bu üç boyutun birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Bu tür durumlar yaşayan kişilerin mutlaka profesyonel yardım alması gerekir. Çünkü bağımlılık durumu bir tedavi ile giderilebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019