Herkes için Bilgi

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

26.02.2019
Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

İnsanlar bazen eğlenmek, bazen de duygularını ifade etmek için müzik dinleme ihtiyacı hissederler. Fakat müzik dinlemek bunların yanında insan sağlığı da faydalıdır. Her gün işe giderken kulaklık takıp müzik dinleyenler ya da akşamları eve geldiğinde herhangi bir müzik aleti çalarak rahatlayan insanlar daha pozitiftir. Güncel araştırma sonuçlarıyla birlikte müzik dinlemenin sağlığa olan faydaları, net bir şekilde ortaya konulmuştur.

Müzik Dinlemenin İnsan Sağlığına Faydaları

Müzik dinlemenin faydaları arasında kalp sağlığı başta gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre müzik ve kalp sağlığı arasında yakın bir ilişki vardır. Kişinin, kendisini neşelendirecek müzikleri dinlemesi, kan damarlarına daha fazla kan akışı sağlamaktadır.

Hafızaya İyi Gelir

Araştırmacılara göre, müzik dersi alan çocukların beyin gelişiminin daha olumlu olduğunu gözlenmiştir. Küçük yaşlardan başlayarak müzik dersi alan kişilerin, kelimeleri hatırlama konusunda daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle müzik dinlemenin hafızaya iyi geldiği bilinmektedir.

Felç Tedavisini Kolaylaştırır

Müzik dinlemek felç tedavisini ciddi oranda kolaylaştırmaktadır. Felçten sonra kişinin beğendiğini müzik tarzlarını dinlemesi, tedaviye olumlu anlamda katkı sağlamaktadır.

Trafikte Öfkeyi Azaltabilir

Müzik dinlemenin faydaları arasında stres kontrolü de yer almaktadır. Trafikte herhangi bir sürücü yolunuza çıktığında ya da sonu gelmez bir trafiğin içinde kaldığınızda sinirlerinize hâkim olamıyorsanız, sakin bir şarkı dinlemeniz kendinizi daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir.

Spor Yaparken Performansınızı Arttırır

Müzik dinlemenin etkileri spor yaparken de kendini gösterir. Spor yapmaya müzik eşliğinde başladığınızda muhteşem bir ahenk oluşur. Yapılan araştırmalar, tempolu müziklerin sporcularda stresi azalttığı yönündedir. Güncel eğitim haberleri arasında, spor yapmak amacı ile kursa katılanların bunu müzik eşliğinde yapmalarının kendilerini çok daha mutlu ettiği de yer almaktadır.

Obezitenin Önlenmesinde Etkilidir

Kişinin zayıflamak için yaptığı diyet ya da yememesi gereken gıdalar, yapması gereken aktivitelerin müzik aracılığı ile bilinçaltına işlenmesi ve bu sayede kilo kontrolünün yapılabilmesi de müzik dinlemenin sağlığa olan faydaları arasındadır. Öte yandan, yemek yerken dinlenen sakin müziklerin kişinin daha az ve daha yavaş yemesine yol açarak kilo almayı önlediği de belirlenmiştir.

İçerik  Kortizon Nedir? Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Prematüre Bebeklerin Hayata Tutunmasına Yardımcı Olur

Müzik dinlemenin etkileri prematüre bebekler üzerinde de olumlu olmuştur. Erken doğmuş olan bebeğe anne karnında olduğunu hissettirecek ninniler dinletilmesinin, bebeklerin kalp atışlarını düzenlediği görülmüştür.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019