Herkes için Bilgi

Kudret Narı Nedir? Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

16.05.2021
Kudret Narı Nedir? Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

 Kudret Narı Nedir?

Faydaları ve mucizeleri saymakla bitmeyen kudret narını duymuşsunuzdur. Peki kudret narı bitkisinin ismi gibi kendisinin de ne kadar kudretli olduğu hakkında bir bilginiz var mı?

Çoğunlukla Asya, Uzak Doğu, Afrika ve Amerika’da yetişen kudret narını ülkemizde yetiştirmemiz de mümkündür. Genelde Bursa ve Yalova’da yetiştirilen kudret narı farklı yerlerde de yetiştirilebilir. Yüzyıllardır şifa bulmak amacıyla kullanılan kudret narının yapısında bol miktarda A vitamini ve B1, B2, C vitaminleri bulunur. Ayrıca kalsiyum, fosfor, bakır, demir ve potasyum açısından da zengin olan kudret narı, acımsı ve yeşil renkli bir bitkidir. Kudret narı içinde bulunan vitaminler gereği birçok hastalığa şifa kaynağı olmuştur. Aslında kudret narı için bir meyvedir denilebilir. Acı bir tada sahip olan kudret narını tüketirken tatlandırmak adına bal ya da bazı meyvelerden faydalanılabilir.Ayrıca zencefil de kudret narının acı tadını baskılayacaktır. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde diyet konusunda yardımcıdır ve ıspanaktan iki kat daha fazla kalsiyum, deta karoten içerir. Kudret narı yüksek oranda potasyum miktarı içermesinden dolayı en az muz kadar değerlidir.

Kudret Narının Şifa Olduğu Hastalıklar

Polypeptide-p ya da  p-insülin adı verilen ve kan şekerini dengelemek ile yükümlü bileşimler kudret narının yapısında bulunur. Şeker hastalarının düzenli şekilde kudret narı tüketmeleri halinde kan şekeri düzeyi bu hastalarda önemli oranda düşmektedir.

Kudret narı bitkisi kötü kolesterol üzerinde de etkisi yüksek olan bir mucizedir. Anti-inflamatuar etkiye sahip olan kudret narı kalp krizi ve inme riskini büyük oranda azaltır. Vücutta oluşan fazla sodyumu da emerek azaltır ve kan basıncını korur. İçeriğinde yer alan demir ve folik asit sayesinde de kalbi zırh gibi korur. Her gün bir bardak kudret narı tüketildiği zaman alkolün karaciğer üzerinde yarattığı hasarlar ortadan kalkar. Bağırsakları temizleme görevi de olan kudret narı karaciğer sorunlarını iyileştirmek ile kalmaz mesane işlevini düzenleme konusunda da büyük katkı sağlar. Bir hafta düzenli şekilde tüketilen kudret narı hissedilir sonuçlar meydana getirir.

İçerik  Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirti ve Tedavileri Nedir?

Kudret narının bir diğer önemli faydası da virüs ve bakterilerle mücadele etmesidir. Yaprakları ya da meyvesi suda kaynatılarak tüketildiği zaman bağışıklık sistemi güçlenir ve enfeksiyonlara karşı savaş açar. Her derde deva olan kudret narının suyu anti mikrobiyal ve antioksidan özellikler taşır. Eğer kan ile ilgili hastalıklar mevcutsa iyileştirme etkisi yapar, kan dolaşımını da düzenler ve toksinlerin  temizlenmesi konusunda faydalıdır.

Kudret narı solunum problemleri ve kabızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi problemlerde hint fesleğeni’nin yaprakları ile birlikte macun yapılarak tüketilir. Tatlandırmak amacıyla bir miktar bal ilavesi de yapılabilir. İçeriğinde yer alan lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırma ve hazımsızlığı önleyerek kabızlığı giderme konusunda faydalıdır.

Sahip olduğu özellikler ile tam bir şifa deposu olan kudret narı kanserin baş düşmanıdır. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde hem kanseri tedavi edici hem de önleyici etkilere sahiptir. Kanser hücrelerinin çoğalmasına müsaade etmeyen kudret narının bu faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Kudret Narı Deyip Geçmeyin!

Düzenli şekilde kudret narı suyu tüketen kişilerin vücudu daha dayanıklı hale gelir, enerjisi yükselir ve uyku düzeninde de iyileşmeler meydana gelir. Saç sorunlarında gerçek bir mucize arıyorsanız kudret narı mükemmel bir ilaçtır. Saçlarınızın parlak görünmesi, dökülmemesi ya da erken beyazlamaması için, kepek ve saçlarda meydana gelen kırıklar için, kuru ve kaşınan saç derisi için, zor taranan ve yağlı olan saçlar için kudret narından faydalanabilirsiniz.

Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler için de çözüm sunan kudret narı bitkisinin karbonhidrat, yağ ve kalorisi düşük miktardadır. Tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir ve böylece kilo vermeye de destek sağlar. Ayrıca karın bölgesindeki yağların parçalanmasına yardım ederek yağ hücre oluşumlarının çoğalmasına da engel olur. Bu şekilde obezite tedavisinde de önemli yer tutar. Cilt için de pek çok kozmetik ürününden daha fazla fayda sağlayan kudret narının faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Kudret narı suyu cildin erken yaşlanmasını önler ve kırışıklıkları azaltır. Sahip olduğu A, C vitaminleri de antioksidan etkisini arttırır. Çoğu kişinin muzdarip olduğu sivilceleri azaltır, sedef ve egzama hastalıklarının tedavisine yardım eder, zararlı UV ışınlarına karşı cildi korur. İçeriğinde bulunan A, C vitaminleri ve Biotin, Çinko ile cildin daha parlak görünmesini sağlar.

İçerik  Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Kudret narını muhafaza ederken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu değerli bitkinin saklandığı ortam kuru, serin ve karanlık olmalıdır. Buzdolabında 1 haftaya kadar tazeliğini koruyabilen bir bitkidir. Yıkamadan buzdolabına koyulan meyvesi de buzdolabının sebze bölümünde 1 hafta bekletilebilir.

Kudret Narı Hazırlama Yöntemleri

Kudret narı hazırlanmadan önce iyice yıkanmalıdır. Tuzlu suda kaynatarak ya da tuzlu ve baharatlı karışımlar ile marine ederek güneşte bekleme yoluyla acı tadının azalmasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer yol da yoğurt içinde bekleterek acı tadının azalmasını sağlamaktır. Kudret narı hazırlanışı için ihtiyacınız olan şeyler; 2-3 adet kudret narı ve 1 adet limondur. İyice yıkanan ve çekirdekleri temizlenen kudret narı minik parçalara bölünür. Üzerine su, tuz ve zerdeçal eklenerek bu şekilde 15-20 dakika beklenir. Daha sonra su dökülür ve bekletilen kudret narına su ilavesi yapılarak blenderdan geçirilir. Acılığının gitmesi için karışım süzülür ve içerisine limon sıkılır. İşte kudret narınız tüketmeniz için hazır!

Bir diğer yöntem de kudret narının zeytinyağı ile olan birlikteliğinden meydana gelir. Olgunlaşmış olan 1 adet kudret narı iyice yıkanır ve çekirdekleri çıkartıldıktan sonra ufak ufak doğranır. Uygun büyüklükte bir kavanoza koyularak üzerine halis zeytinyağı ilave edilir. 10 gün süre ile bekletilen bu karışım tüketilmeye hazır hale gelir. Ancak ne kadar fazla bekletilirse o kadar etkili olacaktır. Kudret narı bitkisi yara, yanık, kesik gibi durumlara oldukça etkilidir. Bir yaralanma meydana geldiği zaman hemen uygulamak gerekir. Ayrıca her gün 1 kaşık kudret narı tüketilmesiyle birlikte mide problemlerinizde gözle görülür şekilde azalma olması beklenir bir durumdur.

Kudret Narının Zararı Var Mıdır?

Eğer kudret narı bitkisi uzun süreli ve fazla miktarda tüketilirse tehlikeli ve ciddi boyutta problemlere yol açabilir. Kalp ritminde düzensizlik, karında ağrı ya da ishal, çekirdeklerinin çok fazla yutulması halinde de şiddetli bağ ağrısı, ateş ve hatta komaya bile sebebiyet verebilir. Bu nedenle kullanımı sırasında aşırıya kaçılmamalıdır. Kudret narını hamilelerin kullanması kesinlikle yanlıştır. Çünkü bu bitki hamile kadınlarda kasılmalara, kanamaya ve düşüğe varabilecek kadar risklere sebep olabilir. Emziren kadınlar için de tüketimi tavsiye edilmez.

İçerik  Beta Glukan Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çocuğunuza kudret narı vermeden evvel bir doktora danışmanızda fayda olacaktır. Çünkü bazı çocuklarda kudret narının çekirdekleri üzerindeki kaplamalar alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Eğer kan seviyesini düşüren ilaçlar kullanılıyorsa kudret narı tüketimi sakıncalıdır. Çünkü kudret narı, kullandığınız ilaçların etkisini daha da arttırarak kan şekerinizin çok tehlikeli şekilde düşmesine sebep olabilir. Kanser tedavisi sürecinde kemoterapi alınıyorsa o noktada da ilaçlarda etkileşim yapabileceğinden kullanımı öncesi doktora danışılmalıdır. Uzun süreli kullanıldığı takdirde kudret narı enzimleri yükselterek ateroskleroz yani damar sertliğine sebep olabilir. Kudret narı birçok hastalığa şifa ve fayda sağladığı gibi aşırı şekilde tüketimesi de vücutta aniden komplikasyonların meydana gelmesine neden olabileceğinden dikkatli olunmalı ve kullanmadan önce tedbir amaçlı doktora danışılmalıdır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019