Herkes için Bilgi

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

15.05.2021
Meme Kanseri Nedir? Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme kanallarındaki hücreler duvarlarında büyüyen kötü huylu bir tümördür. Hücreler, özellikle hormonal olmak üzere çeşitli etkiler altında, vücudun düzenleyici mekanizmalarından kaçarak alışılmadık bir şekilde çoğalırlar. Önce memede bir kitle oluştururlar, sonra bazen bu organın dışına çıkarak metastaz oluştururlar. vakaların %95’inden fazlasında meme kanseri, meme bezi dokusu etrafında ya da içinde gelişir.

Meme kanseri türleri kendi içinde iki bölümde sınıflandırılır. Bunlar:

İn situ duktal karsinom:

Türkiye’de genelde göğüs kanserinin ilk evreleri olarak tanımlanır. Halk arasında “iyi huylu” ya da “zararsız kitle” olarak bilinir çünkü hücreler diğer organlara yayılmamış hala kanalların içindedir. Bu kanser türü genellikle yayılmacı bir kitle oluşturmaz. Tipik olarak rutin tarama sırasında, bir mamogram aracılığıyla keşfedilir ve bazen kan veya berrak sıvı boşalması şeklinde kendini gösterir.

İnvaziv karsinom:

Bu evrede kanser hücreleri kanalın duvarından geçerek komşu dokuya girmiştir. Halk arasında “kötü huylu” olarak adlandırılır. İnvazif tümörler, lenf ve kan damarları yoluyla lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılma yeteneğine sahiptir. En sık etkilenen lenf düğümleri, ilgili memenin yan tarafında koltuk altı seviyesinde bulunur.

Esasen kanser olmayan, daha çok meme kanseri riskinin arttığının göstergeleri olan başka lezyon türleri de vardır. Daha sonra, bazen analiz için göğsün küçük bir bölgesinin cerrahi veya radyolojik olarak tetkik edilmesinden sonra, her iki memenin dikkatle izlenmesi önerilir.

Meme kanserlerinde en önemli etken, büyüklüğü ve çeşitlilikleridir. Bir kadında teşhis edilen meme kanseri; kansere neden olan kitlenin büyüklüğü veya kitleyi oluşturan hücrelerin çalışma biçimi, konumu gibi çeşitli parametrelerle kategorize edilir. Her kadın meme kanseri evrelerini ve süreçlerini farklı yaşar. Bu sebeple doktorlar, her hastaya kendi durumuna göre uyarlanmış bir tedavi sunar.

Meme Kanserinin Risk Faktörleri

Meme kanserinin nedenlerine dair yeterli düzeyde bulgu yoktur. Çalışmalar, kanıtlanmış bir neden olmaksızın, bazı risk faktörlerini vurguladı. Bu faktörler arasında, erken ergenlik, geç menopoz, menopoz sonrası hormon değişimi gibi özellikle yaş veya hormonal nedenlere dikkat çekiyor. Bunun aksine bazı çalışmalar ise özellikle genç yaştaki gebelikler ve emzirme, meme kanseri gelişme riskini azalttığını söylemektedir.

İçerik  Çağımızın Hastalığı: Parkinson

Ayrıca meme kanserinin bir kısmının genetik veya ailevi faktörlerle bağlantılı olduğunu da biliyoruz. Bu bazen, aynı ailedeki bir kadının meme kanseri olduğu (özellikle genç yaşta) veya aynı aileden birkaç kişinin meme veya yumurtalık kanseri olduğu durumdur. Bu durumlarda bir onkoloji uzmanına danışmak hayati önem taşıyabilir.

Hastalığın risk faktörlerini daha iyi anlamak için çalışmalar dünya çapında devam etmektedir.

Meme Kanseri Sık Görülür Mü?

Meme kanseri, Batı ülkelerinde yaşayan kadınlarda çok sık görülür. İsviçre’de her sekiz kadından biri yaşamı boyunca mutlaka meme kanserine yakalanıyor ve her yıl 6.000’den fazla yeni vaka teşhis ediliyor.

Bu kanser türü her yaştan kadını etkiler, ancak bu, farklı oranlarda sirayet eder: Meme kanserlerinin neredeyse yarısı 50 ila 69 yaşları arasında teşhis edilir. Tüm hastaların%20’si 50 yaşın altındadır.

Meme Kanserinin Belirtileri Nedir?

Hastalığın erken evrelerinde meme kanseri semptomlara neden olmadan gelişebilir. İlk klinik belirtiler, tümörün dokunarak hissedilecek kadar büyük olduğunda veya kanser hücreleri yakın dokulara yayıldığında ortaya çıkar.

Meme kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır:

– memede sert bir yumru

– koltuk altında bir kitle

– memenin boyutunda veya şeklinde meydana gelen değişiklikler.

– meme uçlarının ve göğüs çevresinin görünümündeki değişiklikler.

– meme uçlarında meydana gelen akıntılar.

Bu belirtiler aynı zamanda diğer sağlık sorunlarının bir tezahürü olabilir. Sadece ek muayeneler kesin bir teşhis koymayı mümkün kılar.

Meme Kanseri Taraması Nedir?

Meme kanseri taraması, görünüşte sağlıklı olan ve henüz semptom üretmemiş bir kişide meme kanseri belirtilerini aramaktır. Amaç, bir tümörü çok erken bir aşamada tespit etmektir. Bu, tedaviyi kolaylaştırmak ve vücudun başka bir yerinde büyümesini ve yayılmasını önlemek içindir.

İçerik  Sessiz Katil: Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Meme kanseri sonuç olarak bir kanserdir ve diğer kanserlerde olduğu erken teşhis önemlidir. Erken teşhis sayesinde meme kanserlerinin yarısı 2 cm’den küçük ölçülerinde tespit edilir. Bu tespit seviyesi, çok yüksek kür oranlarına ulaşır ve bazen ağır tedavilere olan ihtiyacı azaltır.

İki tür tarama vardır:

– meme kanseri şüphesine bağlı olan bireysel tarama

– 50 yaşından itibaren tüm kadınlar için olan sistematik tarama

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019