Herkes için Bilgi

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

11.05.2020
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil Çayın Tarihi

Efsaneye göre, çay MÖ yaklaşık 3.000 bin yıllık bir Çinli kahraman tarafından keşfedildi. Suyu kaynatma için kaynattığı bir kazanla şifalı otlar bulmak için seyahat etti ve çay yaprakları kazara kazanın içine düştü. İçki canlılığı uyandırdı ve çay yavaş yavaş tüm Asya’ya yayıldı. Başlangıçta sadece ilaç olarak kullanıldı, ancak zamanla çay törenleri zevk için yapıldı. Yeni çeşitler ve egzotik çay işleme yöntemleri geliştirildi – örneğin, yapraklar pirinçle kızartıldı. Bazı ülkelerde sadece yeşil çay içmekle kalmaz, aynı zamanda yerler: salata yap, turşu yap.

İçeceğin 17. yüzyılda getirildiği Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den sonra çay tüketiminde dördüncü sırada yer alıyor.

Yeşil çay, işlemesi minimal olduğundan faydalı özelliklerinin çoğunu korur. Yapraklar toplanır, kurutulur, bükülür ve siyah çay aşamasına getirilmeden oksidasyon sürecini hızlı bir şekilde durdurur.

Yeşil Çayın Faydaları

Çay birçok yararlı madde içerir. Yeşil çayın en ünlü özelliği antioksidandır. Bu nedenle, tüm vücudu etkiler. Düzenli kullanım cilt durumunu ve refahını artırır.

Soğuk algınlığı ve genel halsizlik ile yeşil çay toksinlerin giderilmesine yardımcı olur ve metabolizmayı geliştirir. Çay ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve hastalığın seyrini kolaylaştırır. Yeşil çay güç verir, uyuşukluk ve depresyonla savaşır, uyuşukluğu azaltır. Bu nedenle, sabahları içmek çok faydalıdır. Çaydaki florür ve iyot, ağır metal tuzlarının giderilmesine yardımcı olur.
İçeceğin diüretik etkisi, şişliği hafifletmeye ve genitoüriner sistem hastalıklarının seyrini kolaylaştırarak vücuttan “fazla” suyu çıkarmaya yardımcı olur.

Yeşil çay, kalp ve kan damarları için de iyidir. Az miktarda, hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını düşürür ve ayrıca ateroskleroz riskini azaltır ve kan damarlarının duvarlarının esnekliğini arttırır.

Tıpta Yeşil Çay Kullanımı

Yeşil çayın faydaları uzun zamandır tıpta resmen tanınmıştır. Örneğin, bir radyasyon terapisi çalışması, prosedürden yarım saat önce yeşil çaydan polipherollerin eklenmesinin etkinliğini büyük ölçüde azalttığını buldu. Bundan sonra yeşil çayın vücudun çeşitli radyasyona karşı direncini arttırdığı ve yaşlanmanın nedenlerinden biri olan serbest radikalleri bağladığı anlaşılmaktadır. Yeşil çaydaki maddelerin kanser hücreleri üzerindeki karmaşık etkisi kanıtlanmıştır. Büyümelerini yavaşlatır ve malign hücrelerin tahrip olmasına katkıda bulunur. Bununla birlikte, yeşil çay ekstraktına dayanan ilaçlar henüz oluşturulmamıştır; çalışmalar yeterince uzun süredir yapılmamıştır. Özü diğer ilaçlara eklenirken.

İçerik  A Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? A Vitaminine Dair Her Şey

Yüksek tansiyonu ve kalp hastalığı olan hastalar, yeşil çay ekstraktı ile biyolojik olarak aktif katkı maddeleri gıdaya eklendiğinde iyileşme kaydetti. Çayın, şeker hastaları için faydalı olan kan şekerini düşürdüğü de gözlenmiştir.

Yeşil çay, kozmetolojide, maskelerde ve kremlerde özler şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Evde çay ile yıkarlar ve cildini ovalarlar, bu da iltihabı azaltır ve yaşlılık lekelerini aydınlatır.

Yeşil Çay Daha İnce Olacak mı?

Beslenme uzmanları, çayın nasıl keyifli hale getirileceğini değil, aynı zamanda sağlığa ve vücuda da yararlı hale getirileceğini söyledi.

Yemeklerde Yeşil Çay Kullanımı

Yeşil çayın tadını ve faydalarını tam olarak yaşamak için, vitaminleri yok etmemek ve acıdan kaçınmamak için doğru bir şekilde demlemeniz gerekir. Çay yapraklarını tekrar kullanabilir ve içeceği birkaç kez daha yapabilirsiniz.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yumuşak sudaki çay en iyi tadı – bunun için kaynamış suyu dondurabilir veya kaynak suyu kullanabilirsiniz.
Su (400 ml) , Yaprak yeşil çay (2 çay kaşığı)

Suyu 70-95 derecelik bir sıcaklığa kadar kaynatın, şu anda su sadece kaynamaya başlar ve ilk kabarcıklar altta görünür. Sıcak su ile seramik veya cam çaydanlık dökün, ısıtın ve suyu boşaltın. Çay dökün, çayı hafifçe suya dökün ve durulayın, suyu boşaltın. Bu, çay tozunu yıkamak ve yaprakların aromasını ortaya çıkarmak için yapılır. Daha sonra su ısıtıcısını tamamen doldurun, örtün ve 1-3 dakika ısrar edin. Artık içki içmek acı olduğu için buna gerek yok. Suyu tamamen boşalttıktan sonra çay tekrar demlenebilir.

Yeşil çayın zararları

Aşırı miktarda çay, özellikle yüksek tansiyonu veya sinir sistemini aşırı zorlama eğilimi olan kişiler için de zararlı olabilir. Günde yaklaşık 4 ila 6 fincan şekersiz çay içilebilir.

İçerik  Migren Nedir? Nasıl Tedavi edilir? Migreni tetikleyen nedir?

– Heyecan verici bir etkiye sahip bir çay kafeindir, bu yüzden geceleri çok fazla çay içmemelisiniz: uykusuzluğa neden olabilir. Çaydaki büyük miktarlarda poliferoller karaciğeri inhibe edebilir. Fazla çay baş ağrısına, baş dönmesine ve ekstremitelerin titremesine yol açabilir, – WeGym fitness kulübü ağında diyetetik ve sağlık danışmanı Alexander Voinov uyardı .

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019