Herkes için Bilgi

Sessiz Katil: Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

31.12.2020
Sessiz Katil: Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde hipertansiyon hastalığı, genç veya yaşlı demeden birçok insanda görülebiliyor. Yapılan araştırmalara ve istatistiklere bakacak olursak 35 yaş üzerinde her 10 kişiden birinde hipertansiyon görülüyor. Bu durumun en kötü tarafı ise, hipertansiyon hastalığı olan kişilerin yarısı bu durumun farkında olmaması. Hipertansiyon uzun zaman boyunca herhangi bir belirti vermediği için hem hastalar bu durumun farkına varmıyor hem de tedavi için maalesef epey geç kalınmış oluyor. Bu yüzden tıp dünyasında hipertansiyon hastalığı ‘sessiz katil’ olarak da anılır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara baktığımızda dünya genelinde 1,3 milyar insanın hipertansiyon hastası olduğu gözümüze çarpıyor. Aynı zamanda istatistik olarak yılda 7,5 milyon insanın ölüme sebep olduğu da açıkça belirtiliyor. Bu da dünyadaki ölüm sebeplerinin ’üne tekabül ediyor. Korona virüsünden önce günlük yaşantımızda pek kullanmadığımız ‘Pandemi’ kelimesi, hipertansiyon hastalığı konusunda birçok sağlık kuruluşu tarafından kullanılmaktaydı. Ülkemizde ise hipertansiyon hastası sayısı 7 milyon olarak gözüküyor ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyonun ne olduğunu anlamamız için öncelikle tansiyonun ne olduğuna değinmek gerek. Tansiyon atar damarlarımızdaki kanın basıncıdır. Hipertansiyon ise bu basınç seviyesinin normalin üzerinde olmasını ifade etmek için kullanılır. Günümüzde ideal kan basıncı 120/70 mmHg olarak kabul edilmektedir. Halk tabiri ile 12’ye 7 olarak bilinir. Buradaki 120 rakamı, kalbin kasılması sırasında damarlarımıza yansıyan basınç seviyesini belirtmek için kullanılır. İkinci sıradaki 70 rakamı ise kalbin gevşediği an damarlarımıza yansıyan basınç seviyesidir. Kan basınç seviyesinin devamlı olarak 140/90 değerlerinin üzerinde olması, tedavi olunması gereken hipertansiyon hastalığı olarak kabul edilir. 12’ye 7 ve 14’e 9 rakamları arasındaki tansiyon seviyesi ise geçiş dönemi olarak tabir edilir. Bu durumdaki hipertansiyonun bilimsel adı ‘Esansiyel Hipertansiyon’ olarak bilinmektedir, yani herhangi özel bir nedene bağlı olmayan tansiyon anlamına gelmektedir.

İçerik  B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? B6 Vitaminine Dair Her Şey

Hipertansiyonun Nedenleri:

      1. Genetik

Hipertansiyonun en bilinen sebeplerinden biri genetiktir. Eğer anne veya babanızda hipertansiyon hastalığı görülüyorsa, sizin de belli bir yaştan sonra hipertansiyon hastası olma ihtimaliniz maalesef yüksektir.

       2. Yaşlılık

İkinci en önemli faktör ise yaşlanmak. Vücudumuzun yaşlanmasıyla birlikte bütün dokularımızın elastikiyetinde bir kayıp yaşanmaktadır. Damarlarımızın elastikiyetinin azalması, basınç değişikliklerine karşı uyum sağlama kabiliyetini yitirmesine sebep oluyor.

       3. Stres

Hipertansiyona sebep olan bir diğer faktör ise strestir. Hipertansiyonun en iyi dostu strestir. Vücudumuz strese girdiğinde böbrek üstü bezlerimizden stres hormonları olarak bilinen adrenalin, noradrenalin ve kortizol hormonları salgılanır. Bu hormonların ilk etkisi damarlarda yarattığı büzüşmelerdir. Büzüşen damarlarda basınç artışı görülür. Diğer yandan kortizol hormonunun ise vücudumuzda su ve tuz tutma etkisi vardır. Böylelikle stres farklı farklı mekanizmalarla hipertansiyonu besleyen çok tehlikeli ve çok ciddi bir unsurdur.

      4. Sağlıksız Beslenme

Beslenme alışkanlığımızda yüksek tuz ve tuz benzeri çeşitli kimyasal maddeler barındıran işlenmiş gıdaların tüketilmesi, trans yağlar, hayvansal yağlar tansiyonu olumsuz yönde etkileyen ve sebep olan son derece önemli faktörlerdir. Beslenme alışkanlığımıza bağlı oluşan obezite de hipertansiyon rahatsızlığına neden olur.

     5. Enflamasyon

Genellikle hava kirliliği, sigara, stres ve sağlıksız beslenme gibi sebepler damarlarımızda enflamasyona yol açar. Enflamasyon görülen damarlarda ise yine basınç değişikliklerine uyum sağlama kabiliyeti kaybı yaşanması oluşur.

     6. Yetersiz Hareket

Hipertansiyona sebep olan son faktör olarak ise hareketsizlik diyebiliriz. Hareketsiz bir yaşam biçimi vücudumuzdaki dokuların kanlanmasına ve kan dolaşımının azalmasına ve birçok biyokimyasal gelişmelere neden olmaktadır.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon çoğu zaman önemli bir belirti göstermez. Genellikle hastaların yaptırdığı rutin bir muayene sırasında karşımıza çıkar. Ancak hipertansiyon bazı zamanlarda çok spesifik olmayan birkaç özellik göstermeye başlar. Başlıca belirtileri şunlardır;

İçerik  Koronavirüs Günlerinde Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmenin Yolları

– Çarpıntı

– Baş Ağrısı

– Ense Ağrısı

– Sersemlik

– Nefes Darlığı

– Göğüste Baskı

– Burun Kanaması

Hipertansiyon Neden Zararlıdır?

Peki, tansiyonumuz yüksek olduğunda vücudumuza ne gibi zararlar verir? Öncelikle kalp, böbrekler beyin ve göz gibi damar bakımından zengin organları direkt olarak etkileyen, gizli gizli ve sürekli olarak zarar veren çok ciddi bir. Hipertansiyonun damarlara ve damar bakımından zengin olan organlara ise etkisi nasıl gerçekleşir diyecek olursak, öncelikle yüksek basınçla karşılaşan damarlar kendilerini koruma amacıyla kalınlaşmaya ve genişlemeye başlarlar. Buna ‘Vasküler Hipertrofi’ denmektedir.

Aynı zamanda hipertansiyon, damarların içindeki son derece hassas olan iç tabakasına yani endotel tabakasında zedelenmeye ve zaman zaman yırtılmalara sebep olur. Böylelikle damarların kalınlaşması ve iç tabakasında meydana gelen zedelenmeler damar sertleşmesine sebep oluyor. Bu damar sertliği ise son derece ciddi ve önüne geçilemeyen facialara sebep oluyor. Örneğin kalp damarlarında gerçekleşen bir damar sertliği kalp krizine yol açabilir. Aynı zamanda beyin damarlarımızda ufak dahi olsa bir damar tıkanması ve beyin içinde çatlaması telafisi olmayan beyin kanamalarına ve felçlere neden oluyor.

Ayrıca damar bakımından zengin olan böbrekler ve gözler damar sertliği ve hipertansiyondan etkilenmektedir. Körlük ve böbrek yetmezliğini en önemli sebeplerinden biri kontrol edilemeyen hipertansiyondur. Görüldüğü gibi hipertansiyon, bütün organlarımızı etkileyen ve gizli gizli kemiren son derece önemli bir hastalıktır. Bunlar genellikle hipertansiyonun uzun vadeli gerçekleşen sonuçları olsa dahi bazı zamanlarda ‘akut’ denilen beklenmedik sonuçlar da görülebiliyor. Genç yaşlarda görülen bir kalp krizi veya beyin kanaması bunlara örnek olabilir.

Sessiz Katil: Hipertansiyon

Günümüze bakacak olursak son 20 veya 30 yıl içerisinde modern hayatın koşulları olarak sağlıksız beslenme, giderek artan yüksek stres düzeyleri gibi sebepler yüzünden hipertansiyon daha sık ve daha genç yaşlarda görülmeye başlamıştır. Bu durumun en kötü yanı ise, bu hastalığa yakalanan genç insanlar, hasta olduklarını akıllarına dahi getirmemektedir. Bunun sebebi ise halk arasında hipertansiyonun genellikle belirli bir yaş seviyesinin üzerine gelmiş olan yaşlılarda görülüyor olarak bilinmesidir. Ancak hipertansiyon ne yazık ki yaş ayırt etmez ve bu son derece tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden genç insanların da bu durumu göz ardı etmemesi ve düzenli olarak tansiyon kontrolü yaptırması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

İçerik  Kök Hücre Bağışı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Özellikle aile bireyleri içerisinde, yalnızca anne baba değil, teyze, amca ve dede gibi akrabalarında da hipertansiyon görülen bireylerin yüksek risk grubu içerisinde yer aldığını bilmelerinde ve bu konuya daha fazla dikkat etmelerinde fayda olacaktır. Buna ek olarak yukarıda belirttiğimiz hipertansiyona sebep olan faktörlerden biri veya bazıları yaşantınız içerisinde yer alıyor ise bu duruma çok daha dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hipertansiyon ve Covid-19

Covid-19 salgını yaşadığımız bu günlerde hipertansiyon hastası olan kişilerin tansiyonlarını kontrol altında tutmaları son derece önemlidir. Hepimizin bildiği bir gerçeğe değinecek olursak, korona virüsün öldürme riskinin, kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde çok daha yüksek olduğu açıkça bilinmektedir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda ortaya ilginç bir detay çıkmıştır. Bu detay, ileride hipertansiyon tedavisinde kullanılacak olan ilaçların, korona virüsüne karşı koruyucu etkilerinin ortaya çıkmasıdır. Böylelikle bu dönemlerde hipertansiyon rahatsızlığı olan kişilerin ilaçlarını düzenli kullanmalarını ve tansiyonlarını kontrol altında tutmaları hayati öneme sahiptir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019