Herkes için Bilgi

Serotonin Nedir? Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

26.05.2019
Serotonin Nedir? Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

Sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşıma görevini gerçekleştiren serotonin, beyinde salgılanmakta ve vücudun pek çok noktasında üretilebilmektedir. Ancak genel olarak merkezi sinir sistemi ve mide – bağırsak kanalında bulunmaktadır. Merkezi sinir sisteminde bulunan serotonin uykuyu, öğrenmeyi, hafızayı, ruh halini, sosyal ve cinsel davranışları düzenler. Mide – bağırsak kanalında bulunan serotonin ise sindirimi düzenlemektedir. Şimdilerde pek çok insan tarafından sıklıkla kullanılan antidepresan ve anti anksiyete ilaçlarının büyük bir kısmı serotonin düzeyine etki etmektedir. Kullanılacak olan bu ilaçlar salgılanacak olan serotoninin hücreler tarafından yeniden emilmesini engellemekte ve böylece serotonin seviyesini arttırmaktadır.

Serotonin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

İnsanların vücutlarında serotonin eksikliğinin kendini göstermesi sonrasında öncelikli olarak duygusal anlamda çöküşler kendini göstermeye başlayacaktır. Öyle ki pek çok kişi oluşan Bu durum sonrasında sonu depresyona varabilecek derecede ağır süreçlere giriş yapacaktır. Zaten antidepresan ve anti anksiyete ilaçlarında serotonini arttıracak elementlerin yer almasının sebebi de budur. Lakin elde edilmiş olan bu bilgilerin dışında günümüzde hala bilim dünyasında serotonin ve depresyon arasındaki ilişki net olarak çözüme ulaştırılamamıştır. Ancak ispatlanmış olan tek şey, depresyondan muzdarip olan kişilerden alınmış olan örneklerle kandaki mutluluk hormonu ölçümlerinin yapılması sonrasında bunların diğer insanlara göre değerleri çok daha düşük çıkmaktadır. Bununla birlikte serotonin eksikliğinin kendini göstermesi sonrasında kişilerde bunalım hali ortaya çıkar. Sürekli sinir olma hali, endişenin artması, davranışların çok daha karamsar hale gelmesi, fobilerin artması da serotonin eksikliği ile ortaya çıkacaktır.

Obsesif kompulsif hareketlerin sonrasında kişiler serotonin eksikliği sonrasında öfkesini kontrol edememeye başlayacaktır. Sıklıkla yaşanmaya başlayacak olan uyku sorunlarının yanı sıra baş ve bel bölgesinde ağrılar kendini gösterecektir. Eğer ki serotonin eksikliği olması gerektiği gibi giderilmezse kişiler intihar düşünceleri ile karşı karşıya kalacaktır. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına kişilerin öncelikli olarak en doğal yollar ile vücuttaki serotonin eksikliğini gidermesi gerekmektedir. Eksikliğin giderilmesi ile birlikte vücutta kendini göstermekte olan olumsuz durumların da önüne geçilmiş olacaktır.

İçerik  Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Serotonin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

Vücutta serotonin eksikliğinin oluştuğunun belirlenmesinin sonrasında kişinin öncelikli olarak kendini mutlu edebilecek aktiviteleri bulması ve bunlarla ilgilenmesi önemlidir. Yapılmış olan araştırmalar gösteriyor ki spor yapıldıktan sonra vücutta mutluluk hormonu yani serotonin hormonu artmaktadır. Dolayısıyla haftanın 5 günü çok abartılmadan yapılacak olan spor ile birlikte serotonin eksikliği giderilmiş olacaktır. Serotonin eksikliğinin giderilmesi adına kişilerin mümkün olduğu kadar güneş ışığını görmeye çalışması gerekmektedir. Depresyona girilmesi ile birlikte düşüşe geçecek olan serotoninin yükseltilmesi adına karşı karşıya kalınacak olan olumsuz durumlara karşı mümkün olduğu kadar pozitif düşünülmeye çalışılması ve stresin etkileri ile mücadele edilmelidir. Kişiler onlarda stres oluşumuna sebep olan şeyleri tanımlaması ve bunları azaltmanın yollarını bulması gerekmektedir.

Düzenli olarak yaptırılacak masaj da yine aynı şekilde serotonin eksikliğini gidermektedir. Masajın kendisi mi yoksa fiziksel olarak insan etkileşimi mi serotonin artışı sağlıyor sorusu ise henüz tam anlamıyla cevap bulmuş değil. Bunlarla birlikte serotonin eksikliğini gidermek adına besinlerden de yararlanılmalıdır. Hindi eti, peynir, süt, yoğurt, kırmızı et, soya fasulyesi, badem, kuru yemişler ve yumurta triptofan bakımından zengindir. Triptofan ise serotonin yapımında kullanılan tek madde olması açısından önemlidir. Ayrıca muz, avokado, ceviz, bezelye, ay çekirdeği, karaciğer, tam tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu da yine vücuttaki serotonin eksikliğinin giderilmesi adına gerekli olan besinler arasında yer almaktadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019