Herkes için Bilgi

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Nedir ?

03.05.2020
Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Nedir ?

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir?

Geçmiş yıllarda obsesif kompulsif bozukluk (OKB), anksiyete bozukluğu türü olarak kabul ediliyordu. Fakat yeni görüşlere göre artık tek başına bir kategoride ele alınıyor. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), bazı rahatsız edici düşüncelerin beyin içerisinde sürekli döngü halinde olmasıdır. Bu düşünceler bazı insanların hayatlarını yaşanmaz hale getirebilir ve bu düşüncelere Saplantılı Düşünceler (obsesyon) denirObsesif kompulsif bozukluğa sahip kişilerde saplantılı düşüncelerin sonucunda bazı ritüeller yaptıkları görülür. Bunlara Kompulsiyon denir. Kişinin kompulsiyonları yapma sebebi rahatsız edici düşüncelerine (obsesyon) karşı rahatlama sağlamaktır. Fakat kişi bu saplantıların sanal ve işlevsiz olduklarını bilmediği için ritüellerini yapmaya devam eder. Ancak yaptığı ritüeller kısa bir rahatlama sağlayacaktır. Bu eylemleri yapma işlemi ilerledikçe genellikle şüphe duyularak yapılan eylemler olduğu için kişiyi gün geçtikçe yormaya devam edecektir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Çeşitleri

Kişi hayatında nelere önem veriyorsa genellikle o konularda obsesyonlar yaşar. Yanı sıra en çok karşımıza çıkan obsesif kompulsif bozukluk çeşitleri şunlardır;

1- Hastalık bulaşma saplantıları

Kişi herhangi bir hastalık veya bulaşıcı olan bir hastalığın sürekli kendisine bulaşacağından korkup bunun ardına kaçınmacı ve korumacı davranması şeklinde ortaya çıkar.

2- Dürtü kontrolünü kaybetmekten korkmak

Bu saplantılar genellikle olaylarda “gibi” şeklinde ortaya çıkar. Bazen anneler çocuklarına zarar vereceklerini ve bunu durduramayacak gibi hissederler. Bazen de kişi başka bir kişiye değer veriyorsa onu kaybettiğinde kötü şeyleri yapma eğilimde olacağına ve bunu durduramayacakmış gibi hisseder.

3- Kesin cevap bulma ihtiyacı

Kişi hayattaki tüm olasılıkları reddeder ve sürekli kesinlik peşindedir. Herhangi bir soruya veya konuya kesin cevap alamadığı zaman rahatsızlanır ve endişeye kapılır. Örnek olarak DNA testi yaptıran bir kişi gerçek annesini veya babasını %99,9 gerçek annesi veya babası olduğunu bilse de bu sonuçla tatmin olmayıp başka bir test yaptırma ihtiyacı duyabilir.

İçerik  Sessiz Katil: Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

4- Dini değerlerler ile ilgili kaygılar ve korkular

Kişi hayattaki tüm olasılıkları reddeder ve sürekli kesinlik peşindedir. Herhangi bir soruya veya konuya kesin cevap alamadığı zaman rahatsızlanır ve endişeye kapılır. Örnek olarak DNA testi yaptıran bir kişi gerçek annesini veya babasını %99,9 gerçek annesi veya babası olduğunu bilse de bu sonuçla tatmin olmayıp başka bir test yaptırma ihtiyacı duyabilir.

5- Sıralama ve düzenleme ihtiyacı hissetme

Kişi etrafındaki herhangi bir nesneyi sürekli düzenleme ihtiyacı hisseder. Hiçbir şey yamuk olmamalı veya ters durmamalıdır. Aksi halde kişi rahatsız olur ve onu düzeltene kadar rahat edemez.

6- Sürekli kontrol etme isteği

Kişi genellikle bir işi yapıp yapmadığı konusunda sürekli bir şüphe içerisindedir. Örnek olarak sürekli ocağı veya kapının kilitli olup olmadığını kontrol eder.

Söylediğimiz bu saplantılar ve onları doğuran kompulsiyonları tanımlayan en ince nokta kişinin bu yaptıklarının farkında olmasıdır. Fakat kendini tatmin etme isteğini azaltamaz. Obsesif kompulsif bozukluğunu şizofreni hastalığından ayırt eden en önemli özellik budur. Obsesif kompulsif bozukluğa sahip kişi yaptıklarının saçma olduğunun farkındadır, fakat yapmadan duramaz. Şizofreni bir kişi ise gerçeklikle sanallığı ayıramaz.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Tedavisi var mıdır? Nasıldır?

Obsesif kompulsif bozukluk kronik bir hastalıktır yani genetik devamlılığa sahiptir. Obsesif kompulsif bozukluk tedavi edilmesi şart bir psikolojik bozukluktur. Tedavi edilmediği taktirde ilerlemeye devam eder ve kişiyi yaşanmaz bir hale sokabilir. Tedavide ilk olarak kişinin en önemli yapacağı şey bu durumunu kabul etmesidir. Daha sonra yapacağı en önemli iş danışmanına teslim olmasıdır. Kişi adapte sürecinde sorunlar yaşayabilir. İlk zamanlar danışmanına güvende sorun çıkabilir veya anlatmaktan kaçınabilir. Bu noktada danışmanın danışanına güven sağlamasında büyük görev düşebilir.

İçerik  Dopamin Nedir? Dopamin Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

Maruz Bırakma Tekniği

Obsesif kompulsif bozukluğu kişi ilk olarak anlamayabileceğinden danışan, en etkili yöntem olarak maruz bırakma tekniğiyle başlayabilir. Maruz bırakma tekniği obsesif kompulsif bozuklukta yapılan en etkili yöntemlerden biridir. Fakat yapılması en zor olan psikoterapilerdendir. Kişi ilk olarak maruz bırakma eylemlerinden rahatsız olacaktır. Bu noktada danışmanına güvenini bırakmamalıdır. Saplantılarını maruz bıraktıkça kişi rahatsız olup en üst noktaya ulaşır ve daha sonra eşik noktasında durarak rahatsızlık boyutu azalır, rahatlama başlar. Bu çalışma saplantılı, sanal düşüncelerin umursamaz olduklarını anlamayı sağlar.

Dinamik Psikoterapi

Dinamik Psikoterapi’nin de obsesif kompulsif bozuklukta sonuç verdiği görülmüştür. Dinamik ekol, kişilerinin arzu ve isteklerinin bastırılması sonucu kaygıların ortaya çıktığını söylemektedir. Arzu ve isteklerin serbest bırakılması sonucu saplantılı düşüncelerde azalma olduğu ve terapide ilerleme kaydedildiği görülmüştür.

Bu söylediğimiz tedaviler obsesif kompulsif bozuklukta işe yarayan tedavilerdir. Sonuç olarak obsesif kompulsif bozukluk tedavisi olmayan bir bozukluk değildir. Kişiler danışmanlarına güvendikleri ve yaptıkları çalışmalara sadık kaldıkları sürece bu durumu kolay bir şekilde atlatacaklardır. Son olarak bu durumdan kaçmak ve saplantılı düşünceleri beslemek yerine en kısa zamanda tedaviye başlayıp daha huzurlu ve rahat bir yaşam elde etmeliyiz.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019