Herkes için Bilgi

Melisa Çayı Nedir? Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

13.06.2021
Melisa Çayı Nedir? Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Batı Asya ve Akdeniz bölgesinin doğu bölümleri olan melisa otu diğer adıyla oğul otu ya da limon nanesi olarak da bilinen oldukça şifalı bir bitki türüdür. İçerdiği faydalı mineraller ve vitaminlerle birçok hastalığa iyi gelen melisa otu genellikle demlenerek bitki çayı şeklinde içilmektedir. Çok sık rastlanmasa da bazı bölgelerde melisa otu haşlanarak yemek şeklinde de tüketilebilmektedir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa otu sodyum, potasyum, bakır, demir, magnezyum, kalsiyum, krom, çinko, selenyum mineralleri, B1, B2, C vitaminleri ve karotenoidler yönünden en zengin besin kaynaklarından birisidir. Bu yönüyle melisa çayı bronşit, astım, solunum yolu enfeksiyonları, romatizma, hazımsızlık, mide yanması, kas ağrıları, eklem iltihapları, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinden dolayı kilo vermek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği bitkisel ürünlerin başında gelmektedir. Melisa çayının sağlığımız üzerindeki diğer faydalı özellikleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

– Melisa çayının şiddetli migren ağrılarını dindirici özelliği bulunmaktadır.

– Özellikle kış aylarında günde bir bardak melisa çayı içmek grip, nezle, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların oluşma ihtimalini azaltır.

– Ruhsal dinginlik verdiği için stresi ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları önler.

–  Melisa çayı sakinleştirici etsiyle günün tüm yorgunluğunu alır ve uykuya geçiş sürecini kolaylaştırır.

– İçerdiği faydalı bileşenlerle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun bakteri ve virüslere karşı etkin bir koruma sağlamasına yardımcı olur.

– Balgam söktürücü özelliği bulunduğundan balgamın kolay bir şekilde atılmasını sağlar.

– Mide yanmasını önler, hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemi problemlerini önler.

– Bayanların adet dönemlerinde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olarak bu sürecin daha rahat geçmesini sağlar.

– Gelişim çağındaki çocukların kemiklerini güçlenmesine katkı sağlar.

İçerik  Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

– Astım ve bronşit başta olmak üzere çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.

– Cilt hücrelerini besler ve hasar gören dokunun yenilenme sürecini hızlandırır. Ayrıca cildi yeniler, daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

– Melisa çayının kan şekerini ve kolesterolü düşürücü özelliği bulunmaktadır.

– Güçlü bir idrar söktürücüdür, idrar yolu enfeksiyonlarını ve boşaltım sistemi hastalıklarını önler.

– Solunum yollarını temizleyici ve enfeksiyonları giderici özelliği bulunduğu için özellikle zor nefes alan kişilerin rahatlamak amacıyla tüketmesi önerilir.

– Egzama, güneş yanığı, böcek ısırması ya da çeşitli darbeler nedeniyle cilt yüzeyinde oluşan tahriş ve doku zedelenmelerinin iyileşme sürecini hızlandırır.

– Her gün düzenli olarak bir bardak melisa çayı içmek damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Melisa Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Melisa çayı faydalı içeriğiyle birçok rahatsızlığa iyi gelse de sahip olduğu bazı bileşenler tiroid ve sedatif ilaçlarla birtakım reaksiyonlara neden olabileceği için bu tür içeriklere sahip ilaçları kullanan kişilerin tüketmemesi gerekir. Bunun yanında tiroid ve glokom hastalarının herhangi bir sağlık problemi yaşamaması adına melisa çayını içmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Melisa otu güçlü bir içeriğe sahip olduğu için çok aşırı tüketilmesi mide bulantısı, baş dönmesi, karın ağrısı ve kusma gibi bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca uzmanlar hamile veya emziren bayanların melisa çayı tüketmesinin bazı yan etkilere neden olabileceğini belirtmektedir.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle yarım litre içme suyunu derin bir tencereye koyun ve kaynayıncaya kadar ocakta bekletin. Su kaynamaya başladıktan sonra içerisine 10 gram kurutulmuş melisa otunu ekleyin ve bir dakika karıştırdıktan sonra ocağı kısık ateşe ayarlayıp 1-2 dakika bekletin. Süre tamamlandıktan sonra melisa çayını ocaktan alarak ayrı bir yere koyun ve 10 dakika süreyle demlenmeye bırakın. Hazırladığınız çay tüketeceğiniz miktardan fazlaysa artan çayı kavanoz ya da uygun bir kaba alarak buzdolabında 2 gün süreyle muhafaza edebilirsiniz. Eğer daha fazla ya da az miktarda melisa çayı yapmak istiyorsanız size vermiş olduğumuz ölçüleri aynı oranda arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

İçerik  Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Çayı'nın Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Melisa Çayının Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Melisa çoğunlukla stresi azaltmak ve ruhsal dinginlik sağlamak amacıyla tüketilen bir çay olduğundan onu sabahları tüketmeniz güne zinde başlamanız açısından daha uygun olacaktır. Uzmanlar yaptıkları çalışmalarda sabah kahvaltısından sonra bir bardak melisa çayı içen kişilerin ruhsal ve bedensel yönden kendilerini daha iyi hissettiklerini ve buna bağlı olarak da günlük hayatlarında yaptıkları işlerde daha verimli olduklarını tespit etmiştir. İş hayatınızda vermiş olduğunuz küçük dinlenme aralarında bedensel yorgunluğunuzu dindirmek amacıyla melisa çayını tercih edebilirsiniz. Melisa otu tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de günde 2 bardaktan fazla içmemeniz gerektiğidir. Çünkü tükettiğimiz her besinde olduğu gibi melisa çayında da aşırıya kaçmak bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Melisa Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Melisa çayı birçok hastalığa iyi geliyor olsa da tek başına bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Yaşanan sağlık problemlerinin asıl kaynağını öğrenmek ve en etkili tedavi yöntemini belirlemek amacıyla kesinlikle bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bunun yanında melisa çayı aşağıdaki hastalıkların tedavi sürecini hızlandırıcı alternatif bir besin kaynağı olarak kullanılabilmektedir.

  • Alzheimer

Melisa çayının içeriğinde bulunan sitralin adlı aktif bileşen Alzheimer başta olmak üzere birçok hafıza rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardaki Kolinesterazı adlı enzim yönünden zengindir. Bu yönüyle melisa çayı Alzheimer nedeniyle beyinde oluşan plakların yoğunluğunu azaltıcı bir etki yaparak hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasını büyük ölçüde engeller.

  • Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yapılan araştırmalarda melisa çayının mide ve bağırsak rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sindirim sistemi hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir. Reflü, mide yanması, mide ekşimesi, dispepsi, irritabl bağırsak sendromu ve bağırsak iltihabı gibi bazı sağlık problemlerinin etkilerini azaltmak amacıyla tüketilebilmektedir. Ayrıca melisa çayının içerdiği linalool, beta-karyofilen, sitral ve sitronellal gibi maddeler gaz sıkışması ve mide spazmlarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

  • Anksiyete

Rahatlamaya ve sakinleşmeye yardımcı olduğu bilinen melisa çayı anksiyete problemi olan kişilerin tüketmesi önerilen bir bitkisel çaydır. Hastalığın semptomlarının hafiflemesine yardımcı olarak anksiyete nedeniyle oluşan atakların daha kolay atlatılmasını sağlar.

  • Uykusuzluk

Melisa çayı uyku kalitesini arttırmak ve daha huzurlu bir uyku için önerilen bitkisel çayların başında gelmektedir. Uzmanlar her gün düzenli olarak bir bardak melisa çayı içmenin uyku bozukluklarının önlenmesine büyük ölçüde katkı sağlayacağını belirtmektedir.

İçerik  Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Nedir ?

Melisa Çayı Zayıflatır Mı?

Sakinleştirici özelliğiyle ön plana çıkan melisa çayı çoğunlukla rahat bir uyku uyumak ya da sinirleri yatıştırmak amacıyla tüketiliyor olsa da kilo vermek isteyen kişiler tarafından da tercih edilebilmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımını kolaylaştırır. Yapılan çalışmalarda diyet yapan kişilerin düzenli olarak melisa çayı tüketmesinin kilo verme sürecine büyük ölçüde katkı sağladığı tespit edilmiştir. Melisa çayı her ne kadar kilo vermeyi kolaylaştırıyor olsa da tek başına onu tüketmek fazla kilolardan kurtulmaya yeterli değildir. Bunu günlük düzenli egzersizler ve etkili bir diyet programıyla desteklemeniz işinizi daha çok kolaylaştıracaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019