Herkes için Bilgi

Kara Turp Nedir? Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

15.05.2021
Kara Turp Nedir? Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

Kara Turp Nedir?

Turp adı Latince “kök” anlamına gelen “radix” den gelir. Kara turp aslında bir köktür ve tabağımızda tekrar bulmaya başladığımız unutulmuş sebzelerden biridir. Çeşitli isimlerle anılan bu sebze (kış turpu, İspanyol turpu, ekili yaban turpu vb.) özellikle sonbahar ve kış aylarında yenir.

Kara turp; kırmızı turp, pembe turp veya Japon daikonunun(Japon turpu) kuzenidir. Tıpkı lahana, su teresi, şalgam, yaban turpu gibi brassicaceae (turpgiller) familyasına aittir. Boyu 50 cm’ye kadar ulaşabilir. Kabuğunun dışı siyah, içi beyazdır ve güzel kokuludur. İyi yetişmiş bir siyah turp, sert bir kabuğa, açık ton siyah renge ve parlak yeşil yapraklara sahiptir. Ancak yaz aylarında kış çeşitlerine göre daha az keskin tadı olan beyaz renkli turplar da kaliteli turplardır.

Kara turp ilk dikildiği zamanın aksine (ilk zamanlar bol su ister), yetişirken çok su istemez, susuz bir ortam da yetiştirilen kara turpun tadı son derece keskin ve lezzetli olur.

Kara Turp mutlaka buzdolabının sebze rafında muhafaza edilmelidir. Bu şekilde 3 haftaya kadar bozulmadan saklanabilir, ancak kabuğu daha önceden soyulmuşsa 2 ila 3 gün içinde tüketilmelidir. Topraktan çıkarıldıktan sonra iyice yıkanırsa kabuğu ile de tüketilebilir.

Kara Turp Nasıl Yetiştirilir?

Kara turp, kökü derin olduğu için yerde yetiştirilir. İlkbaharın sonundan yaz sonuna kadar 3 cm derinlikte olmak şartıyla her 10-12 cm’de bir tohum atılacak şekilde ekilir. Ekimden 4-5 ay sonra hasat edilir. Hasatı yaymak için fideleri aralıklarla ayırmak oldukça önemlidir. Kara turpların tadının çok acı olmaması için günde 6 ila 8 saat güneş ışığına ve düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Bunları hasat etmek için en uygun zaman ekim ayından don oluncaya kadardır.

Hasat ederken, toplandıkları esnada bozulmamalarına özen gösterilmelidir. Hasat edildikten sonra kumda, iyi havalandırılan bir mahzende veya serin bir yerde saklanabilirler. Nemi korumak için 2 cm sap bırakmaya özen göstermek gereklidir.

Kara Turpun Faydaları Nelerdir?

Kara turp, detoksifiye edici ve hepato koruyucu özelliklere sahiptir. Vücudun çeşitli organlarının özellikle karaciğerin toksinleri atmasında rol oynar ve safra taşı oluşumunu engeller.

İçerik  Vertigo Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

– Sindirimi teşvik eder. Safra salgılanmasını, toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve sindirimi rahatlatır veya iyileştirir.

– Özellikleri arasında, iltihaplı romatizmayı ve vücuttaki çeşitli morlukları tedavi etme gücüne sahip olduğu da kabul edilmektedir.

– Düzenli olarak tüketilen kara turp, koruyucu bir etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemimizi uyarır. Mikrobiyal enfeksiyonlara (mikropların sebep olduğu hastalıklar) karşı vücudun daha iyi savaşmasını sağlar. İçeriğinde bulunan glukozinolatlar sayesinde, bakteri veya mantarların gelişimini nötralize eden bir antibiyotik etkiye sahiptir.

– İdrar söktürücü özelliği sayesinde kan dolaşımını iyileştirir. Bu açıdan bakıldığında özellikle böbreklerin en sevdiği bitki olduğunu söylemek yanlış olmaz.

– Balgam söktürücü gücüyle bronşit, öksürük ve diğer solunum yolu hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur. Özellikle kış aylarında kara turp suyu içmek enfeksiyonların yok edilmesinde önemli bir etkendir.

– Antioksidan etkisi ile kara turp, zararlı bakterilerin vücutta hasar oluşturmasını engeller. Kara turp tüketmek, normal kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve kandaki trigliserit seviyelerini düşürür. Kara turpta bulunan raphanin, tiroidin hormonal dengesini korumaya yardımcı olur

– Kara turpta bulunan glukozinolat maddesi; kolon, mide, göğüs, karaciğer, prostat veya akciğer kanseri riskini azaltır.

Kara Turpta Hangi Vitaminler Var?

Kara turp lif, mineral tuzlar ve eser miktarda elementler, beta karoten, B, C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve demir içerir.

Beta-karoten, provitamin A, sağlığımız için önemli bir müttefiktir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. 100 gr siyah turp başına 18 ila 20 mikrogram bulunur.

Kara turpta bulunan B vitamini, özellikle B9 vitamini (100 g’da yaklaşık 35 mikrogram) sinir hücrelerimizin düzgün çalışmasını sağlar.

100 gr ağırlığındaki bir siyah turp 6 ila 25 mg C vitamini içerir. C vitamini çok iyi enfeksiyon önleyicidir. Her 100 gr kara turp için 50 ile 100 mg arasında kalsiyum vardır. Kalsiyum kemik sağlığımıza katkıda bulunur.

İçerik  Sessiz Katil: Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

.Kara turpun 100 gr’da yaklaşık 310 ila 500 mg bulunan potasyum, kas ve sinir sistemlerinin iyi çalışmasına katkıda bulunur. Kara turp aynı zamanda bir fosfor kaynağıdır. 100 gr kara turpta 30 ile 35 mg magnezyum oranı vardır. Magnezyum, karbonhidrat ve lipid metabolizmasının, kas, kalp ve sinir sistemlerini düzenleyici rolünü oynar.

100 gr kara turpta yaklaşık 1,5 mg demir vardır. Demir, kaslara ve organlara oksijen sağlamaya yardımcı olur.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Herkes için Bilgi / Copyright © 2019